°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Matematikos profesorė: ateityje mūsų laukia ledynmetis

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-03-03 09:00:00

      Klimato kaita susijusi ne tiek su žmogaus veikla, kiek su Saulės aktyvumu bei Saulės ciklais. Matematinis Saulės ciklų modelis rodo, jog Saulės aktyvumas rimsta, o tai paveiks Žemės klimatą. Šis straipsnis neneigia klimato kaitos teorijos, tad pirmiausia perskaitykite jį.

      NASA mokslininkų atliktas tyrimas rodo, jog Antarktikoje ledo susidaro daugiau nei ištirpsta. Jie pranešė tyrimo rezultatus po to, kai satelitų pagalba išanalizavo to regiono ledo storį. Tai paneigė ankstesnę teoriją, kuri teigė, jog ledas tirpsta. Tyrimas vadinasi „Antarkties ledo lakštų prieaugis viršija nuostolius“ ir buvo išspausdintas „Glaciologija“ žurnale.

      Tyrimo autoriai yra iš NASA Goddardo kosminio skrydžio centras, tačiau ledo storio padidėjimo priežastys nėra tiksliai žinomos, tiesa tyrime minima ne viena teorija, kuri galėjo lemti pokyčius. Svarbu paminėti, kad tuzinas NASA mokslininkų pasveikino tyrimo autorius, padarius tokį atradimą, nepriklausomai nuo to, kokios jų pažiūros į globalinį atšilimą, nors garsiausi pasaulio mokslininkai vis dar ginčijasi dėl šiltnamio dujų įtakos klimato pokyčiams.

      Galbūt yra daugiau faktorių, lemiančių klimato kaitą?

      Vos prieš kelis metus Antarktikos ledo storis buvo storiausias istorijoje.

      Egzistuoja daug teorijų, aiškinančių, kodėl taip vyksta, viena jų – globalinio atšilimo, tačiau ne visi sutinka su ja. Bet tai kita tema.

      Klimato kaitos teorija visą kaltę verčia žmogui ir jo veiklai, tiesa ta - žmogaus veikla turi keistis. Greičiausiai tai susiję su noru kaltinti save, tad vertėtų pasigilinti į kitas klimato kaitos teorijas. Galbūt už tai atsakingi klimato kaitos ciklai, kuriuos Žemė patiria ir yra patyrusi praeityje? Yra įrodyta, jog Saulės ciklai lemia Žemės temperatūrą kaip ir kiti didieji kūnai, skrendantys aplink Saulės sistemą.

      Nacionaliniame astronomijos susitikime Velse, kur Valentina Zharkova, matematikos profesorė iš Northumbria universiteto (JK), pristatė modelį, kuris gali nuspėti Saulės sistemos ciklus daug tiksliau nei anksčiau. Ji pareiškė, kad modelis gali nuspėti ciklų įtaką 97proc. tikslumu ir pridūrė, jog Žemės laukia mini ledynmetis.

      Pasak Karališkosios astronomų bendruomenės:

      Naujas Saulės cikliškumo modelis neįtikėtinai tiksliai spėja Saulės cikliškumo nuokrypius nuo normos 11 metų į priekį. Modelis dinamo efektą vaizduoja dviejuose Saulės sluoksniuose: vieną arčiau paviršiaus, antrą giliai, konvekcijos zonoje. Modelis spėja, jog Saulės aktyvumas 2030-aisiais kris 60proc, todėl mus aplankys nedidelis ledynmetis, kuris paskutinį kartą buvo užfiksuotas 1645 metais.

      V. Zharkova ir jos komanda išrado modelį, pasinaudojus magnetinių laukų  „pagrindinių sudedamųjų dalių analizės“ metodu. Stebėjimai vyko Kalifornijoje, kur jos modelis spėjo, kad nuo 2030-tų iki 2040 metų pasireikš sumažėjusio Saulės aktyvumo padariniai. Pasak V. Zharkova:

      „26-ame cikle dvi bangos atkartoja viena kitą – pakildamos tuo pat metu, tačiau skirtingose Saulės pusrutuliuose. Jų sąveika bus trikdanti arba maskuojanti viena kitą. Mes spėjame, jog tai sukels ledynmetį Žemėje. Kai bangos vienoje fazėje, jos sąveikauja arba rezonuoja ir tuo metu Saulės aktyvumas – didelis. Kai bangos būna skirtingose fazėse, Saulės aktyvumas – mažas. Kai fazės visiškai išsiskiria, tuomet klimatas keičiasi taip, kaip keitėsi prieš 370 metų.

      Labai įdomu, kai pagalvoji, argi ne? Kai tiek daug dėmesio yra skiriama globaliniam atšilimui, būtų kiek netikėta patekti į ledynmetį.

      Vėlgi, ledynmetis nėra susijęs su žmogaus veikla, labiau su Saulės aktyvumu ir kaip Saulės ciklai veikia mūsų klimatą. Tai nepaneigia klimato kaitos teorijos. Šis straipsnis tik paviešina faktą, jog klimato kaitą gali lemti daugiau faktorių. Ką jūs galvojate? 

      Skaityti komentarus