°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Mėnulio radijo signalai gali atskleisti visatos „tamsiųjų amžių“ paslaptis

      Nuotrauka: adelaidenow nuotr.

      2018-10-28 07:00:00

      Astronomų komanda tiki, kad radijo signalai, atsimušantys nuo mėnulio reljefo, gali padėti išsiaiškinti daugiau apie visatos kilmę.

      Nepaisant visų prietaisų, kuriuos žmogus yra sukūręs, mes daug ko nežinome apie visatą ir jos atsiradimą. Kokios formos buvo galaktikos ir pirmosios žvaigždės? Mes to nežinome. Naudodami vakarų Australijos dykumoje esantį teleskopą, ekspertų komanda nusprendė pabandyti atsakyti į aukščiau pateiktus klausimus, analizuodami radijo bangas.  

      Jie tikisi rasti iki šiol neužfiksuotų radijo signalų liekanas, kurias skleidžia vandenilio atomai dar iš Reionizacijos epochos. Skamba rimtai. Reionizacijos epocha apibūdina laikmetį, kai pirmieji šviečiantys dangaus kūnai, pavyzdžiui, žvaigždės atsirado visoje visatoje.

      Tyrime, paskelbtame „Oxford Press Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ žurnale, grupė, vadovaujama astronomo Dr. Bendžamino McKinlio, išdėstė savo planą užfiksuoti silpnas ankstyvosios visatos radijo bangas mėnulyje.


      „Jei mes sugebėsime pagauti šį radijo signalą, jis leis žinoti, ar mūsų teorijos apie visatos evoliuciją buvo teisingos“,- paaiškino Dr. McKinlis pranešime spaudai.

      „Prieš atsirandant žvaigždėms ir galaktikoms, visatą sudarė tik vandenilis, plaukiojantis kosmose“,- pridūrė jis. „Kadangi tuomet nebuvo optinio šviesos šaltinio, matomo mūsų akims, todėl tie laikai žinomi kaip „kosminiai tamsieji amžiai.““

      Nors gali pasirodyti, kad radijo bangų signalus mėnulyje rasti yra paprasta, taip iš tikrųjų nėra. Yra be galės faktorių, kurie gali trukdyti rinkti informaciją, pavyzdžiui, Saulės atspindys Žemėje bei bangos, sklindančios iš žmonių gamintų instrumentų.

      Todėl Dr. McKinlis ir tarptautinis radijo astronomijos tyrimų centras tikisi, jog Australijoje esantis teleskopas gali pasitarnauti ir padėti atskirti kosminius signalus nuo iš Žemės sklindančiųjų.


      Iki šiol tyrėjams pavyko sukurti techniką, kuri „sušvelnina Saulės atspindį Žemėje“.

      „Mūsų pradiniai rezultatai, naudojant mėnulio užtemimo techniką, - daug žadantys. Mes pradedame suprasti, kur mūsų duomenyse yra klaida, o kur – tam tikri ypatumai. Mes ir toliau tobulinsime savo technikas“,- konstatavo tyrimas. 

      Skaityti komentarus