°C
   2019 02 16 Šeštadienis

   Batumis - saldžioji atostogų savaitė

   Nuotrauka: Asmeninis archyvas

   Autorius: Adomas Pakalnis
   2018-08-05 11:00:00
   2018-08-05 11:00:00

   Batumis – tai atostogų kainos ir kokybės santykis. Batumis – kas užmiršta ir kas atgimsta iš naujo. Batumis – jaunesnysis Turkijos kurortų brolis.

   Batumis – tai atostogų kainos ir kokybės santykis. Batumis – kas užmiršta ir kas atgimsta iš naujo. Batumis – jaunesnysis Turkijos kurortų brolis. Tokie buvo pavadinimo konkurentai. Iš tiesų, jeigu norite kokybiško poilsio ir nenorite permokėti, šis kurortas puikiai tiks. Visi, ten buvę ten mini šį regioną tik gerai. Nuo mūsų tėvų ar senelių iki šiuolaikinio jaunuolio. Galbūt Turkijoje švariau, galbūt viskas paduota ant lėkštutės, galbūt moderniau, tačiau galbūt Batumis sielai ramiau? Daug kartų išgirsta ir pagaliau aplankyta! Konkretūs pastebėjimai ir patarimai būsimiems keliautojams.

   Jūra

   Batumio krantus skalauja Juodoji jūra. Natūralu – lyginsime su mūsų gimtąja Baltija. Pirmiausia, Juodosios jūros vandens temperatūra gerokai aukštesnė, nei Baltijos jūros. Maudytis galima nuo gegužės iki spalio. Tinkamiausias metas, pasak vietinių, rugpjūčio mėnuo. Jei tikitės kaip mūsų pajūryje smėlėto kranto, teks nusivilti. Visas pliažas akmenuotas, visas krantas akmenuotas. Tinka citata iš animacinio filmo : „Kiekvienas žingsnis skausmas, kiekvienas žingsnis kova“. Taigi, pirmiausia, ką turite padaryti, tai įsigyti specialius batus, kurie sumažintų tą skausmą. Mes radome po 7 Larius. Vaikščioti lengviau, bet jeigu bangos didesnės, labai nesunku sulaukti  į kojasatskriejančio akmenuko. Jūra pakankamai gili, bet stiprių duobių nebuvo.

   Aplinka link Batumio. Batumis

   Oro uoste, kai išsikeitėme valiutą, mūsų laukė vairuotojas. Kaip tikras gruzinas, turintis vešlią tamsią barzdą, pasiūlė sėsti į jo anglišką miniveną (Gruzijoje daug automobilių, kurių vairas dešinėje pusėje) ir keliauti link jūros. Gruzinai nors svetinga, nuoširdi tauta, bet netvarkinga, neorganizuota. Kiek teko matyti apleistų pastatų, nesuskaičiuotumėm nei dviejų rankų pirštų pagalba. O dar šiukšlių kalnai! O dar kelio danga, kuri prašosi Europos Sąjungos investicijų. Todėl 150 kilometrų kelias mums kainavo apie dvi su pusę valandos. O dar tos situacijos, kai mūsų vairuotojas nori lenkti kitą mašiną, lenkia ir prieš akis priešinga eismo juosta atvažiuoja greitai lekiantis džipas. Visa laimė, šiltųjų šalių atstovai turi šeštąjį saugumo jausmą ir pavyksta išvengti avarijos, o ką tik buvo visas gyvenimas prabėgęs pro akis ir teko suvokti, kad tai - realybė, o ne kompiuterinis žaidimas.

   Dar viena egzotika – šalia kelio ganosi palaidos karvės, avys, žąsys, kiaulės! Jos vakare grįžta namo, bet dienos metu kaip kokioje Indijoje gali atsigulti tiesiog ant kelio.
   Iš karto galiu teigti, kad čia ne vieta taupyti. Aišku, nebūtina nuomoti prabangių apartamentų, bet pataupius galima nesunkiai atsidurti tarakonų ar blusų draugijoje.
   Batumis – nenuobodus miestas: carinė architektūra, uostas. Jeigu važiuojant link Batumio aplinka nebuvo tvarkinga, čia priešingai – gražu ir skoninga. Galima pasivaikščioti sutvarkytu taku palei jūrą, paklajoti senamiestyje.

   Siūlau aplankyti

   Tūkstantį kartų girdėti, išliaupsti objektai. Bet laikas juos pamatyti! Pirmiausia - garsusis botanikos sodas – tai ta vieta, kurioje radome visišką ramybę, nuo miesto šurmulio. Matėme tūkstančius augalų. Ar galima grožį nupasakoti? Jį reikia pamatyti!

   Ar norite į kalnus? 2500 metrų virš jūros! Ar galima įsivaizduoti koks ten oras, gamta, kraštovaizdis. Atsiduri riešutų ir mandarinų karalystėje. Prieš tai tenka Ilgai kilti ir kilti automobiliu į kalną. Nuostabus jausmas! 

