°C
   2020 07 05 Sekmadienis

   Lietuvoje per 2 metus grąžinta beveik 100 procentų vienkartinių gėrimų pakuočių

   Nuotrauka: BNS nuotr.

   2020-02-27 08:00:00

   Nuo 2016 m. vasario mėnesio Lietuvoje veikia vienkartinių gėrimų pakuočių grąžinimo sistema „Grąžinti verta.“ Gyventojai yra skatinami grąžinti panaudotas gėrimų pakuotes ir perdirbti jas. Tokio tikslo siekiama norint sumažinti aplinkos taršą ir kovoti su šiukšlėmis. Gyventojai pirkdami gėrimus ar vandenį su tam tikru pažymėtu ženklu ant pakuotės sumoka 0,10 Eur užstato sumą, kuri yra grąžinama, kai tara yra tuščia ir nunešama į taromatą perdirbimui.

   Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija pradėjo šį pakuočių užstato grąžinimo procesą planuoti dar 2013 m. balandžio mėnesį. Po metų Seimui buvo pateiktos pakuočių grąžinimo įstatymo pataisos. Teisės aktais buvo reguliuojama stiklinių, vienkartinių plastikinių ir metalinių tarų perdirbimas, kurių talpa yra nuo 0,1 iki 3 litrų.

   Iki 2016 m. pabaigos 99,8% Lietuvos visuomenės žinojo apie gėrimų pakuočių perdirbimo sistemą, 89% - bent kartą ja naudojosi. 58% gyventojų pranešė, kad visada neša pakuotes perdirbti, o 78% manė, kad užstato sistema yra naudinga ir būtina. Iki šios sistemos įvedimo Lietuvoje buvo grąžinama tik trečdalis visų gėrimų pakuočių. 2016 m. siekta, kad būtų grąžinama 55% visų pakuočių. Paaiškėjo, kad grąžinimo kiekis buvo gerokai viršytas, nes 74,3% visų gėrimų pakuočių buvo grąžinti perdirbti. Pakuočių grąžinimo sistema 2017 m. pabaigoje pasiekė 91,9 proc. naudingumą.


   „Jaučiame pareigą rūpintis savo šalimi, visuomene ir gamta. Būtent todėl norėjome įdiegti užstato grąžinimo sistemą, kuri būtų naudinga tiek gyventojams, tiek gamintojams, importuotojams bei prekybininkams“, - teigė Saulius Galadauskas, Lietuvos aludarių gildijos prezidentas. „Mes galime džiaugtis savo šalies užstato grąžinimo sistema, nes dėka jos galime kurti švaresnę, gražesnę ir modernesnę Lietuvą.“

   Skaityti komentarus