°C
      2024 04 23 Antradienis

      Kaip perkrauti smegenis

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-07-01 19:00:00

      1. Išlikite dabarties akimirkoje

      Kai ką nors darome, esame linkę galvoti apie kitus dalykus: pildome darbų sąrašą, galvojame, ką gaminti vakarienei, svarstome, kodėl kažkas neatsakė į SMS žinutę ir panašiai. Tai atitraukia dėmesį nuo dabarties momento ir dabartinės užduoties, be to, tai vargina.

      Jei pastebėjote, kad jus dažnai užvaldo tokios mintys, praktikuokite sąmoningumą. Tam tinka meditacija. Ji moko jus stebėti savo mintis, neprisirišant prie jų, o tai padeda sumažinti stresą.

      Yra ir kitų būdų, kaip sugrįžti į dabarties akimirką:

      • Sutelkite dėmesį į pojūčius. Kai ką nors veikiate, stenkitės naudoti kuo daugiau pojūčių. Pavyzdžiui, valydami atkreipkite dėmesį į valiklio kvapą, vandens temperatūrą, dulkių siurblio garsą. Jei einate gatve, jaučiate vėją ant odos ir dirbančius raumenis, atkreipkite dėmesį į kvapus, garsus ir vaizdus aplinkui.
      • Sutelkite dėmesį į kvėpavimą. Lėtai įkvėpkite oro, sulaikykite kvėpavimą kelioms sekundėms ir lėtai iškvėpkite. Pakartokite 10 kartų.
      • Retkarčiais jus vis dar blaškys pašalinės mintys, tai natūralu. Nekritikuokite savęs. Kai pastebėsite, kad esate išsiblaškę, grįžkite į dabartį. Laikui bėgant tai padaryti bus vis lengviau ir lengviau.

      2. Užsirašykite savo mintis

      Tai padeda sumažinti protinio "šlamšto" kiekį ir taip išlaisvinti smegenų darbinę atmintį. Tai reiškia, kad parašius lengviau paleisti įkyrias mintis ir sutelkti dėmesį į tai, ko norite. Jei reguliariai vesite užrašus ir juos perskaitysite, taip pat galėsite pastebėti, kaip veikia jūsų mąstymas ir kokio pobūdžio problemos jus dažniausiai vargina.

      Štai kas padės jums gauti kuo daugiau naudos iš tokio dienoraščio:

      • Rašykite reguliariai. Skirkite tam 10-15 minučių per dieną, pavyzdžiui, vakare, prieš eidami miegoti.
      • Rašykite viską, kas tik šauna į galvą. Nebūkite drovūs ir nesistenkite rašyti gražiai. Jūsų tikslas - išmesti iš galvos visas mintis.
      • Skirkite laiko apmąstymams. Periodiškai perskaitykite savo užrašus ir analizuokite, kas pasikeitė, o kas ne.
      • Naudokite šią informaciją saviugdai.

      3. Klausykite muzikos

      Muzika ne tik teikia malonumą, bet ir yra naudinga sveikatai. Ji mažina stresą, gerina nuotaiką ir teigiamai veikia smegenų plastiškumą. Tai ypač pasakytina apie klasikinę muziką, tačiau jūsų mėgstami žanrai taip pat tinka protiniam atsistatymui. Sudarykite grojaraščius, kurie padeda atsipalaiduoti, nusiraminti ir įgauti energijos, ir paleiskite juos, kai reikia.

      4. Pamiegokite

      Miegas skirtas ne tik fiziniam atsigavimui. Jis padeda didinti emocinį ir psichologinį atsparumą ir įtvirtina prisiminimus.

      Miego trūkumas ir prasta miego kokybė neigiamai veikia mūsų būklę: tampa sunkiau priimti sprendimus, įsiminti informaciją ir reguliuoti emocijas. Jei jaučiatės psichologiškai išsekę, išsimiegokite. Pagalvokite, ką galėtumėte pakeisti savo gyvenime, kad galėtumėte reguliariai miegoti aštuonias valandas.

      5. Pasivaikščiokite

      Aplinkos pakeitimas, grynas oras ir judėjimas puikiai išvalo galvą. Vaikščiojimas taip pat padeda kūrybiškai mąstyti. O jei ištiko kūrybinė krizė arba negalite nustoti apie ką nors galvoti, eikite pasivaikščioti. Tai bus naudinga ir jūsų fizinei sveikatai.

      6. Susitvarkykite

      Jūsų aplinka daro didelę įtaką jūsų savijautai. Kai viskas netvarkinga, sunkiau susikaupti ir aiškiai mąstyti. Jei jaučiate, kad jūsų nervai pakrikę, pabandykite atkurti tvarką namuose. Tikriausiai pastebėsite, kad tvarkymosi procesas jus nuramino, emocijos atslūgo, o mintys išsilygino.

      7. Atsisakykite bandymų susikaupti

      Vargu ar galėsite bėgti visą dieną be pertraukos, norėsite pailsėti. Jūsų smegenims taip pat reikia retkarčiais pailsėti. Jei jos nustoja jūsų klausytis, laikas atsipalaiduoti. Pabandykite piešti, žiūrėti pro langą arba svajoti.

      8. Pasikalbėkite apie tai, kas jus neramina

      Jei pasakysite tai garsiai, bent jau sumažinsite vidinę įtampą. Be to, papasakoję kam nors apie savo problemas, galite pažvelgti į situaciją iš naujos perspektyvos ir rasti netikėtų sprendimų.

      Pasirinkite šeimos narį ar draugą, kuriuo pasitikite, ir pasidalykite tuo, kas jus neramina. Jei nejaučiate jokių rezultatų, kreipkitės į konsultantą. Jis gali jums padėti:

      • išsiaiškinti savo koncentracijos problemų priežastis;
      • pastebėti įkyrias mintis ir rasti būdų, kaip su jomis kovoti;
      • rasti tinkamų būdų, kaip įkrauti vidines baterijas;
      • nustatyti, kas padeda psichikai užsiteršti "šiukšlėmis".

      Nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus, jei negalite susitvarkyti patys. Tai nėra gėda.

      Skaityti komentarus