°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Lietuvių sukurtos technologijos moderniai karybai – uniformos ir „viską matanti akis"

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2018-11-08 10:00:00

      Lietuvos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tinklo „Open R&D Lietuva" mokslininkai trečiadienį pristatė, jų teigimu, perversmą karyboje sukelsiančius pasaulyje dar nematytus inovatyvius sprendimus.

      Vienas iš naujųjų mokslininkų sprendimų – naujos kartos karinė uniforma, kuri šiuo metu tobulinama naujomis medžiagomis karių patogumui bet kokiomis oro sąlygomis užtikrinti.

      Pasak Fizinių ir technologijos mokslo centro (FTMC) inovacijų vadybininko Karolio Stašio, netrukus kariams tiekiamos tiek uniformos, tiek neperšaunamos liemenės turėtų būti papildytos inovatyvia šildančia tekstile.

      Jo teigimu, tai leistų kariams nesušalti, uniforma būtų patogi, o tekstilė savo savybių nepraranda net ir pažeista.

      „Jeigu liemenę ar uniformą su šildančia tekstile pažeis peilio dūris ar dar kas nors, ji vis tiek veiks ir nenustos šildyti", – kalbėjo mokslininkas.

      Be to, Lietuvos mokslininkai šiuo metu kuria ir šaldančią tekstilę. Ją sujungus su šildančia tekstile kariai būtų apsaugoti ir nuo karščio, ir nuo šalčio.

      K. Stašys teigia, kad tiek šildančia, tiek šaldančia tekstile papildytos neperšaunamos liemenės ir karinės uniformos gali būti paruoštos jau 2019 metais.

      Viską matanti akis

      Mokslininkai taip pat sako šiuo metu plėtojantys vadinamosios terahercinės akies technologiją.

      Ji veikia specifinėmis elektromagnetinėmis bangomis, kurios leidžia aptikti sprogmenis, ginklus ar kitą šaunamąją ginkluotę per plastiką ar per drabužius.

      Šią technologiją jau dabar bandoma pritaikyti praktikoje – oro uostų patikros punktuose, taip pat lengvinant išminuotojų darbą.

      „Yra keletas lietuviškų startuolių, su kuriais bendradarbiaujame ir bandome šią technologiją diegti platesniam naudojimui visuomenėje", – sakė K. Stašys.

      Pasak jo, vadinamoji terahercinė akis patogi tuo, kad nėra invazinė – nenukenčia nei žmonių privatumas, nereikia plėšyti ar ardyti įtartinų pakuočių, dėžių ar lagaminų.

      Simuliatorius medicinos mokymams

      Tuo metu, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai teigia sukūrę specialų medicininės pagalbos simuliatorių, jis padėtų mažinti apmokymų kainą.

      „Šių procedūrų mokoma kariuomenėse, tačiau dabar jos gan brangiai kainuoja. Simuliacijos metodas – toks pats, tačiau pigesnis, nes tam nereikia instruktoriaus paslaugų", – žurnalistams teigė LSMU Ekstremaliosios medicinos katedros lektorius Paulius Dobožinskas.

      Jis tvirtino, kad šiuo metu karinė medicina nepelnytai nustumta į paraštes, tačiau jos svarba – ypač didelė.

      „90% sužeistų karių miršta, nes laiku nesulaukia reikiamos medikų pagalbos, tačiau šalia esantis karys gali padėti sužeistam kolegai išsaugoti gyvybę", – sakė P. Dobožinskas.

      Technologijas trečiadienį pristatę mokslininkai teigia siekiantys ne tik gerinti Lietuvos karių darbo sąlygas, bet ir besistengiantys rasti pirkėjų užsienyje.

      Kęstučio Šetkaus vadovaujamos agentūros kuruojamas „OPEN R&D Lietuva" tinklas įkurtas 2014 metais. Jis vienija Lietuvos universitetus, mokslinių tyrimų institutus, mokslo ir technologijų parkus bei atviros prieigos centrus.

      Šiuo metu inovacijos pritaikomos kariuomenėje viešųjų pirkimų būdu. Pasak FTMC inovacijų vadybininko K. Stašio, mokslininkai siekia glaudesnio bendradarbiavimo su kariuomene, kad užtikrintų sklandesnį inovacijų taikymą ir panaudojimą. 

      „Efektyvų inovacijų taikymą karyboje užtikrintų kariuomenės atstovų dalyvavimas nuo pat naujų produktų kūrimo pradžios, kai pati kariuomenė užsako ir finansuoja fundamentinius tyrimus, iš kurių gimsta galutinis produktas", – BNS teigė K. Stašys.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus