°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Ar socialinės platformos bukina mūsų smegenis?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-10-27 07:00:00

      Nesvarbu, ar įvairias socialines platformas naudojate darbui, ar laisvalaikio praleidimui, tačiau neseniai atlikta tyrimų apžvalga parodė, jog tai gali bukinti jūsų smegenis.

      Šiais laikais sunku pabėgti nuo socialinių platformų kaip niekada anksčiau. Judančios reklamos puošia viešąjį transportą, įvairūs internetiniai puslapiai okupuoja žmonių laisvalaikį, o pranešimai išmaniuosiuose telefonuose gali nutraukti beveik bet kurią veiklą, kuria užsiimame.   

      Internete žmonės gali rasti bet kokią informaciją ir pažvelgti į ją iš visų pusių. Bet ar internetas kelia riziką? Pasak naujos apžvalgos, kurią atliko Antonijus Vagneris, „Stanford Memory“ laboratorijos direktorius, yra įrodymų, kurie teigia, jog pastovus šokinėjimas nuo vienos socialinės platformos prie kitos – bukina smegenis.    

      Straipsnyje „socialinių platformų vartotojų protas ir smegenys“, išleistame „PNAS“ moksliniame žurnale, A. Vagneris ir Melina Unkafer iš Kalifornijos universiteto surinko informaciją iš dešimtmetį trukusių kognityvinių tyrimų rezultatų.  

      Pasak tyrėjų, dažnai pasitaiko, kad žmogui, kuris naudoja kelias socialines platformas, sunku atlikti lengvas atminties užduotis. A. Vagneris dar 2009 metais atliko tyrimą šia tema.

      Iš viso 100 dalyvių buvo padalinti į grupes, kurie reguliariai naudojosi keliomis socialinėmis platformomis internete ir kurie nesinaudojo išvis. Viename teste dalyviai turėjo prisiminti paprastą žybsinčių lempučių seką. Paaiškėjo, kad tie kurie internete naršė ilgai, užduotį atliko prasčiau nei kiti.

      „Daug naršantys internete gali, pavyzdžiui, rašyti akademinį darbą savo kompiuteryje ir tuo pačiu metu žiūrėti televizorių, kur žaidžia jo mėgstama komanda, atsakinėti į trumpąsias žinutes telefone bei „Facebook“ platformoje ir vėl grįžti prie darbo rašymo“,- sakė A. Vagneris.  

      „Apžvalgoje mes pastebėjome kai ką įdomaus. Mes spėjame, jog atmintis daug naršančiųjų internete suprastėja todėl, kad jų dėmesio nutraukimas pasireiškia dažniau“,- sakė jis.

      Paklaustas, ar žmonės turėtų nerimauti, jei pastoviai šokinėja nuo vienos socialinės platformos prie kitos, A. Vagneris sakė, kad individai turėtų „naršyti atsargiai“.

      „Daugelis mūsų yra patyrę, jog technologijos ir žiniasklaida kontroliuoja mus – gauto elektroninio laiško ar žinutės signalas reikalauja mūsų dėmesio. Bet mes galime tai kontroliuoti, jei pažabosime įprotį atlikti daug darbų iš karto; mes galime nuspręsti ir tapti sumanesni interneto naudotojai.“

      Dabar padėkite savo telefoną į šalį. Jūsų smegenims reikia pertraukos. 

      Skaityti komentarus