°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Ar jau greitai gydytojai Parkinsono ligos diagnozei naudosis mūsų telefonų sukauptais duomenimis?

      Nuotrauka: Dorsata blog nuotr.

      2018-10-05 21:00:00

      Mokslininkai sukūrė programėlę, padedančią diagnozuoti Parkinsono ligą. Vakar publikuotame moksliniame darbe Patrick Schwab ir Walter Karlen, dirbantys Robotikos ir Kompiuterinių sistemų institute Šveicarijoje, pateikė paaiškinimą, kaip galima mobiliųjų įrenginių surinktus duomenis pritaikyti Parkinsono ligos diagnozavimui. Pati idėja - naudojantis programėle, rinkti duomenis apie žmogų, taip galimai nuspėjant jo susirgimą, ar stebint ligos progresą.

      Parkinsono liga - tai neurodegeneracinis sutrikimas, dėl kurio sutrinka žmogaus gebėjimas kontroliuoti savo judesius. Ligai progresuojant sergančiojo simptomai paprastai prastėja, gali trukdyti kalbėti ar vaikščioti. Šiuo metu vaisto, gydančio nuo Parkinsono ligos nėra, nors tam tikros gydymo metodikos padeda sušvelninti ligos simptomus ir pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę.

      Anot mokslinio darbo, virš 6 milijonų žmonių pasaulyje kenčia nuo Parkinsono ligos. Kaip teigia tyrėjai, apie ketvirtis visų Parkinsono ligų diagnozių gali būti klaidingos, nes kiti judėjimo sutrikimai gali turėti labai panašias išraiškas.

      P. Schwab ir W. Karlen naudojosi išmaniaisiais telefonais, jų pagalba rinko duomenis apie savo pacientus. Dalyvavusieji turėjo į programėlę įvesti savo amžių, gyvenamąją vietą, etninę kilmę ir kitas ligas, kuriomis jie serga. Tada dalyvių buvo paprašyta sužaisti ketvertą lengvų žaidimų, ką daryti reikėjo 3 kartus dienoje. Žaidimo užduotys buvo tokios:

      • Vaikščiojimo testas: žmogus, laikydamas telefoną rankoje, turėjo paeiti 20 žingsnių, apsisukti ir grįžti į pradžią.
      • Balso testas: dalyvis turėjo į telefono mikrofoną 10 sekundžių sakyti ,,AAAAAAA".
      • Paspaudimo testas: žmonės turėjo padėti savo mobiliuosius telefonus ant lygaus paviršiaus, pvz. stalo. Tada, ant ekrano atsirasdavo du mygtukai, kuriuos reikėjo paspausti vos jiems atsiradus. Šis testas truko 20 sekundžių.
      • Atminties testas: dalyviams buvo parodoma skirtingų spalvų gėlių seka. Po to žaidėjai turėjo gėles sudėti pagal eiliškumą parodytą anksčiau.

      Anot tyrėjų, pats tiksliausias testas buvo vaikščiojimas. Lyginant duomenis, surinktus per keletą kartų, buvo galima ganėtinai tiksliai nusakyti žmogaus eiseną, kuri yra svarbus kriterijus diagnozuojant Parkinsono ligą. 

      Manoma, jog tobulinant šias technologijas, ateityje gydytojai ligas ir jų progresą galės sekti net be paciento vizito.

      Skaityti komentarus