°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Babūnai su kiaulių širdimis?

      Nuotrauka: sciencenews.org nuotr.

      2018-12-11 21:00:00

      Jau grubiai 6 mėnesius modifikuotos kiaulių širdys plaka dviejuose Anubio babūnuose. Šios širdys buvo genetiškai modifikuotos, buvo naudojama nauja transplantacijos metodika, kas prailgino babūnų išgyvenamumą. Anksčiau, su kiaulės širdimis, ilgiausiai babūnai išgyveno 57 dienas.

      Kiti du babūnai, tyrimo metu, su šiomis modifikuotomis širdimis gyvena virš 3 mėnesių ir neparodo jokių simptomų, teigia Bruno Reichart, Ludwig-Maximilians-Universiteto Miunchene širdies chirurgas. ,,Jie karstosi narvuose, valgo mangus, kiaušinius, žaidžia. Jie taip pat labai mėgsta žiūrėti animacinius filmukus, kaip Tomas ir Džeris"- teigė jis.

      Šis tyrimas - didelis žingsnis, bandant pritaikyti kiaulių organų transplantus žmonėms, teigia Luhan Yang, mokslinių tyrimų vadovas dirbantis eGenesis. Ši įmonė stengiasi rasti alternatyvius kelius žmonių transplantams, taip sumažinant jų poreikį rinkoje. ,,Žinoma, tyrimas dar tik prasidėjo, bet mes jau esame žingsniu arčiau link klinikinio pritaikymo"- teigė mokslininkas.

      Kiaulės donorės buvo genetiškai modifikuotos, jos gamino žmogiškąsias dviejų baltymų versijas. CD46 - Šis baltymas kiaulės organuose neleidžia žmogaus organizmui jų atakuoti, praduriant milijonus mikroskopinių skylučių ląstelių membranose. Kitas sintetintas baltymas, trombomodulinas, stabdo krešėjimą iškart po operacijos, mat primatų organizmai, kaip ir žmonių, aptikę svetimkūnį, stengiasi atskirti jį nuo bendrosios kraujotakos. Mokslininkai taip pat įsitikino, jog kiaulės negalėtų gaminta alfa-gal cukrų, kurie engia visų žinduolių, išskyrus primatus, ląsteles. Šie angliavandeniai ląstelių paviršiuose signalizuoja mūsų imuninėms sistemoms atakuoti.

      Tyrėjai taip pat ištobulino pačią transplantacijos operaciją, prieš tai atlikę bandymus su 14 babūnų. Visų pirma, vietoje organų transportavimo šaltame tirpale, kaip paprastai daroma su žmonių transplantais, mokslininkai širdis prijungė prie dirbtinių kraujotakos sistemų, kurios transplantams teikė deguonies ir maisto medžiagų pristotintą kraują. Transportuojant širdis ledo voniose sustabdoma deguonies apykaita į audinius, kas gali pakenkti transplantato kokybei.

      Be to, mokslininkai stengėsi įsitikinti, kad kiaulių širdys, įstatytos į naujuosius šeimininkus, nepradėtų nesustabdomai didėti. Atslūgus po-operaciniam tinimui, persodinta širdis paprastai pradeda augti ir plėstis, kas gali pažeisti aplinkinius organus. Norint to išvengti, buvo atidžiai reguliuojamas beždžionių kraujospūdis ir anksti nutraukti kortikosteroidiniai vaistai, kurie paprastai slopina organizmo imunines reakcijas į naują organą.

      Iš 5 babūnų, dalyvavusių galutiniame eksperimente, du išliko sveiki virš 3 mėnesių, vienas buvo užmigdytas, po to kai jį ištiko insultas. Babūnai, kurie išgyveno virš 3 mėnesių, buvo toliau atidžiai stebimi: vienas iš jų mirė dėl kepenų pažaidos, kai buvo nutraukti medikamentai, o kitas, kolkas, vis dar gyvena sveiką ir pilnavertišką gyvenimą.

      Skaityti komentarus