°C
      2024 03 29 Penktadienis

      ES nepaisys B. Johnsono bauginimų dėl „Brexit“ be sutarties

      Nuotrauka: CNN nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-08-06 21:30:00

      Europos Sąjunga ruošiasi įtemptoms deryboms su Jungtine Karalyste, bet tvirtai laikysis savo pozicijos, nors Britų premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) žarsto vis griežtesnius perspėjimus dėl gresiančio „Brexit“ be sutarties, antradienį sakė diplomatai.

      Ministru pirmininku praeito mėnesio pabaigoje tapęs B. Johnsonas sakė, kad dabartinės „Brexit“ sutarties sąlygos yra nepriimtinos, todėl jis esąs pasiruošęs spalio 31-ąją išvesti šalį iš ES be jokio susitarimo.

      Toks scenarijus gali sukelti didelę ekonominę sumaištį abipus Lamanšo sąsiaurio.

      Londonas teigia, kad Briuselis privalo iš naujo tartis dėl pernai parengtos „skyrybų“ sutarties esminių elementų, ir pabrėžia, kad turi būti panaikinta vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (angl. backstop), turinti užtikrinti, kad po išstojimo siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira.

      JK taip pat suintensyvino pasiruošimus galimam chaotiškam išstojimui be jokio susitarimo.

      B. Johnsono vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimams Davidas Frostas (Deividas Frostas) praeitą savaitę dalyvavo pasitarime Briuselyje, per kurį, anot vieno diplomato, atvedė ES prie išvados, kad šiuo metu nėra jokio pagrindo „reikšmingoms diskusijoms“.

      „Geriau būti pasiruošusiems [scenarijui] be sutarties, nes tokie Boriso Johnsono grasinimai yra įtikinami“, – sakė aukšto rango diplomatas, informuotas apie praeitą savaitę surengtas derybas.

      „Jis mėgins naudotis [„Brexit“] be sutarties baime, mėgindami suskaldyti europiečius. Kol kas 27 [ES narių] vienybė laikosi, bet pamatysime, kaip bus, – aiškino jis. - Klausimas, kas neatlaikys pirmieji, nes Borisas Johnsonas kliaujasi politine logika, kad išlaikytų valdžią.“

      Europos Parlamento „Brexit“ grupės narė Danuta Huebner (Danuta Hiubner) sakė, kad B. Johnsonas stengiasi suformuoti įsitikinimą dėl „Brexit“ be sutarties „būtinybės“.

      „Visiškai akivaizdu, kad pasirinkimas „be sutarties“ yra tam tikra taktika. Atsiprašau, tačiau tai nesuveiks“, – rašė ji.

      M. Gove'o kaltinimai

      ES pareigūnai teigia, kad jų pozicija nesikeičia ir kad Briuselis nepradės pakartotinių derybų dėl išstojimo sutarties, suderintos su B. Johnsono pirmtake Theresa May (Tereza Mei), bet triskart atmestos Britanijos parlamento.

      Už pasiruošimus „kietajam“ išstojimui atsakingas B. Johnsono ministras Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas) kaltino ES atsisakant derėtis.

      „Sutelksime visą savo energiją, kad užsitikrintume gerą sutartį, bet šiuo metu atrodo, kad būtent ES sako tuo nesidominti“, – teigė jis.

      „Jie tiesiog sako: „Ne, mes nenorime tartis.“ Manau, tai neteisinga ir liūdna. Tai neatitinka Europos interesų“, – kalbėjo M. Gove'as.

      Tačiau Europos Komisijos atstovė Annika Breidthardt (Anika Breithart) teigė, jog šios institucijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) yra „prieinamas, jeigu Borisas Johnsonas pageidauja aptarti ir paaiškinti savo poziciją asmeniškai arba telefonu“.

      Vienas ES šaltinis sakė, kad D. Frostas per praeitos savaitės susitikimą pakartojo Britanijos reikalavimą, kad apsidraudžiamosios priemonės dėl Airijos būtų atsisakyta.

      Kritikai sako, kad ši priemonė gali pririšti Britaniją prie Briuselio taisyklių ilgam laikui po JK išstojimo iš bloko.

      „Tai išankstinė sąlyga bet kokioms diskusijoms, pareikšta Boriso Johnsono, ir ji nepriimtina 27“ kitoms Bendrijos narėms, sakė ES šaltinis.

      „Neaišku, kodėl Sąjunga turėtų suteikti Johnsonui tai, ką atsisakė suteikti Theresai May, kuriai jautė tam tikrą simpatiją“, – komentavo Europos diplomatas. Jis taip pat prognozavo, kad iki pat rugpjūčio pabaigoje Prancūzijoje vyksiančio Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo jokios reikšmingos pažangos „Brexit“ procese nebus pasiekta.

      Parengiamasis susitikimas gali būti organizuotas prieš ES vyriausiojo „Brexit“ derybininko Michelio Barnier (Mišelio Barnjė) ir Britanijos „Brexit“ sekretoriaus Stepheno Barclay (Stiveno Barklėjaus), bet kol kas dėl nieko nebuvo susitarta.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus