°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Saudo Arabija turi paruošusi virš 30 žingsnių, nukreiptų prieš JAV

      Nuotrauka: refiningandpetrochemicalsme nuotr.

      2018-10-19 07:00:00

      Jei JAV įves sankcijas Saudo Arabijoje, tai „mirtinai pribaigtų jų pačių ekonomiką“,- sakė „Al Arabija“ vadovas. Tokiu atveju Rijadas gali nuspręsti susibendrauti su Iranu, pardavinėti naftą už juanius ir kviesti Rusijos kariuomenę. 

      Saudo Arabijos valdininkai gali imtis atsakomųjų veiksmų prieš JAV, jei Vašingtonas ir toliau gąsdins sankcijomis dėl „Washington Post“ laikraščio rašytojo Džemalo Kašogi dingimo. Turki Aldakhil, Saudo Arabijos tarptautinio naujienų tinklo „Al Arabija" generalinis direktorius, sakė, jog Rijadas turi paruošęs bent 30 skirtingų žingsnių, kurių imtųsi, jei sankcijos būtų įvestos, svarbu paminėti, kad daugelis jų yra negailestingi.    

      Sekmadienį viename laikraštyje buvo rašoma, jog Saudo Arabija viena gali lemti naftos rinkos kainas, o tai pastato Ameriką į ne kokią poziciją. „Jei naftos kaina (80 JAV dolerių) jau dabar siutina prezidentą D. Trumpą, visi piktintųsi, jei kainos šoktų iki 100 JAV dolerių, 200 ar net dvigubai didesnių“,- rašė jis, pridurdamas, kad Rijadas gali nuspręsti pardavinėti savo žaliavas Kinijos juaniais, o ne JAV doleriais. Pasaulinė rezervinė valiuta prarastų savo statusą.

      Saudo Arabija taip pat gali atlikti geostrateginį manevrą – pasitraukti nuo JAV ir susibičiuliauti su savo varžovais: Rusija ir Iranu, pridūrė T. Aldakhil. „Niekas negali neigti, jog šių sankcijų pasekmė bus: Rusijos karinės bazė Tabuke“,- sakė jis, kalbėdamas apie Saudo Arabijos šiaurės vakaruose esančią provinciją, kuri yra strategiškai palankioje vietoje  - šalia Raudonosios jūros, kuria eina prekybos keliai.   

      Saudo Arabija mano, kad geriausias būdas prieiti prie Irano yra „Hamasą ir Hezbolą iš priešų paversti draugais“, o tuo pačiu metu stabdyti „protų nutekėjimą“  į  JAV ir kitas jos sąjungininkes šalis. Šiuo metu Saudo Arabija prisideda prie „milijonų vakariečių saugumo“, pabrėžė jis.  

      Žinoma, Saudo Arabija nebepirks ginklų iš JAV gamintojų, jei sankcijos bus įvestos, T. Aldakhil spėja, pridurdamas, jog tai sumažintų JAV gynybos rangovų pardavimus dviem trečdaliais. Saudo Arabijos rinkoje taip pat nebeliktų amerikietiškų firmų.

      „Tai yra paprastos procedūros, kurios, kaip ir kitos 30, bus atliekamos net nemirktelėjus, jei sankcijos įsigaliotų.“

      Rijadas turi „daug kortų“, kuriomis gali lošti, jei prireiktų atsakomųjų smūgių prieš JAV sankcijas, tačiau žaidimas su naftos kainomis būtų neatleistinas, nes tai sukrėstų pasaulinę ekonomiką“,- kalbėjo Ahmedas Alibrahimas, Saudo Arabijos analitikas.

      Vietoje to Saudo Arabija greičiausiai pasikliaus savo įtaka islamiškose ir arabiškose pasaulio dalyse, sakė A. Alibrahimas, pridurdamas, kad šalis „atstovauja 1,8 mlrd. musulmonų.“

      Jis taip pat siūlė Rijadui pradėti prekiauti su kitomis šalimis, jei JAV nuspręstų sustabdyti ginklų pardavimą.

      „Jei niekas nenori parduoti mums ginklų, rinka yra didelė. Turbūt, jei mes gautume ginklus iš, pavyzdžiui, Rusijos, jie būtų tobulesni nei tie, kurie yra tiekiami JAV.“

      Saudo Arabija supyko, kai Turkijos valdininkai apkaltino ją Kašogi , dabartinio Saudo Arabijos valdymo kritiko, nužudymu Saudo Arabijos konsulato vizito Stambule metu. Rijadas neigia kaltinimus, tačiau iki šiol dar nepateikė įrodymų, kad žurnalistas savo valia paliko misiją. JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, jog Saudo Arabija susidurs su „žiauriomis bausmėmis“, jei kaltinimai pasitvirtins, bet parodė savo nenorą imtis tokių veiksmų dėl milijardinių ginklų sutarčių su karalyste.   

      Skaityti komentarus