°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Britanijos parlamentas atmetė „Brexit" be susitarimo galimybę

      Nuotrauka: British Parliament nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-03-14 09:00:00

      Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai trečiadienį nedidele balsų persvara atmetė galimybę, kad Jungtinė Karalystė gali išstoti iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo.

      Šis sprendimas buvo priimtas praėjus parai po to, kai parlamentas antrąkart atmetė premjerės Theresos May (Terezos Mei) vyriausybės su Briuseliu suderintą „Brexit" sutartį.

      Šis nutarimas buvo priimtas 312 balsais prieš 308, tik keturių balsų skirtumu ir atveria galimybę prašyti ES, kad Britanijos išstojimas būtų atidėtas.

      Parlamentarai balsavo už pakoreguotą siūlymą, numatantį, kad Jungtinė Karalystė jokiomis aplinkybėmis negali išstoti iš ES, neužsitikrinusi jokio susitarimo dėl tolesnių ryšių.

      Vis dėlto šis Bendruomenių Rūmų balsavimas yra daugiausiai simbolinis, nes Britanija kol kas toliau žengia į pasitraukimą iš Bendrijos po dviejų savaičių, jeigu nebus nutarta dėl naujo plano, kaip gali būti pasiektas susitarimas su Briuseliu.

      Planuojama, ketvirtadienį Bendruomenių Rūmuose bus surengtas dar vienas balsavimas dėl galimybės prašyti Bendrijos atidėti šalies išstojimą. Jei tam būtų pritarta, parlamentas pavestų Th. May kreiptis į 27 ES šalių lyderius su prašymu pritarti, kad kovo 29-ąją numatytas išstojimas būtų atidėtas.  

      Verslo lyderiai perspėjo, kad Britanijai „žvelgia žemyn nuo prarajos krašto", nes išlieka tikimybė, kad JK ir ES ryšiai bus nutraukti per vieną naktį. Toks scenarijus grasina sukelti didelį sukrėtimą ekonomikoms abipus Lamanšo sąsiaurio.

      Pats balsavimo procesas dar kartą pademonstravo, kokia sumaištis tvyro britų parlamente „Brexit" klausimu ir kaip menkai Th. May kontroliuoja padėtį.

      Ji pasiūlė įstatymų leidėjams balsuoti dėl galimybė pasitraukti be susitarimo, kai parlamentarai antradienį 391 balsu prieš 242 atmetė susitarimo projektą, parengtą per daug mėnesių trukusias Th. May vyriausybės derybas su Europos Sąjunga.

      Premjerės pasiūlymas buvo grindžiamas prielaida, kad išstojimas be sutarties yra pagrindinis pasirinkimas, jeigu nebus pasiūlyta nieko kita. Tačiau parlamentarai nusprendė paremti pataisą, atmetančią bet kokią galimybę išstoti be sutarties.

      Ketvirtadienį Bendruomenių Rūmai galės balsuoti, ar turi būti prašoma, kad ES atidėtų „Brexit". Tačiau Briuselis perspėjo Londoną, kad jis privalo paaiškinti, ko nori.

      „Kam turėtume pratęsti derybas? Kokiu tikslu?" – prieš balsavimą Londone ES vyriausiasis „Brexit" derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) sakė Europos Parlamente.

      Th. May, vis dar užkimusiu balsu, perspėjo parlamento narius, kad jų laukia „sunkūs pasirinkimai".

      Išstojimo be sutarties galimybę „galite pašalinti tik atlikę vieną iš dviejų dalykų: arba atšaukti (ES sutarties) 50-ąjį straipsnį (apibrėžiantį išstojimo procesą) – o tai reiškia išduoti balsavimą per (2016-ųjų referendumą) – arba sutikti su sutartimi", pabrėžė premjerė.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus