°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Pirmą kartą per 20 metų aptikta nauja žmogaus imunodeficito viruso padermė

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-11-10 08:00:00

      JAV mokslininkai nuo 2000-ųjų metų identifikavo pirmą naują ŽIV padermę. Tai dar labiau praplės mūsų žinias apie nepaprastai sudėtingą virusą. 

      Naujai atrasta padermė priskiriama tam pačiam tipui, kuris sukėlė ŽIV pandemiją 1981 metais. Tam kad naujas potipis būtų įregistruotas, reikia užfiksuoti bent tris, vienas nuo kito nepriklausomus ligos atvejus. 

      Pirmi du atvejai buvo užfiksuoti Kongo Demokratinėje Respublikoje 1983 ir 1990 metais. Trečias atvejis buvo rastas 2001 metų pabaigoje, tiriant viruso perdavimą iš motinos vaikui.

      “Kol kas nėra jokios prasmės panikuoti ar nerimauti”, - sakė Dr Anthony Fauci, Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius. “Nedaug žmonių yra užsikrėtę tuo.” 

      Mokslininkai ėmė tirti trečią atvejį tam, kad galėtų atsekti to pradžią ir surinkti pakankamai įrodymų trečiai padermiai registruoti. Mokslininkai tai apibūdino kaip “adatos ieškojimas šieno kupetoje” ir “adatos ištraukimas, naudojant magnetą.” 

      Kol kas neaišku, ar šis potipis yra kitoks nei kiti viruso potipiai, tačiau dabartinis gydymas gali suvaldyti šią naują padermę, todėl nėra jokio pagrindinio pagrindo nerimauti, tai tik dar vienas žingsnis siekiant išgydyti šią ligą.

      „Šis atradimas primena, kad norėdami užkirsti kelią ŽIV pandemijai, turime ir toliau galvoti apie šį nuolat kintantį virusą ir naudoti naujausias technologijas bei išteklius, kad pastebėtume jo evoliuciją“, - sakė tyrimo bendraautorė Carole McArthur iš Misūrio universiteto, Kanzaso.

      Šiuo metu visame pasaulyje ŽIV užsikrėtę daugiau nei 37 milijonai žmonių; daugiausiai atvejų užfiksuota 2016 m. - 1,8 milijonas naujų atvejų .

      Tačiau Arizonos universiteto ekologijos ir evoliucijos biologijos katedros vedėjas Michael Worobey sako, kad šis atradimas iš tikrųjų nėra toks svarbus, atsižvelgiant į tai, kad naujasis potipis priklauso labiausiai paplitusioms ŽIV formoms, kurios sudaro maždaug 90 proc. visų atvejų.

      „Iš tikrųjų klaidinga apibūdinti genetinę įvairovę iš Kongo Demokratinės Respublikos kaip naują potipį, nes vienintelė naudinga termino„ potipis “reikšmė būtų identifikuojant viruso, išplitusio už Vidurio Afrikos ribų, kilmę“, - sakė jis. 

      Skaityti komentarus