°C
      2024 04 23 Antradienis

      Slaptas psichologinis JK tyrimas siekia keisti žmogaus elgesį

      Nuotrauka: Global nuotr.

      2019-03-15 08:00:00

      Jungtinės Karalystės gynybos ministerija aktyviai ieško žmogaus, kuris galėtų įvykdyti naują psichologinį tyrimą. Tyrimas tariamai turėtų pagerinti karinių dalinių pajėgumą ir sveikatos būklę. Tiesa, kai kurios tyrimo detalės kelia šiokį tokį nerimą.

      Ministerijos agentūra, žinoma kaip „Gynybos mokslo ir technologijų laboratorija“ (DSTL), ieško pagalbos iš psichiatrų, neurologijos mokslų bei socialinių mokslų žinovų, kurie galėtų padėti kariuomenei formuoti ateities strategijas bei veiklos kryptis. Kembridžo universitetas pateko į DSTL keturių organizacijų sąrašą, kurios buvo tinkamos dalyvauti beveik 70 mln. svarų kainavusioje tyrimo programoje, žinomoje kaip „Žmogiškųjų ir socialinių mokslų tyrimų galimybės“.

      Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tyrimo tikslas – remti karius ir didinti jų pajėgumą šiais 21-ojo amžiaus laikais, kai viskas pasaulyje, o ypač JK taip greitai keičiasi. Penkios iš šešių tyrimų vietų Kembridže neatskleidžia nieko neįprasto, jų tikslas – spręsti asmenines problemas, su kuriomis susiduria kiekvienos šalies kariuomenė.

      Į sąrašą įtraukti „nauji metodai... padedantys palaikyti užtektiną kiekį karių bei pajėgią, motyvuotą ir ekonomišką darbo jėgą“, padeda kariuomenei įgauti reikiamų įgūdžių, optimizuoti asmeninį darbą ir pagerinti karinių dalinių psichologinę bei fizinę sveikatą.

      Gerina kariuomenės įvaizdį?

      Šešta zona, vadinama „žmogaus elgsenos supratimo ir skatinimo“ zona, neatrodo tokia nekalta. Ji reikalaują visų būsimų gynybos ministerijos partnerių plėtoti informacinę veiklą bei „įgalinti JK vidaus ir gynybos auditoriją, kuri pritraukia mūsų žmones (karininkus ir civilius), perduoti signalą.“  

      Nors tai gali būti suprastas kaip dar vienas būdas pagerinti kariuomenės įvaizdį tarp savo gretų bei tarp šalies gyventojų, tačiau tai vis tiek atrodo it bandymas apgauti visuomenę.

      Visa situacija ima atrodyti dar liūdniau, nes pačiame projekto plane skelbiama, jog jie suteiks lėšų Kembridžo universitetui tam, kad sušvelnintų riziką jo reputacijai nusmukti dėl dalyvavimo MoD finansuojamame tyrime bei reklamuotų universiteto įsitraukimo į šį tyrimą naudą. Argi kas nors kalbėtų apie riziką, jei jos išvis nebūtų?

      Akademinis atsilikimas

      Informacija apie tyrimą nutekėjo vasario viduryje, nors patį projektą DSTL pristatė 2017 metais. Tačiau vienas Kembridžo studentas išleido straipsnį universiteto laikraštyje „Varsity“, kuris žiniasklaidos dėmesį pritraukė tik dabar.

      Tuo tarpu akademinės visuomenės reakcija į Kembridžo dalyvavimą tyrime nebuvo teigiamas tuo labiau, kad buvo tvirtinama, jog projekto pagrindinis tikslas – remti britų karius.

      Nors galiausiai universiteto dalyvavimą projekte patvirtino komitetas, kuris tikrina etikos ir reputacijos rizikos finansavimą, tačiau universiteto dalyvavimas buvo sutiktas skeptiškai tiek akademikų, tiek studentų bendruomenės.

      „Universitetas neturėtų dalyvauti slaptose karinėse [...] programose, ypač be tinkamos demokratinės konsultacijos su darbuotojais ir studentais“,- kalbėjo vienas akademikas.

      Vėliau daugiau nei 40 akademikų išreiškė „stiprų susirūpinimą“ šia programa. Trečiadienį, interviu su „Guardian“metu, Simon Schaffer, Kembridžo universiteto istorijos ir filosofijos mokslų profesorius, taip pat sukritikavo projektą.

      „Tai glumina, kad programa, skirta keisti žmonių požiūrį ir nuomonę kariniams tikslams, išleistų dalį pinigų žmonių požiūriui ir nuomonei keisti tam, jog jie neprieštarautų žmonių požiūrio ir nuomonės keitimui“, - sakė jis, kalbėdamas apie projekto planą išleisti dalį pinigų teigiamiems tyrimo aspektams reklamuoti.

      Vasarį universiteto atstovas teigė, kad Kembridžas pasišalino iš konkurso, tačiau nepanoro atskleisti faktų, kodėl ir kada buvo imtasi tokių veiksmų.

      Tikslinis manipuliavimas

      Panašu, kad projekto tikslas kur kas labiau kontraversiškas nei tik JK kariuomenės įvaizdžio gerinimas, pasitelkiant žiupsnelį propagandos. 2017 metų projekto prezentacija, išleista JK valdžios tinklapyje, rodo, jog „žmogaus elgesio skatinimo“ sekcijoje įtraukta kai kas, kas gali būti laikoma psichologiniu karu.

      Tyrimas Londonui  turėtų padėti pasiekti „geopolitinių ir strateginių tikslų“, naudojant „visą valstybės pajėgumą“, įskaitant „slaptas priemones“. Jis taip pat tariamai siekia sukurti „tikslinio manipuliavimo informacija virtualiose ir fizinėse srityse, siekiant formuoti požiūrį ir įsitikinimus pažinimo lygmenyje“ technikas.

      DSTL atstovas trečiadienį teigė „Guardian“, jog tyrimo „tikslinio manipuliavimo informacija“ dalis buvo nukreipta „bendrauti su užsienio auditorijomis ir atgrasyti priešus, kurie kelia grėsmę JK interesams.“

      Šie teiginiai skamba neraminančiai, ypač kai paaiškėjo  visa tiesa apie „Sąžiningumo iniciatyvą“ – kitą JK remiama psichologinę operaciją. Bandanti pasirodyti it „visiškai nepriklausomas“ labdaros projektas, kurio tikslas – pabrėžti neteisingą informaciją, skelbiamą internete. Tiesa ta, jog šis valdžios remiamas projektas siekia daryti įtaką įvairioms operacijoms visoje Europoje ir kištis į šalių politiką, sąmokslauti su bankais tam, kad suvestų sąskaitas su priešiškai nusiteikusiais aktyvistais bei apdergtų opozicijos lyderį Jeremy Corbyn.

      Nors naujojo JK MoD projekto kilmė nėra aiški, tačiau idėja, jog JK kariuomenė gali panaudoti tam tikras technologijas, patvirtintas mokslinių tyrimų, kurios gali pakeisti žmonių mąstymą tiek JK viduj, tiek už jos ribų – kelia nerimą. 

      Skaityti komentarus