°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Kaip prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir ką tai iš tikrųjų reiškia

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-05-31 13:00:00

      Tikriausiai ne kartą girdėjote tokį patarimą: ,,Nustok skųstis ir prisiimk atsakomybę už savo gyvenimą! Viskas pasikeis akimirksniu, pamatys! Problemos bus išspręstos, tapsi laimingu."

      Tačiau beveik niekas nekalba apie tai, kaip tai padaryti ir ką tai reiškia. Taigi patarimai pasirodo esą tokie pat nenaudingi, kaip ir rekomendacijos ,,tiesiog nekreipk dėmesio" arba ,,tiesiog teisingai maitinkis ir mankštinkis".

      Pasigilinkime: ką reiškia prisiimti atsakomybę, kodėl kartais tai labai sunku ir kaip pagaliau tai padaryti.

      Kodėl reikia prisiimti atsakomybę?

      Tai padeda labiau pasitikėti savimi

      Jei prisiimate atsakomybę už savo gyvenimą, suprantate, kas iš tiesų priklauso nuo jūsų, o kas ne, suvokiate savo ribas ir tampate šiek tiek stipresni ir laisvesni.

      Tai padeda nustatyti tikslus ir jų siekti

      Kai suprantate, kad nesate bejėgis ir galite daug ką pakeisti, atsiranda motyvacijos ir drąsos judėti į priekį ir daryti pokyčius.

      Žmogus, kuris neprisiima atsakomybės, metai iš metų peikia kaimynus, pareigūnus, miestą ar šalį, kurioje gyvena, ir mano, kad nuo jo niekas nepriklauso.

      Atsakomybę prisiėmęs asmuo turi daugybę galimybių. Pirma, jis gali pakeisti gyvenamą vietą. Antra, jis gali stengtis bent šiek tiek pakeisti situaciją: organizuoti kaimynystės švarinimo dieną, kreiptis į teismą ir apginti savo teises, sukurti peticiją ir kovoti už teisės aktų reformas. Trečia, jis gali sąžiningai sau pripažinti, kad nėra pasirengęs aktyviai veikti ir keistis, ir sąmoningai palikti viską taip, kaip yra, bet jau nesiskųsti.

      Tai padeda susidoroti su nežinomybe

      Žmogui, kuris pasiduoda tėkmei ir gyvena įsitikinęs, kad nieko negali nulemti, iš tiesų yra labai sunku. Galų gale paaiškėja, kad gyvenimas yra visiškai nenuspėjamas ir gali su jumis žaisti savo nuožiūra, o jūs nieko negalite padaryti.

      Kai žmogus prisiima atsakomybę, atsiranda šiek tiek daugiau tikrumo. Kai kurių nemalonių situacijų galima išvengti, o kai kurias galima išspręsti drąsiau ir greičiau.

      Pavyzdžiui, žmogus supranta, kad ekonominė padėtis blogėja ir jis gali netekti darbo. Tas, kurie neprisiima atsakomybės, gyvens baimėje, skųsdamasis, nerimaudamas, kad liks be pinigų, ir su siaubu laukdamas, kuo tai baigsis. Juk jis niekam neturi jokios įtakos, viskas priklauso nuo krizės, politikos ir viršininko.

      Tas, kuris yra atsakingas, gali pradėti ieškoti darbo, išmokti ko nors naujo, kad padidintų savo vertę, arba įsidarbinti kitur puse etato, atidėti šiek tiek pinigų, arba bent jau sužinoti, kaip registruotis į darbo biržą ir nelaimės atveju gauti bedarbio pašalpą.

      Tai padeda sukurti darnesnius santykius

      Atsakomybę prisiimantis asmuo gali pasirinkti aplinką, nustatyti asmenines ribas, kalbėti apie tai, kas jam nepatinka, nukreipti santykius tinkama linkme arba juos nutraukti, jei juose nesijaučia gerai.

      Tas, kuris neprisiima atsakomybės, mano, kad viskas vyksta taip, kaip yra, kad nieko negalima padaryti ir kad jis tiesiog pritraukia netinkamus žmones.

      Kodėl taip sunku prisiimti atsakomybę?

      Painiojame atsakomybę su kontrole

      Vyrauja nuomonė, kad tai tas pats ir kad būti atsakingam reiškia kontroliuoti viską ir visus savo gyvenime. Tai, žinoma, neįmanoma. Mes neatsakome už orus, kuro kainas ar kaimynų šunį, kuris naktimis loja ir trukdo mums miegoti. Todėl atsakomybės idėja atrodo absurdiška ir utopinė, ir žmogus jos atsisako.

      Painiojame atsakomybę ir kaltę

      Tarsi ,,prisiimti atsakomybę" reikštų sutikimą, kad esate kaltas dėl visų savo nesėkmių. Niekas nenori jaustis kaltas, tai nėra malonu. Todėl žmogus imasi gynybos ir užima poziciją: ,,Aš nekaltas, dėl visko jie kalti. Kamščiai trukdo laiku suspėti, visur vien kyšininkai, moterys materialistės, gatvės neremontuotos, viršininkas kvailys ir pan.". Ir, žinoma, toks žmogus nesistengia nieko keisti.

      Mes kenčiame nuo išmokto bejėgiškumo

      Tai verčia mus jaustis taip, tarsi būtume bejėgiai ką nors pakeisti savo gyvenime, nes neturime jokios įtakos.