   MARTVILI KANJONAS – neveltui parašiau didžiosiomis raidėmis, nes tai kažkas stebuklingo. Gamtos perlas, ramybė. Galimybė matyti ir girdėti šniokščiantį vandenį, mėgautis gamtos alsavimu. 

   Įspūdingas Prometėjo – Kumistavi urvas. Ar galėtumėm apibūdinti, tai ką pamatėme? Tikriausia ne. Nes, kaip ir minėjau, grožį reikia pamatyti!

   Gruzijos krašto žmonės, jų kalba.

   Pirmiausia, nepamirškite esant progai paminėti, jog esate iš Lietuvos. Lietuvius gruzinai labai myli. Jaunesni gal kiek šaltesni, bet vyresnio amžiaus žmonėms lietuviai lyg broliai. Noriai atsakinės į klausimus, vyresnės padavėjos kavinėje jus priims kaip – „gaspadinė kaimo gryčioje“. Kada verta būti budriems, tai perkant kokį nors daiktą. Iš ko gi daugiau pasipelnyti. jei ne iš turistų? Jei pardavinėjama gatvėje, gruzinai nemėgsta rodyti kainų. Pavyzdžiui, visa šeima nori ledų. Paklausus apie kainą, esi nužvelgiamas nuo galvos iki kojų ir tada sužinai, jog ledai kainuoja 2 larius. Svarbiausia nepamiršti DERĖTIS. Po trumpų derybų ledų kaina tapo lygi 1 lariui. Derėtis
   reikia visur: nuo turgaus, gatvės prekybos iki drabužių parduotuvės.

   Kaip susikalbėti su gruzinais? Angliškai kalbančių labai nedaug. Gruzinai moka gimtąją ir rusų kalbas. Taigi, jei nemokate rusiškai, pats laikas pasiimti į kelionę tėvus ir pakeliauti visiems kartu!

   Maistas. Vaisiai. Gėrimai. Turgus

   Natūralu ir šviežia. Pirmiausia, tai reiktų pasakyti apie maistą. Kiek teko lankytis skirtingose kavinėse, visada buvo skanu, šviežia ir natūralu. Negausite pašildytos 3 dienų sriubos, negausite ne kaip atrodančio patiekalo. Nors tenka ilgokai palaukti, bet verta. Pirmiausia atnešama ne visiems iš karto, kaip priimta pas mus. Stengiasi, kad patiekalas neatšaltų. Jeigu pas mus normuotos porcijos, tai čia, tarkim, mano užsakymą gali padėti bendrai ant stalo ir vaišinasi visi stalo draugai. 

   Ką verta paragauti ? Chačapuri, chinkalius (koldūnai), churchkhela saldumyną, avienos šašlyką. Tai standartiniai patiekalai. Tai pat būtinai reikia paklausti padavėjo. Ypač vyresni padavėjai ras puikių gruziniškų patiekalų visai kompanijai.

   Apsilankykite turguje. Jis primena mūsų Vilniaus Kalvarijų turgų prieš 10 metų. Mūsų kompanija išėjo su maišeliais prieskonių ir arbatos. Nešėmės saldžiuosius arbūzus, melionus, slyvas, abrikosus.

   Atsigerkime. Mineralinis vanduo Borjomi. Pirmiausia, kaina – mūsų prekybos centruose 1,6 Euro, o Batumio prekybos centre 1,2 lario. Beje, skonis skiriasi. Kas nori prisiminti vaikystę ir limanadus „Tarachunas“ ir „Diušė“, taip pat juos gali rasti Gruzijos prekybos centruose.

   Kiek viskas kainavo?

   Turbūt svarbiausia pasakojimo dalis. Nes pirmiausias draugų ar giminių klausimas – „Kiek viskas kainavo?“ . Pirmiausia - skrydis. Galima buvo medžioti ir pigiau, bet asmeniui kainavo apie 160 eurų. Skrydžio laikas iš Vilniaus į Kutaisį sekmadienį 6:55; atgal irgi sekmadienį 12:00. Trukmė 3 val 25 min. Skrydis tiesioginis.
   Toliau transportas. Visai mūsų 6 asmenų grupei kainavo 220 USD. Kainą sudarė pervežimai Kutaisis – Batumis ir atgal, tai pat 4 ekskursijos. Šioje vietoje galima rasti ir
   pigiau, bet vairuotojas buvo patikimas, mandagus, svetingas. Transporto kaina asmeniui 31 euras. Apgyvendinimas 6 naktys Batumyje 6 asmenims kainavo 1080 larių ir 1 naktis Kutaisyje 190 larių. Viso 6 asmenims pavertus į eurus būtų apie 450 eur. Asmeniui 75 eurai. Kitos išlaidos: išsikeitus 400 eur, 4 asmenų šeimai, pinigų užteko ir maistui namie, ir maistui kavinėse, ir ekskursijoms, lauktuvėms ir visam kitam. Taigi, asmeniui būtų 100 eur. Nagi, protingieji kurmiai, paskaičiuokime, kiek kainavo savaitės kelionė svetingoje Gruzijoje : 160 + 31 + 75 + 100 = 366 euro 1 žmogui!

   Skaityti komentarus