°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Kinija remia Rusiją ginče dėl „iškreiptos demokratijos“

      Nuotrauka: Warsaw Institute nuotr.

      2021-11-30 09:00:00

      Kinijos užsienio reikalų ministerija viešai palaikė Rusiją ir kartu pasmerkė kitą mėnesį vyksiantį JAV remiamą „Demokratijos viršūnių susitikimą“. Rusijos valdžios atstovai kritikavo šį susitikimą kaip vertybių, kurias Vašingtonas teigia ginantis, iškraipymą.

      Kinijos diplomatas Zhao Lijianas penktadienį atkreipė dėmesį, kad Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas buvo teisus anksčiau praėjusią savaitę teigdamas, kad Vašingtonas „norėtų sukurti naujas skiriamąsias linijas, atskirti šalis į tas, kurios, jų nuomone, yra geros, ir tas, kurios yra blogos“.

      Taip elgdamiesi JAV valdžios atstovai „tik sukels ideologinę konfrontaciją, kuri yra visiškas demokratijos iškraipymas ir įžeidimas“, - kalbėjo Pekino politikas.

      Zhao Lijanas sukritikavo, jo teigimu, Baltųjų rūmų šabloninį požiūrį į demokratiją ir pareiškė, kad tautų prievarta vadovautis JAV brukama demokratijos versija „tik... suklaidins jas“. Jis teigė, kad Vašingtono bandymai eksportuoti demokratiją į užsienį buvo „fiasko“ ir priminė Amerikos kišimąsi į Afganistaną, „arabų pavasarį“ ir keletą „spalvotųjų revoliucijų“ visoje Rytų Europoje.

      Jis nepabijojo sukritikuoti ir Amerikos vidaus politikos padėties ir priminė šių metų pradžioje įvykusias Kapitolijaus riaušes, kurios, anot jo, „atskleidė JAV demokratijos tikrąjį veidą“.

      „Kas verčia JAV, didžiulį demokratijos deficitą turinčią šalį, patikėti, kad ji turi teisę būti modeliu, teisėja... ir surengti vadinamąjį „Demokratijos viršūnių susitikimą“?“, – klausė Zhao Lijanas.

      Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai pasisakė po to, kai D. Peskovas pasmerkė būsimą susitikimą, kuriame valstybių vadovai, žmogaus teisių grupės ir verslininkai susitiks gruodžio 9 ir 10 dienomis. Rusija, Kinija ir Turkija nepateko į Vašingtono svečių sąrašą. Iš viso susitikime dalyvaus 110 šalių.

      Tačiau pakvietimų sulaukė buvusios Tarybų sąjungos šalys - Moldova, Gruzija, Armėnija ir Ukraina. Kijeve didžiausios šalies parlamento opozicinės partijos lyderiui Viktorui Medvedčukui taikomas namų areštas, jam pateikti kaltinimai dėl valstybės išdavystės. Tuo tarpu, Tbilisyje buvęs prezidentas Michailas Saakašvilis atsidūrė už grotų ir sulaukė kaltinimų dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Jis netgi surengė bado streiką, protestuodamas prieš savo gydymą.


      Pekinas išreiškė nepritarimą Taivano įtraukimui į renginį, kurį Kinija laiko neatsiejama savo teritorijos dalimi pagal „Vienos Kinijos“ politiką. Kinijos valdžios atstovai pasmerkė glaudžius Vašingtono ryšius su Taipejumi kaip kišimąsi į jos suverenius reikalus.

      Skaityti komentarus