      Tiksliai nežinome, iš kur ši būklė atsirado. Yra dvi nuomonės: tai įgimta savybė arba, priešingai, ji įgyjama dėl auklėjimo vaikystėje ar patirtų nesėkmių.

      Ką reiškia prisiimti atsakomybę?

      Tai tikrai nereiškia, kad reikia pasiskelbti visagaliu ir bandyti kontroliuoti viską ir visus. Arba, priešingai, barstyti galvą pelenais ir manyti, kad esi kaltas dėl kiekvienos tave ištikusios nelaimės.

      Būti atsakingam - tai suprasti, ką galite ir ko negalite daryti, pripažinti ir priimti savo veiksmų ar neveikimo pasekmes ir, jei įmanoma, užimti aktyvią poziciją.

      Stephenas Covey, bestselerio ,,7 sėkmės lydymų žmonių įpročiai" autorius, šią mintį išreiškė remdamasis dviejų ratų teorija: įtakos rato ir poveikio rato.

      Įtakos ratas - tai žmonės ir įvykiai, kuriems asmuo gali daryti įtaką. Poveikio ratas - tai viskas, kas turi įtakos žmogui. Norint gyventi geresnį ir laimingesnį gyvenimą, reikia stengtis išplėsti pirmąjį ir sumažinti antrąjį.

      Pavyzdžiui, asmuo ieško darbo, siunčia savo gyvenimo aprašymą, bet niekas neatsiliepia. Atrodo, kad jo įtakos ratas yra nedidelis, nes jam tereikia peržiūrėti laisvas darbo vietas ir palikti atsiliepimus. O jo poveikio ratas yra didelis: jis tarsi priklauso nuo likimo ir įmonių personalo ekspertų malonės.

      Jei šis asmuo nori perimti ir išplėsti savo įtakos ratą, jis gali, pavyzdžiui, nedėti savo gyvenimo aprašymo į darbo paieškos svetainę, o siųsti jį tiesiai įmonės elektroniniu paštu. Jis gali paskambinti į žmogiškųjų išteklių skyrių ir sužinoti, ar jo laiškas buvo peržiūrėtas. Jis gali kreiptis į karjeros konsultantą, kuris pakoreguos jo gyvenimo aprašymą ir nurodys, kokią kryptį pasirinkti.

      Kaip prisiimti atsakomybę?

      Pabandykite atsisakyti kaltės

      Pripažinkite, kad kaltinti save ar kitus nėra konstruktyvu. Toks požiūris leidžia nieko nedaryti ir apsaugo nuo nusivylimo, nes jei nesistengsite nieko keisti, nepatirsite nesėkmės ir nebūsite dėl to įskaudinti. Tačiau tai taip pat uždaro duris tobulėjimui, geram darbui, įdomiems projektams ir pažintims, netikėtiems posūkiams.

      Žinoma, žmonės aplink jus gali būti dėl ko nors kalti. Tėvai nesuteikė geros pradžios ir suformavo kompleksus. Darbininkai lopo asfaltą, todėl rytais pakeliui į biurą susidaro didžiulės spūstys. Viršininkas neobjektyviai vertina jūsų nuopelnus ir premiją skiria savo numylėtiniui, o ne jums.

      Tačiau jei dėmesį sutelksite į tai, ką daro kiti, o ne į tai, ką galite padaryti jūs, stagnuosite ir negalėsite pakeisti savo gyvenimo į gerąją pusę.

      Apibrėžkite savo įtakos ratą

      Tiesiog būkite sąžiningi su savimi, nenuvertinkite ir nepervertinkite to, ką galite padaryti. Užrašykite visus dalykus, kuriuos realiai galite paveikti kiekvienoje situacijoje, ir visus dalykus, kurių apskritai negalite paveikti.

      Negalime atšaukti lietaus, bet galime nusipirkti neperšlampamą apsiaustą ir guminius batus, kad būtų patogiau išeiti iš namų. Arba susirasti nuotolinį darbą, kad blogomis oro sąlygomis būtų šilta ir jauku.

      Negalime pakeisti mus įžeidusio asmens elgesio, bet galime nuo jo atsiriboti.

      Išsikelkite tikslą

      Darbo vietų ir gyvenimo aprašymų atveju tikslas gali būti, tarkime, susisiekti su personalo konsultantu, rasti tiesioginius įmonės kontaktus arba paskambinti telefonu.

      Jei jums nepatinka vieta, kurioje gyvenate, galite siekti persikelti į kitą vietovę, miestą ar net šalį. Arba, atvirkščiai, bandykite rasti įdomių įstaigų, veiklos ir vietų, kurios padėtų jums susitaikyti su gyvenamąja vieta ir geriau jaustis. Taip, eismas siaubingas, o vaizdas nėra puikus, tačiau už kampo esančioje kavinėje kepami stebuklingi kruasanai, o nuostabus parkas su vaikų žaidimų aikštele yra visai netoli namų.

      Imkitės veiksmų

      Kai pasieksite bent nedidelį tikslą, labiau pasitikėsite savimi, geriau suprasite, ką sugebate, todėl galėsite įveikti bejėgiškumo jausmą ir padaryti savo gyvenimą patogesnį ir pilnavertiškesnį.

      Skaityti komentarus