°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Man implantuota mikroschema ir aš to nesigailiu

      Nuotrauka: Jowan Osterlund | ft nuotr.

      2018-10-31 07:00:00

      Tatuiruotas kūno auskarų vėrėjas dėvi  beisbolo kepurėlę ir juodas chirurgines pirštines. Jis, naudodamas didelę adatą, implantuoja elektroninę, kruopos dydžio mikroschems po mano rankos oda.

      Netgi mano draugai iš dėl inovacijų pakvaišusios Švedijos stebisi, kodėl sutikau būti - kaip Jowan Österlund, „biohakeris“, atliekantis procedūra sako - „patobulintas“. „Biohakeriai“ tiki, kad žmogaus kūnas gali būti patobulintas, įsikišus technologijoms. 

      J. Österlund, Helsingborge esančios firmos „Biohax“ steigėjas ir technologas.

      Radijo dažnuminis identifikacijos prietaisas, implantuotas tarp mano nykščio ir smiliaus, yra iš Kinijos su vokišku, biologiškai suderintu stiklu ir ispaniška elektronika. Jis primena tas mikroschemas, kurios naudojamos gyvūnams ženklinti. Ir su šiuo prietaisu aš tapau žmonių implantavimo mikroschemomis pradininku.   

      Technologijų ekspertai paaiškina, kadangi RFID mikroschemos nėra maitinamos, tai jos negali nustatyti jūsų buvimo vietos. Taigi pagrindinis įsitikinimas, kad turint implantą, kiekvienas jūsų žingsnis bus sekamas – klaidingas.  

      RFID mikroschemos gali būti aktyvuojamos tik specialiu skaitikliu arba telefono programėle, kuris turi būti nutolęs ne daugiau kaip 1cm nuo jūsų rankos. „Svarbiausia, jog tai nėra internete“,- sako J. Österlund kaip tik tuo metu durdamas adatą į mano ranką.

      Apie žmonių implantavimą mikroschemomis yra žinoma ne daug, todėl kritikai nėra gerai informuoti. Vienas iš komentatorių internete nerimauja ne dėl privatumo, o dėl Biblijos pranašystės išsipildymo. Jis mano, jog implantas gali tapti „Pabaisos žymė“. Tačiau aš esu pasiruošęs rizikuoti.

      Reakcijos į šį mano patobulinimą svyravo nuo netikėjimo iki pasipiktinimo. Aš panorau turėti mikroschemą, nes esu beveik įsitikinęs, kad vieną dieną ji turės praktinį panaudojimą.

      „Biohakeriai“ įrodinėja, jog turint identifikaciją, implantuotą kūne – kuri, jų manymu, yra atspari įsibrovėliams – reikštų, kad nebereikia su savimi turėti paso, vairuotojo pažymėjimo, banko kortelių, kelionės bilietų, patekimo į biurą kortelės, sporto klubo nario kortelės, mašinos, namų ir net viešbučio kambario raktų.  

      Aš labiausiai nekantrauju, kai galėsiu raktus pakeisti mikroschema. Tai gana nepaprasta, kad mes vis dar naudojame 5000 metų senumo technologiją, norėdami atsirakinti duris. Be to, aš dažnai pametu raktus. Teoriškai, raktai galėtų tapti atgyvena.

      Medicininės galimybės J. Österlund domina labiau. „Mikroschema leistų medikams ir paramedikams identifikuoti jus, gauti informaciją apie jūsų medicininę būklę net jei esate nesąmoningas“,- sako jis. „Nuostabu yra tai, kad pabėgęs ir patekęs į auto įvykį arklys Švedijoje, gali būti greitai identifikuotas policijos pareigūnų, tačiau žmogaus be piniginės atpažinti neįmanoma.“

      Yra dar kelios kitos kompanijos, kurios implantuoja mikroschemas žmonėms, pavyzdžiui, „Cyberise“. Aš Melburne, Australijoje, „Three Square Market“ Viskonsine ir „Dangerous Things“ Sietle, kurie savo „patobulinimo“ komponentus reklamuoja kaip „pagal užsakymą pagamintas įtaisas sąmoningam „biohakeriui““.

      „Biohax“ traukia žmones. Iki 4000 švedu vaikšto su implantais, įskaitant 85 iš 500 darbuotojų, dirbančių Stokholmo kelionių operatoriaus „Tui“ biure, kurie gali įeiti į pastatą, pirkti maistą valgykloje ir naudotis spausdintuvu vos pamojavus ranka.

      Švedų traukinių kompanija „Statens Järnvägar“ šiuo metu turi apie 800 klientų, kurie mikroschemos pagalba atsiskaito už keliones. Keli „Red Hat“ šiaurinių šalių padalinio vadovai turi mikroschemas. Kelios Švedijos sporto salės bando įdiegti šią sistemą. O J. Österlund sako, kad kelių miestų vadovai, kredito kortelių kompanija ir viena nacionalinė vyriausybė bendrauja su „Biohax“.   

      „Tui“ šiaurinių šalių padalinio vadovas, Aleksandras Huberis, buvo pirmasis, kuriam buvo implantuota mikroschema kompanijoje. „Tai mano smalsumo pareiškimas, kuris, be jokių abejonių, sukėlė daug kalbų. Mes neverčiame žmonių to daryti, tačiau nė vienas iš mūsų nesigaili to, o „Biohax“ jau du kartus buvo grįžęs implantuoti mikroschemų žmonėms.“

      „Greičiausiai tai – kiek beprotiška, todėl žmonės nustemba, kai pasakai jiems, bet, manau, kad jie subręs ir ims suprasti, kaip supranta kitus išradimus.“

      Kevinas Varvikas, vice kanclerio Koventrio universitete pavaduotojas, tapo įžymus 1998 metais, kai jam rankoje buvo implantuota (ne tokia išmani) mikroschema. Vaizdo įrašai televizijoje rodydavo, kaip atsidaro durys vos jam priėjus. Visuomenės akyse vyras atrodė kaip kiborgas.

      „Aš nestebęs, jog prireikė 20 metų nuo to laiko, kai man buvo implantuota mikroschema, kad tai būtų taikoma“,- sako profesorius K. Varvikas. „Man svarbiausia – pasų kontrolė. Jei turėčiau mikroschemą, kuri patirtintų mano tapatybę ir aš galėčiau stoti į atskirą eilę, tai būtų nuostabu.“

      „Aš nesu susirūpinęs saugumu“,- pridėjo jis. „Žmonių telefonai išduoda kur kas daugiau informacijos, tačiau slaptai.“

      Taigi, ką aš galiu daryti, turėdamas mikroschemą? Jūs galite į ją, pasinaudojus Android telefono programėle, įkelti ką tik norite, pavyzdžiui, leisti atidaryti paradines duris. Tačiau mikroschema, išimta iš sterilios pakuotės, būna sujungta tik su „Biohax“ internetine svetaine. Jei telefoną priliečiu prie rankos, atsidaro būtent tas internetinis puslapis.

      Tai žavi vaikus, tarsi moneta ištrauktai iš už jūsų ausies. Aš dar nesu žmogus – raktas, tačiau svajoju tokiu būti. Tačiau tai jau pradžia ir tai nepakartojama. 

      Skaityti komentarus