°C
      2024 04 16 Antradienis

      Smegenų valdymas ir atminties juodoji rinka: kibernetinio saugumo ekspertai perspėja apie smegenų implantų keliamą riziką

      Nuotrauka: Getty Images nuotr.

      2018-11-09 07:00:00

      Žmogaus smegenys greitai taps kita siena, kurią turės įveikti implantuojamų mikroschemų kūrėjai. Kibernetinio saugumo tyrinėtojai perspėjo, kad naujieji smegenų implantai galėtų atskleisti slapčiausias mūsų mintis.

      Nors paprasti smegenų implantai jau egzistuoja, tačiau nūdienos mokslas rodo, jog tuoj perprasim atminties cheminius procesus. Gilioji smegenų stimuliacija yra paremta prietaiso implantavimu kūne, kuris siunčia elektrinius impulsus elektrodams, esantiems specialiose vietose, priklausomai nuo gydomos ligos ir jos simptomų, pavyzdžiui, Parkinsono liga. „Atminties implantai“, primenantys tuos, kuriuos galima išvysti seriale „Juodasis veidrodis“, greičiausiai bus kuriami, remiantis giliosios smegenų stimuliacijos principu. „Kaspersky Lab“, bendradarbiaudama su „Oksfordo“ universitetu, išbandė sistemas saugumo parametrus laboratorijos sąlygomis dar prieš imant jas jungti prie žmonių sąmonės. Rezultatai, tiesą sakant, yra gana daug žadantys.  

      Implantus, kurie iš tikrųjų galėtų kontroliuoti prisiminimus, bus galima įsigyti už 20 metų, spėja mokslininkai. A DARPA finansuojamo tyrimo metu pavyko izoliuoti atmintį koduojančius elektrinius signalus ir grąžinti juos atgal taip pagerindami trumpalaikę žmonių atmintį net 37 prc.

      Tyrėjai atrado, kad implantų saugumas labiausiai pažeidžiamas ten, kur jie jungiasi su kitomis sistemomis, visai kaip gydytojų naudojama medicininė valdymo platforma, kur duomenys yra perduodami iš implanto į programinę įrangą ar kitus tinklus ir atvirkščiai. Pats moderniausias prietaisas šiuo metu veikia per „BlueTooth“, todėl jį lengva naudoti, tačiau jis nėra labai saugus.

      Pranešimas perspėjo, kad piktavaliai galėtų ne tik įsibrauti į implanto valdymo sistemą, sukelti skausmą ar kitaip sutrikdyti organizmo sistemas, bet, technologijai patobulėjus, galėtų prašyti išpirkos už atsiminimų grąžinimą, versdami aukas susimokėti pinigus už jų pačių mintis.

      Bet kokie tokios rūšies implantai, be abejo, turės turėti antrą prisijungimą, kurį, nelaimės atveju, galės panaudoti medicinos profesionalai, tačiau toks sprendimo būdas nėra tobulas: kas sustabdytų medicinos profesionalus nuo prisijungimų prie pacientų implantų pardavimo ar tiesiog pamiršimo pakeisti gamyklinį slaptažodį? 

      Nors dar nėra aptiktų pasikėsinimų įsibrauti į neurostimuliatorius, tačiau mokslininkai įspėjo, jog tokia technologija dar nėra plačiai paplitus, todėl dar yra laiko aptikti ir pataisyti galimas problemas.  

      Skaityti komentarus