°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Stebėkite, kaip vystosi pelės embrionas šiame stulbinančiame video!

      Nuotrauka: K. MCDOLE ET AL/CELL 2018 nuotr.

      2018-10-13 21:00:00

      Naujas mikroskopas suteikia mokslininkams galimybę pažiūrėti, kaip auga žinduolių organizmai ląstelė po ląstelės.

      Šviesos ,,paklodės" mikroskopai naudoja ypatingai plonus lazerių spindulius, taip apšviesdami mokslininkams įdomius organizmo regionus, kuriuos įamžina specialiai tam pritaikytos aukštos raiškos kameros. Ankstesnės mikroskopo versijos gebėjo nufilmuoti zebrinės žuvies ir vaisinės muselės vystymąsi. Dabartinė mikroskopo versija, anot vystymosi biologijos daktarės Kate McDole, dirbančios Howard Hughes Medicinos institute, geba užfiksuoti ir žymiai didesnį bei sudėtingesnį organizmą - pelę.

      Specialus kompiuterinis algoritmas sekė šešių dienų amžiaus pelių embrionų vystymąsi, fokusuodamas mikroskopo spindulį į mus dominančias struktūras. Vėliau mokslininkų sukurta programa panaudojo visas padarytas nuotraukas (apie milijoną nuotraukų kiekvienam stebėtam embrionui) ir taip suklijavo apačioje matomą vaizdo įrašą, kuriame galite pamatyti kaip auga pelės organai.

      Embrionui greitai vystantis jis plečiasi, didėja, ir tada, kai embrionas pradeda atrodyti kaip krateris su skyle viduryje, susiformuoja jo virškinamasis traktas - pirmasis organas visų žinduolių vystymesi. Vėliau įraše matote vaizdą, panašų į krentančią žvaigždę - tai nervinis vamzdelis, iš kurio susiformuos galvos bei nugaros smegenys.

      Taip pat buvo užfiksuotas pats pirmasis pelės širdies dūžis.

      ,,Anksčiau, mes galėjome tik įsivaizduoti, kaip atrodo šie procesai. Matyti, kaip viskas įvyksta, keleto minučių video įraše - tiesiog stulbinama. Mes niekad nesitikėjome kad vidiniai procesai tokie greiti ir dramatiški. Tokių dalykų - ,,nepagooglinsi" ", - teigė mokslininkė McDole.

      Naujausia stebėjimo ir analizės įranga, tikimasi, padės išaiškinti ilgalaikę paslaptį: būtent - kaip iš vienos ląstelės gali užaugti daugialąsčiai neapsakomai sudėtingi gyvūnai.  ,,Ši informacija mums ypatingai reikalinga: mūsų tolimoji vizija - auginti dirbtinius žmonių organus," - pareiškė tyrėja.

      ,,Jei paimsite visus įrankius ir reikalingas statybines medžiagas, ir sumesite tai į vieną krūvą - magiškai namas neatsiras. Rangovai naudojasi planais, architektūriniais brėžiniais ir pagal juos stato namus. Tas pats principas taikomas ir žmogaus organizmui. Matydami, kaip formuojasi organai, mes galime pamažu atkurti tuos architektūrinius brėžinius ir, tikėkimės, galų gale užauginti žmonių organus", - pridūrė ji.



      Skaityti komentarus