°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Kokia nauja organinė medžiaga galėtų pakeisti plastiką?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-09-18 08:00:00

      Nuo vandenynų gelmės iki maisto mūsų lėkštėse, mes apjuosėme pasaulį nesibaigiančiu plastiko tinklu. 

      Jis stiprus, lankstus ir pigus. Jis taip pat be galo  kenkia planetai. 

      Naujas tyrimas rodo, kad galbūt yra būdas, padėsiantis susidoroti su šia problema. Mums tereikia šiek tiek pagalbos iš vorų ir gamtos tikrųjų herojų - medžių. 

      Neseniai išleistame straipsnyje mokslininkai tvirtina sukūrę naują medžiagą klijuodami celiuliozės skaidulas prie šilko baltymo, aptinkamo vorų tinkluose. Rezultatas? Stipri, lanksti, geresnė už plastiką medžiaga, kuri neteršia aplinkos. 

      Ši bio medžiaga yra be galo efektyvi, mokslininkai tikisi, jog ji pakeis plastiką visose srityse: nuo medicininės ar tekstilės pramonės iki pakuočių. 

      “Mes panaudojome beržo minkštimą, susmulkinome jį iki celiuliozės nano skaidulų ir surikiavome jas viena šalia kitos. Tuo pat metu apjungėme jas minkšta vorų šilko matrica”, - spaudos konferencijoje paaiškino Pezhman Mohammadi. 

      Kitaip tariant, jie pasiknaisiojo gamtos pakampėse ir sujungė pačius tinkamiausius ingredientus, kad sukurtų medžiagą, panašią į plastiką, tačiau visiškai suyrančią. 

      Dabar svarbiausia užduotis - pasiekti plastiko sunaudojimo mastą. Kiek sunkiai dirbančių vorų prireiktų, norint konkuruoti su plastiko produkcija? O kas, jei nė vieno? 

      Tyrime mokslininkai iš Suomijos nenaudojo vieno siūlelio iš voro tinklo, tačiau pagamino tinklus, naudodami bakterijas su sintetine DNR. 

      “Kadangi mes žinome DNR molekulės struktūrą, mes galime ją kopijuoti ir gaminti šilko baltymo molekules, kurios chemiškai yra panašios į vorų tinklų molekules” , - paaiškino pagrindinis tyrimo autorius Markus Linder. “DNR savyje turi visą informaciją.” 

      Vis dėlto turime sutikti, kad plastikas taip greit neišnyks. 

      Nuo 1950 -ųjų, kai polimerai ėmė populiarėti, metinė produkcija padidėjo 200 kartų. Vien tik 2015 metais mes sunaudojome 380 mln. tonų plastiko. 

      Tačiau tokios hibridinės medžiagos kaip ši, iš vorų šilko ir medžių minkštimo, taip pat didėjantis sąmoningumas dėl plastiko panaudojimo mažinimo gali pradurti skyles popierėlyje ir mes kvėpuotume lengviau. 

      O galbūt mes paprasčiausiai gautume dar vieną pakuotės variantą, apsipirkinėjant parduotuvėje: Popierius, plastikas bei… voro tinklas?

      Skaityti komentarus