°C
      2024 04 16 Antradienis

      JAV siūloma drausti nepilnamečiams save žaloti keičiant lytį operacijomis ar hormoniniais vaistais

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-02-17 08:00:00

      Translyčiams vaikams taikoma terapija hormonais – daugybę priešingų nuomonių keliantis klausimas. Amerikoje nemažai valstijų pasiūlė keisti šiuo metu ydingą tvarką ir apriboti transseksualių nepilnamečių galimybes naudotis lytį patvirtinančiomis sveikatos priežiūros paslaugomis. Tačiau medicinos specialistai atsisako įstatymų, teigdami, kad jie diskriminuoja trans-pacientus ir trukdo gydytojams atlikti savo darbą.

      Nepaisant argumentuotų siūlymų ir susirūpinimo, atvirame laiške, kuris atstovauja LGBT teisėms Amerikos pietuose, daugiau nei 200 slaugytojų, gydytojų, konsultantų ir socialinių darbuotojų pasmerkė judėjimą apriboti transseksualų nepilnamečių teises.

      „Aiškiai tariant, lytį patvirtinanti priežiūra saugo gyvybes ir leidžia klestėti transseksualiems jauniems žmonėms“, - rašoma laiške. 2020 m. teisėkūros sesijos metu mažiausiai šešios JAV valstijos pasiūlė uždrausti transseksualiems nepilnamečiams naudotis lyčių pakeitimo procedūromis, įskaitant hormonų terapiją ir chirurgiją. 

      Susirūpinimas, kad vaistus translyčiams vaikams reikėtų siūlyti atsargiau ir daug atsakingiau yra kilęs ir kitose šalyse. Nemažai skelbiama apie tokių vaistų žalą, šalutinį poveikį ir iš to kylančias psichologines problemas, tačiau bandymas apsaugoti vaikus nuo negrįžtamų sprendimų susiduria ir su daugybe konfrontacijos iš LGBT bendruomenių. Tokio tipo gydymas yra labai brangus ir pelningas farmacijos pramonei, tačiau populiarumas – taip pat nemažas ir tendencijos – didėjančios.

      Jauno amžiaus pacientai, kurie kartu su savo tėvais nusprendžia keisti lytį, pradeda gydymą, kuris apima pora etapų. Mergaičių amžiaus vidurkis yra 10, berniukų - 11 ar 12 metų. Sprendimas priimamas atlikus fizinę apžiūrą. Mergaitėms paauglystės pradžia pasireiškia krūties audinio vystymusi; berniukams - sėklidės tūris. Tinkami paaugliai gauna tai, kas populiariai vadinama blokatoriais: yra tiesiog sustabdomas jų seksualinis vystymasis. Ir kitas etapas - tarkime, su pacientu, kuris pereina į berniuką - yra administruoti vyriškus lytinius hormonus. Baisiausia yra tai, jog šis gydymas yra negrįžtamas, todėl pacientas ir jo aplinka turi būti tikri, kad žmogus yra psichiškai tam pasirengęs.

      Tačiau ką reiškia psichiškai pasirengęs asmuo, kai jis dar nėra net pilnametis, turi mažai gyvenimiškos patirties, dėl brendimo ir paauglystės nesupranta savo maištingų jausmų ir dėl negali adekvačiai įvertinti savo būsenos?

      Taip pat svarbu suprasti, kad hormonų vartojimas yra negrįžtamas, o tai reiškia, kad pvz., mergaitei, kuri nori tapti berniuku ir vartoja testosteroną, balsas pasikeis ir taps storesnis. Vėliau to atkeisti nebus galima. Lygiai tas pats ir su berniukais, kuriems skiriami moteriški hormonai.

      Kita rizika su šiuo gydymu – nėra aiškių tyrimų, koks yra tikras šalutinis poveikis ir pasekmės. Pavyzdžiui, paauglystėje kaulai baigia savo formavimąsi ir augimą, priklausomai nuo lytinių hormonų, ir jei ilgą laiką sulaikysime lytinius hormonus su blokatoriais, gali būti paveikta kaulų masė. Taip pat nėra žinoma, kaip biologinio lytinio hormono blokavimas veikia smegenis.

      Susirūpinimą ir naujus nurodymus, siekiant apsaugoti vaikus nuo nepamatuotų sprendimų svarsto tik Pietų Dakotos įstatymų projektas, kuris numato, kad būtų skiriamos baudos arba areštuojami gydytojai, kurie teiktų lytį keičiantį gydymą iki 16 metų. Problema yra ir tame, kad plintant LGBT idėjoms ir transseksualams kinta žodžio lytis reikšmė. Kaip aiškina profesorius Cameronas, žodis „lytis“ keičia prasmę. Pastaraisiais metais atsirado nauja reikšmė: „asmens tapatybės forma, kurią nustato ir tvirtina individai, o ne primetimas jiems iš išorės“.

      Skaityti komentarus