°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Žemės magnetinis šiaurės ašigalis oficialiai pajudėjo Sibiro link

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-12-26 11:00:00

      Žemės magnetinis šiaurės ašigalis juda į rytus neįprastai dideliu greičiu, eidamas iš Kanados Arkties link Rusijos. Sparčiai keičiantis magnetiniams poliams kilo susirūpinimas navigacija, GPS sistemomis, karinėmis operacijomis ir kt.

      Žemės magnetinis laukas yra geomagnetinės energijos apvalkalas, apsaugantis planetą nuo mirtinos ir destruktyvios saulės radiacijos. Be jo saulės vėjai galėtų atitraukti Žemę nuo vandenynų ir atmosferos. 

      Nuolatinis poslinkis yra išmaniųjų telefonų ir kai kurių plataus vartojimo elektronikos kompasų problema. Lėktuvai ir valtys taip pat priklauso nuo šiaurinės magnetinės dalies, paprastai kaip atsarginės navigacijos, sakė Kolorado universiteto geofizikas Arnaud Chulliat, naujai išleisto Pasaulio magnetinio modelio pagrindinis autorius. JAV kariuomenė priklauso nuo to, kur yra magnetinė šiaurė, skirta navigacijai ir parašiuto kritimams, tuo tarpu „NASA“, Federalinė aviacijos administracija ir JAV miškų tarnyba taip pat naudojasi tokia navigavimo sistema. Tai gali pakenkti kai kuriems paukščiams, kurie navigacijai naudoja magnetinius laukus, o bendras magnetinio lauko susilpnėjimas nėra geras žmonėms, ypač palydovams ir astronautams.

      Nacionaliniai aplinkos informacijos centrai ir Didžiosios Britanijos geologijos tarnyba neseniai atnaujino 2020 m. Pasaulio magnetinį modelį (WMM), kad galėtų numatyti, kaip pasikeitė magnetinis šiaurės ašigalis, ir numatyti, kur jis bus nukreiptas ateinančius 5 metus iki kito atnaujinimo. Jie nustatė, kad magnetinis šiaurės ašigalis oficialiai kirto pagrindinį dienovidinį.

      Per pastaruosius du dešimtmečius magnetinis šiaurės polius pajudėjo Rusijos link. Jis judėjo taip greitai, kad WMM 2019 m. Vasario mėn. Išleido tarpinį atnaujinimą, kad įsitikintų, jog nėra jokių navigacijos ar eksploatavimo problemų dėl tikrojo magnetinio šiaurės poliaus skirtumo ir to, ką naudojo ankstesnis modelis. Tyrimas parodė, kad magnetinis šiaurės ašigalis ėmė judėti vidutiniškai 55 kilometrų per metus greičiau. Ir nors naujausi duomenys rodo, kad jo judėjimas link Rusijos dabar yra sulėtėjęs iki maždaug 40 kilometrų per metus, tačiau net ir tokiu atveju, lyginant su teoriniais skaičiavimais, paremtais šimtų metų duomenimis, tai yra reiškinys, su kuriuo mokslininkai iki šiol nebuvo susidūrę.

      „Nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio jis juda gerokai greičiau nei bet kuriuo metu per mažiausiai keturis šimtmečius, – sakė Britanijos geologijos tarnybos geomagnetikos specialistas Ciaranas Begganas. – Mes iš tiesų nežinome, kiek iš šio pokyčio tenka mūsų branduoliui.“ Pasaulinis geomagnetizmo duomenų centras parengė vizualų grafiką, parodantį kokiu greičiu vyko judėjimas: 

      Skaityti komentarus

      vlade 2019 26 12 12:19

      Pagaliau!

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai