°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Prezidentūra: Vaikų globos padėtis gerėja, bet dar yra kur pasitempti

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2018-07-17 21:00:00

      Vis daugiau vaikų Lietuvoje palieka globos namus, valstybė imasi padėti juos globojančioms ir įsivaikinančioms šeimoms, tačiau erdvės nuveikti daugiau dar yra, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja.

      „Nors tų institucinėje globoje augančių vaikų sumažėjo per keletą metų apie 30 proc. (...) ir ženkliai auga vaikų globojamų šeimose skaičius, tačiau vis tiek tai dar nėra ta siekiamybė, kur mes šiandien turėtume jau ploti katučių ir sakyti, kad viskas Lietuvoje jau padaryta“, – antradienį sakė šalies vadovės vyriausioji patarėja ekonominės ir socialinės politikos klausimais Lina Antanavičienė.

      Prezidentūros kiemelyje antradienį surengtas įvaikintus ir globojamus vaikus auginančių šeimų vasaros susitikimas. Lietuvos pareigūnai pastaraisiais metais siekia, kad visi šalyje veikiantys globos namai būtų uždaryti iki 2020 metų.

      Vietoje to siekiama vaikus įkurdinti tėvų globos netekusius vaikus įtėvių, globėjų šeimose arba grąžinti juos biologiniams tėvams.

      Naujausiais duomenimis, šalies šeimose globojami 5535, pernai buvo įvaikinti 139 vaikai. Globos institucijose šiuo metu auga 2660 vaikai, tačiau per pastaruosius kelerius metus šis skaičius sumažėjo trečdaliu.

      Šiemet įsigaliojo įstatymų pataisos, įteisinančios vadinamuosius budinčiuosius globėjus. Tai šeimos, kurios globoja vaikus iki kol jie būna įvaikinami, jiems randama vieta bendruomeninėse šeimose ar jie grąžinami tikriesiems savo tėvams.

      Pasak L. Antanavičienės, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 200 budinčių globotojų, o jų šeimose auga virš 200 vaikų.

      Vis dėlto, pasak jos, siekdamos didinti budinčių globotojų skaičių turėtų pasitempti ir savivaldybės.

      „Reikia iš tikrųjų kryptingai dirbti su žmonėmis, aiškinti, pasakoti, kokios yra tos visos procedūros, kaip tapti globotojais. Atitinkamai savivaldybės turi galimybę ir finansiškai prisidėti didinant atlygį tiems budintiems globotojams“, – sakė prezidentės patarėja.

      Jos teigimu, šiuo metu 24 iš 60 Lietuvos savivaldybių institucinėn globon nebesiunčia vaikų iki trejų metų.

      „Čia yra svarbiausia ta grandis, kad visa šita pertvarka būtų sėkminga, tai nutraukti tą užburtą ratą“, – kalbėjo L. Antanavičienė.

      „Vaikutis, jeigu jis mažas būdamas patenka į institucinę globą, su kiekvienais metais jau yra sunkiau tikėtis, kad jį įvaikins, ir auga jis traumuojamas toje tokioje valdiškoje aplinkoje“, – pridūrė ji.

      Į Prezidentūrą antradienį atvykusių daugiau kaip 300 vaikų, jų globėjų ir tėvų laukė žaidimai ir pramogos, Lietuvos kariuomenės, kinologų, Šaulių sąjungos pasirodymai, gardžiausio šeimos pyrago konkursas.

      Budinti globotoja Roma Rainienė sako, kad jos pavyzdžiu Lietuvoje galėtų pasekti daugiau šeimų, tačiau valstybė apie galimybes laikinai ar nuolat įsivaikinti informuoja nepakankamai.

      „Iš tikrųjų apie tą laikiną globą informacijos nėra daug, o kartais trūksta ir valstybės, institucijų palaikymo “, – sakė berniuką šiuo metu laikinai globojanti 48-ių moteris.

      Su šventės Prezidentūros kiemelyje dalyviais susitiko ir šalies vadovė D. Grybauskaitė.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus