°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Didžiulė oro tarša Kinijoje neleidžia dirbti net saulės kolektoriams

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevčiūtė
      2019-07-22 17:00:00

      Alternatyvi, atsinaujinanti energetika šiuo metu yra aktuali ir dažnai aptarinėjama tema. Iš pagrindinių atsinaujinančios energetikos šakų, kurios apima saulės, vėjo, bioenergetikos, hidroenergetikos bei geoterminės sričių bene daugiausiai paplitusi ir aptarinėjama – saulės energijos rūšis. Tačiau, kol mes Lietuvoje galime perspektyviai žiūrėti į šį šaltinį, ne visos šalys gali tuo pasidžiaugti. Kinija, bandydama išgauti energiją iš saulės, susiduria su kol kas negirdėta problema - šalyje dėl milžiniško oro užterštumo tampa sunku išgauti saulės energiją.

      Saulės energija – viena iš didžiausių švarios energijos vilčių. Tačiau, kad saulės kolektoriai funkcionuotų tinkamai ir produktyviai, jie negali būti mažai apšviečiamose vietose. Šis reikalavimas, atrodo, visiškai nėra sudėtingas, tačiau Kinijos atžvilgiu tai – kliūtis, siekiant produktyviai išnaudoti saulės kolektorius. Pagal naujausius tyrimus oro tarša šalyje jau yra tokia didelė, jog saulė negali pasiekti saulės kolektorių ir šių pagaminamos energijos kiekis – mažėja.

      Pagrindinė priežastis, kodėl saulės spinduliuotė negali prasibrauti iki kolektorių – smogai. Jie Kinijoje jau tampa ne tokiu retu atveju, o didžiausiuose miestuose būna tiesiog katastrofiškai baisūs. „Greenpeace“ duomenimis, 2017 m. smulkios kietosios daleles Šanchajaus ore beveik 4 kartus viršijo PSO gaires, o Pekine – net 6 kartus! Pagal kitą tyrimą, atliktą „Nature Energy“, dėl padidėjusios oro taršos Kinijoje iš saulės išgaunamos energijos kiekis sumažėjo iki 15 procentų.

      Nepaisant to, oro tarša Kinijoje didėja ir toliau išlieka milžiniška. Pagrindiniai to veiksniai – didžiulis išmetamo anglies dioksido kiekis ir masinis pramonės gamybos sektorius. Nerimą sveikatai kelia ir didžiulis ozono kiekis ore, dėl kurio kyla plaučių ligos, astmos, kvėpavimo takų bei širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Nors Kinija ir deda nemažai pastangų šalyje puoselėti žaliajai energetikai, tačiau žvelgiant į šiandieninę užterštumo situacija darosi panašu, jog Kinijai teks pasistengti ieškant sprendimo situacijai išspręsti ir pasiekti 2016 m. Paryžiaus klimato susitarime numatytus tikslus.

      Skaityti komentarus