°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Protinis poilsis: kodėl mums jo reikia ir kaip jį organizuoti

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-07-04 09:00:00

      Kodėl svarbu ilsėtis?

      Perkrauname save ir neleidžiame smegenims atsigauti, todėl nukenčia mūsų nuotaika, atmintis ir produktyvumas.

      Mes perkrauname smegenis informacija

      Per dieną mūsų smegenys valandų valandas apdoroja gaunamą informaciją ir pokalbius. Jei joms neleidžiame atsipalaiduoti, nukenčia nuotaika, produktyvumas ir sveikata. Štai kodėl toks svarbus yra protinis poilsis - laikotarpiai, kai nesikoncentruojame ir nebendraujame su išoriniu pasauliu, o leidžiame mintims plaukti pasroviui.

      Šiandien vis mažiau laiko skiriame tokiam poilsiui. "Žmonės elgiasi su savimi kaip su mašinomis", - sako Matthew Edlandas, Floridoje įsikūrusio Cirkadinės medicinos centro direktorius. - "Jie nuolat pervargsta."

      Mums atrodo, kad geriausias būdas pasiekti sėkmę - būti kuo produktyvesniam. Tačiau toks požiūris gali lemti priešingą rezultatą.

      Pagalvokite apie zombio būseną, kurią išgyvenate po ilgo konferencinio pokalbio ar įtemptos dienos. Jums trūksta žodžių, pamirštate svarbius dalykus, darote klaidų ir galiausiai padarote mažiau, nei ketinote. Nuolatinis įtemptas gyvenimo tempas turi įtakos jūsų produktyvumui, kūrybiškumui ir laimei.

      "Smegenims reikia poilsio", - sako Stuartas Friedmanas, knygų apie vadovavimą ir darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyrą autorius. - "Po protinės pertraukos kūrybinis mąstymas veikia geriau, lengviau priimate sprendimus ir pradedate mėgautis savo veikla."

      Neleidžiame smegenims atsistatyti

      Smegenys veikia dviem pagrindiniais režimais. Pirmasis yra orientuotas į veiksmus. Taip susitelkiame į užduotis, sprendžiame problemas ir apdorojame gaunamą informaciją. Jis įjungtas, kai dirbame, žiūrime televizorių, naršome socialiniuose tinkluose ar kitaip bendraujame su informacija.

      Be to, yra pasyvus smegenų rėžimas (PSR). Jis įsijungia, kai esame neaktyvūs, svajojame arba esame pasinėrę į save. Jei skaitote knygą ir staiga pastebėjote, kad neprisimenate paskutinių dviejų puslapių, vadinasi, jūsų PSR suaktyvėjo ir jūs galvojate apie kitus dalykus. Taip galite išbūti valandų valandas, pavyzdžiui, vaikščiodami miške.

      PSR reikėtų vartoti kasdien: jis padeda smegenims atsinaujinti. Pasak neuropsichologės Mary Helen Immordino-Young, naudodamiesi PSR įtvirtiname informaciją, suprantame save ir tai, kas vyksta mūsų gyvenime. Jis siejamas su gera savijauta ir kūrybiškumu.

      Būtent PSR turime dėkoti už tai, kad spontaniškai išsprendė problemą, kuri mums nebuvo aiški, kol nebuvome nuo jos atsitraukę. Mokslininkų teigimu, rašytojams ir fizikams mažiausiai 30 proc. kūrybinių idėjų kyla tada, kai jie užsiima su darbu nesusijusia veikla. PSR taip pat atlieka svarbų vaidmenį formuojantis atminčiai. Jis aktyviai pasireiškia prieš pat užmiegant.

      Kaip suteikti sau protinę pertrauką?

      Pertraukas reikia daryti kelis kartus per dieną. Stuartas Friedmanas pataria ilsėtis maždaug kas 90 minučių arba tada, kai pradedate jaustis išsekę, negalite susikaupti, užstringate darbe. "Svarbiausia, nustokite galvoti, kad poilsis yra prabanga, mažinanti jūsų produktyvumą", - sako Immordino-Young. Visiškai priešingai.

      Darykite ką nors, kas nereikalauja protinių pastangų

      Indų plovimas, darbas sode, vaikščiojimas, valymas ir kita panaši veikla yra palanki terpė PSR suaktyvinti. Dažniausiai jaučiamės kalti dėl to, kad ilsimės ir svajojame, o ši veikla yra puiki protinio atsipalaidavimo galimybė.

      Padėkite telefoną

      Dauguma žmonių ima telefoną į rankas tiesiog iš nuobodulio, tačiau šis įprotis atima galimybę atsipalaiduoti. Pabandykite padėti išmanųjį telefoną į šalį ir neblaškyti juo dėmesio. Pavyzdžiui, kai stovite eilėje arba ko nors laukiate. Atkreipkite dėmesį, kaip dėl to jaučiatės. Tikėtina, kad iš pradžių būsite nervingi, bet netrukus pradėsite kreipti dėmesį į jus supantį pasaulį arba pasinersite į savo mintis.

      Mažiau laiko praleiskite socialiniuose tinkluose

      Socialiniai tinklai yra svarbiausias protinio atsipalaidavimo priešas. Jie taip pat sukuria klaidingą kitų žmonių gyvenimo vaizdą, nes mes matome tik tobulą įvaizdį. Visa tai, taip pat ir nerimą keliančios naujienos, sukelia stresą.

      Per kelias ateinančias dienas stebėkite, kiek laiko praleidžiate socialiniuose tinkluose ir kaip dėl to jaučiatės. Apribokite ten praleidžiamą laiką, pavyzdžiui, iki 45 minučių per dieną. Arba sutrumpinkite draugų sąrašą, palikdami tik tuos, su kuriais jums tikrai patinka bendrauti.

      Dažniau išeikite į lauką

      Pasivaikščiojimas parke yra labiau atstatantis nei vaikščiojimas po miestą. Miesto aplinkoje mus nuolat supa blaškantys dalykai: triukšmingas eismas, automobiliai, žmonės. Tuo tarpu paukščių čiulbėjimas, lapų ošimas ir kiti gamtos garsai ramina. Tokioje aplinkoje lengviau atsipalaiduoti ir paleisti mintis.

      Atkreipkite dėmesį į dabarties akimirką

      Pabandykite sutelkti dėmesį į skirtingus kūno raumenis. Kiekvienam raumeniui skirkite 10-15 sekundžių. Arba kiekvieną kartą, kai ką nors geriate, atkreipkite dėmesį į skonį ir pojūtį. Tokie veiksmai yra maža pertraukėlė smegenims.

      Darykite tai, kas jums patinka

      PSR aktyvinimas nėra vienintelis būdas atsipalaiduoti psichologiškai. Taip pat naudinga užsiimti mėgstama veikla, net jei ji reikalauja susikaupimo. Pavyzdžiui, skaitymas, tenisas, grojimas kokiu nors instrumentu ar koncertas taip pat gali padėti atsigauti. Taigi pagalvokite, kokia veikla suteikia jums energijos, ir būtinai skirkite jai laiko.

      Skaityti komentarus