°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      „The Economist“: ar Jungtinės Karlystės ekonomika pasiekė dugną?

      Nuotrauka: Getty Images nuotr.

      Autorius: minfo.lt informacija
      2022-10-05 15:00:00

      Didžiosios Britanijos ekonomika išgyvena krizę, o vyriausybė prarado jos kontrolę, rašo „The Economist“. Naujasis iždo kancleris Kwasis Kwartengas pasiūlė vadinamąjį „minibiudžetą“, kurį sudaro 45 milijardai svarų. Tai lėmė staigų Didžiosios Britanijos valiutos kritimą.

      ŠaltinisSvarui krentant, rinkos išgyvena krizę, viso pasaulio ekonomistai panikuoja. Kas vyksta su Didžiosios Britanijos ekonomika? Didžiosios Britanijos svaro sterlingų kursas JAV dolerio atžvilgiu nukrito iki istorinės žemumos.

      Londono gyventojai per labai trumpą laiką išgirdo apie valiutų krizę, kuri sukrėtė rinkas ir privertė įsikišti valstybinį Anglijos banką. Jie sakė, kad pirks tiek ilgalaikių vyriausybės obligacijų, kiek reikės. Tarptautinis valiutos fondas sukritikavo vyriausybės planą. Ar tikrai rinkos atmetė „trasonomiką“, ponia ministre pirmininke Liz Truss?


      Didžiosios Britanijos ekonomikai praėjusi savaitė buvo nepaprastai svarbi: vyriausybė paskelbė apie reguliavimo sistemos reformą, mokesčių mažinimą ir mokesčių lengvatas, atšaukė planuotą pelno mokesčio didinimą, pakeitė lengvatas bankininkams. Sakyti, kad reikalai pablogėjo, yra per menka. Dėl pasekmių vyriausybė atsidūrė sunkioje padėtyje, nors ji dar ir mėnesio nedirba. Iškilo nemažai klausimų dėl viešųjų finansų kontrolės rimtumo ir masto.

      Tačiau valdžia neveikia vakuume. Panašu, kad reaguodamas į šią finansinę ataskaitą Anglijos bankas padidins palūkanų normas daugiau nei planuota. Dėl to mūsų laukia būsto paskolų gyventojams padidėjimas, būsto kainų kritimas, paklausos sumažėjimas ir, greičiausiai, nuosmukis. Norint viską sutvarkyti ir atkurti pasitikėjimą, reikia radikaliai peržiūrėti poziciją, įskaitant daugelio mokesčių lengvatų panaikinimą.


      Vyriausybė pažadėjo lapkričio pabaigoje paskelbti biudžeto normas ir nepriklausomą viešųjų finansų perspektyvą, tačiau geriau būtų paskubėti. Greičiausiai nepamatysime nei vieno, nei kito, o ieškoti efektyvių būdų sutaupyti, tai yra sumažinti biudžeto išlaidas, bus patikėta ministerijoms. Teigiama, kad svarstoma apie grynųjų pinigų mažinimą, nepaisant neįtikėtino politinio žingsnio sudėtingumo po paskelbimo apie mokesčių mažinimą turtingiesiems. Esant dabartinėms aplinkybėms, bus nepaprastai sunku atkurti pasitikėjimą ir nuraminti užsienio investuotojus, kad viskas kontroliuojama.


      Nepamirškime ir platesnio ekonominio konteksto. Paskolų ir skolinimosi vyriausybių išlaidos auga visame pasaulyje, todėl Jungtinė Karalystė nėra viena. Tačiau jos atveju šis padidėjimas yra išskirtinai didelis. Šios išlaidos ir toliau didės, net jei problemos bus išspręstos. Ekonominės aplinkybės apskritai tampa vis priešiškesnės vyriausybėms, kurios leidžia sau daryti klaidas. Tarp jų atsidūrė ir britai.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus