°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Nepatrauklias miestų erdves ar nuošalius rajonus gaivins per gatvės sportą

      Nuotrauka: Youth led street sports for all nuotr.

      2019-03-02 17:00:00

      Pavasarį Lietuvoje prasidės unikalus, eksperimentinis sporto projektas „Jaunimo kuruojamas gatvės sportas visiems“ (Youth-led Street Sports for All). Šis projektas išeis iš bet kokių stereotipinių sporto veiklų rėmų. Gatvės sporto treniruotes skirtingose Lietuvos vietose ves specialiai apmokyti sporto savanoriai, o fiziškumo, konkuravimo ar pergalės aspektai tarp dalyvių tikrai nebus svarbiausi.

      „Sporto užsiėmimai vyks penkiose skirtingose žaidimų zonose. Jau dabar preliminariai galime išduoti, kad po dvi tokias zonas, ko gero, turėsime Vilniuje ir Kaune bei vieną Rukloje. Šiuo metu yra atliekamas rinkos tyrimas, siekiant objektyviai nustatyti vadinamąsias konkrečias žaidimų zonų lokacijas, viešąsias erdves skirtinguose Kauno ir Vilniaus mikrorajonuose. Kalbame su bendruomenėmis ir bandome išsiaiškinti, kurios iš jų gautų daugiausiai naudos iš tokių sportinių veiklų. Tuo tarpu Ruklą pasirinkome dėl to, kad dirbame mažumų integracijos klausimais, o Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojai - dažni mūsų vykdomų projektų dalyviai. Be to, centre yra puikiai išvystyta sporto infrastruktūra, o vietiniai taip pat noriai prisijungia prie bendrų renginių“, - apie projektą kalbėjo organizatorės VšĮ „Integracijos centras“ direktorius Justinas Liaudinskas.



      Šios sporto treniruotės yra unikalios tuo, kad jų metu bus atliekama fizinė veikla, kuri turės papildomą prasmę bei vertę: dalyviai, atlikdami skirtingus gatvės sporto pratimus, ugdys komandinį darbą, toleranciją, bendruomeniškumą, kūrybiškumą, lyderystę, mokysis spręsti konfliktines situacijas ir vystys kitas, taip vadinamas „minkštąsias“, savybes. Tą užtikrinti, pastebėti ir įsisavinti padės specialiai apmokyti sporto savanoriai, kurie ir ves sporto treniruotes.

      „Tokių sporto užsiėmimų esmė tikrai ne laimėti ar pranokti vienas kitą fiziškai. Pagrindinis tikslas - per sportinę veiklą, kuri sportuojančiam (-iai) suteikia bendruomeniškumo jausmą, skatinti dar aktyviau įsitraukti į visuomeninį gyvenimą ir nebijoti išreikšti save. Tai nebus profesionalios sporto treniruotės. Sporto aikštelė - tai vieta, kur pranyksta etiketės ir stigmos, todėl lauksime absoliučiai visų norinčių, neskirstant žmonių nei pagal amžių, nei pagal lytį, nei pagal rasę, nei pagal kilmę, nei pagal sportiškumo lygį“, - pabrėžė savo dalyvavimą projekte jau patvirtinęs sporto savanoris Martynas.



      „Treniruočių metu bus kultivuojamas gatvės sportas. Ir čia turima omenyje viskas, kuo bus galima užsiimti, jeigu tik leis aplinkybės pasirinktoje žaidimų zonoje: krepšinis, futbolas, gatvės šokiai, gatvės gimnastika, žolės riedulys ir t.t. Taip pat šių žaidimų variacijos. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse labai populiari futbolo atšaka, angliškai vadinama „nutmeg“. Trumpai, tai kamuolio praspyrimas tarp gynėjo kojų. Sėkmingai tą padaręs žaidėjas laimi. Manau, kad „nutmeg“ puikiai prigytų ir Lietuvoje“, - tęsė Martynas.

      Organizatorės VšĮ „Integracijos centras“ vadovas J. Liaudinskas paaiškino, kokiu keliu į Lietuvą atkeliavo tokia sportavimo koncepcija: „Esame viešoji įstaiga, kuri turi didžiulį partnerių-organizacijų tinklą visame pasaulyje. Glaudžiai dirbame su į „Top 200“ pasaulinių viešųjų įstaigų sąrašą patenkančia organizacija GAME iš Danijos. Ši organizacija tokias treniruotes vykdo nuo 2002 metų. Vien Danijoje yra 34 žaidimų zonos, kuriose periodines gatvės sporto treniruotes veda sporto savanoriai. Be to, net keturiuose skirtinguose Danijos miestuose yra pastatyti tokio sporto centrai. Jie - tai renovuoti seni industriniai pastatai (pavyzdžiui, senas nenaudojamas traukinių garažas), priklausantys miestų savivaldybėms. Šiuose centruose veiklos gali vykti ištisus metus, o ne tik, kai oras yra tinkamas. Papildomai, GAME savo veiklos modelį jau yra perkėlusi į tokias šalis kaip Libanas, Somalilando Respublika, Jordanija ir Gana. Šiose šalyse socialinė atskirtis yra didžiulė, todėl paklausa tokiai programai ir identifikuoti profesionalūs vietiniai partneriai nulėmė GAME sprendimą plėstis būtent ten“.



      „Svarbu paminėti, kad šis projektas ne tik įgalina žmones ir skatina jų integraciją, bendruomeniškumą, padeda spręsti socialinius konfliktus, bet ir padeda vystyti miestų infrastruktūrą. Kadangi sporto treniruotės yra vykdomos primirštose, apleistose, nepatraukliose, nuošaliose miesto vietose, tokie užsiėmimai ir šurmuliuojantis jaunimas joms įskiepija naujos gyvybės, atkreipia politikų ir verslo žmonių dėmesį į ten vyraujančias problemas. Dėl šios priežasties Libane, Somalilando Respublikoje, Jordanijoje ir Ganoje jau taip pat yra pažengusios diskusijos su vietine valdžia dėl tokių sporto centrų po stogu įkūrimo. Galiausiai, GAME nusprendė savo veiklos modelį išplėsti ir į skirtingas Europos šalis, todėl, gavusi finansavimą iš Europos Sąjungos, nusprendė bendradarbiauti su mūsų organizacija iš Lietuvos, taip pat su nevyriausybinėmis organizacijomis iš Graikijos, Italijos ir Maltos, kur socialinės atskirties mažinimas ir socialinė integracija per sportą taip pat yra labai aktualios temos“, - kalbėjo J. Liaudinskas.



      Tuo tarpu GAME organizacijos vadovas ir vienas įkūrėjų Simonas Prahmas teigė: „Svarbiausias dalykas šiame projekte yra jaunimo lyderystė ir gatvės sportas. Esame nepaprastai laimingi dėl mūsų partnerystės su VšĮ „Integracijos centru“. Esame įsitikinę, kad bendradarbiavimas teigiamai palies Lietuvos jaunimą, vaikus, vietines bendruomenes ir jų galimybę kultivuoti gatvės sportą“.

      Projektas Lietuvoje prasidės nuo sporto savanorių mokymų balandžio 22-26 dienomis Kaune. Sporto savanoriai praeis specialius kursus bei įgaus kompetencijas, reikalingas vesti tokio pobūdžio užsiėmimus. Tuo tarpu sportinės veiklos skirtingose žaidimų zonose prasidės, kai tik atšils oras.

      Organizatoriai mielai kviečia visus tapti šio projekto dalimi: sporto savanoriais, užsiėmimų dalyviais ar kitaip prisidedančiais. 

      Skaityti komentarus