°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Translyčiai asmenys – kas jie, ir kodėl nukentėjo „Hario Poterio“ autorė J. K. Rowling?

      Nuotrauka: tvguide.com. nuotr.

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-12-30 19:00:00

      Diskutavimas lyčių klausimais vis dažniau gali sukelti nesutarimus ten, kur atrodo jų būti nebegali. Vis daugiau dėmesio sukelia ir translyčiai asmenys, kurie gana aršiai pasisako ir kovoja už savo poziciją. Diskusijos apie translyčių asmenų teisių užtikrinimą jau buvo iškeltos ir Lietuvoje. Tačiau diskusijose šiais klausimais tradicinių pažiūrų asmenims dažnai iš karto yra prikišinėjama diskriminacija bei tolerancijos stoka. Kaip yra iš tikrųjų?

      Psichinių ligų srities ekspertas dr. J. Bergeris teigia, kad žmonės, kurie save laiko translyčiais, turi psichinių sutrikimų arba paprasčiausiai yra nelaimingi. Todėl hormonų terapija ir lyties keitimo operacijos negali jiems padėti. „Leiskite man nušviesti, kas iš tikrųjų yra translytiškumas, remiantis ne politinių lobistų suformuotomis idėjomis, bet moksliniais faktais. Translyčiai yra asmenys, kurie teigia, jog yra ar nori būti priešingos lyties nei yra gimę. Pasakymai, kad asmuo jaučiasi lyg moteris, įkalinta vyro kūne, arba atvirkščiai, signalizuoja, kad asmuo turi psichologinių problemų. Todėl nemanau, kad lyties keitimo operacija gali šiems žmonėms padėti“, – kalbėjo dr. J. Bergeris.

      Nors tokie minėti faktai atrodo neginčijami ir pagrįsti, translytiškumo samprata, pasak psichologo G. Tumėno, keičiasi. Anksčiau šis subjektyvus kančios jausmas, kad esi kitos, ne savo biologinės lyties, buvo laikomas sutrikimu, o dabar kalbama apie lytinės ir subjektyviai jaučiamos tapatybės neatitikimą, stengiamasi mažiau stigmatizuoti. Kaip teigia specialistas, translyčiai asmenys patiria ne tik fizinį, bet ir emocinį diskomfortą. 

      Teisininkas K. Paulavičius pasakoja apie Niujorko miesto Žmogaus teisių komisijos priimtą dokumentą, įpareigojantį kreiptis į asmenį taip, kaip jis pageidauja. Dokumente nurodoma, kad lytiškumas nepriklauso nuo jo biologinės lyties, anatomijos ar to, kas parašyta asmens dokumente. Pašnekovas pabrėžia, kad tokia tvarka problematiška, nes, pavyzdžiui, paslaugų teikėjai yra įpareigoti į klientus kreiptis taip, kaip jie pageidauja, jei ne – gresia baudos. Dar daugiau keblumų kelia tai, kad, pavyzdžiui, negalima uždrausti moterimi besijaučiančiam vyrui eiti į moterų tualetą ar dušą kokioje nors stovykloje ar hostelyje. 

      Neseniai didelis skandalas susijęs su šia tema kilo Anglijoje, kuomet žinoma rašytoja J. K. Rowling socialiniame tinkle buvo masiškai užsipulta translyčių asmenų. Rašytoja buvo išplūsta daugybe necenzūrinių ir įžeidžiančių epitetų vien dėl to, kad „Twitter“ paskyroje ji gynė labdaros darbuotoją M. Fortstater, kuri buvo atleista todėl, kad pasisakė, jog yra tik dvi nekintančios lytys ir negali būti niekaip kitaip. Kadangi teismas palaikė Forstater atleidimą, tai sukėlė itin daug diskusijų ir nerimą žmonėms, kuriems rūpi žodžio laisvė ir krikščioniškosios vertybės. Trans skeptiškai nusiteikusios feministės taip pat reagavo į šį įvykį ir tame pačiame socialiniame tinkle „Twitter“ ėmė dalintis įrašu: „#IStandWithMaya“. Prie šios akcijos ir prisijungė rašytoja J. K. Rowling, kuri susilaukė itin aršių komentarų savo atžvilgiu ir patyčių bangos, kaltinimų transfobija. Socialiniuose tinkluose bei „Youtube“ platformoje nuo š.m. gruodžio pabaigos daugėja video siužetų su rašytojos kaltinimais transfobija. Vienintelis būdas kovoti su tradicinių moterų cenzūra ir persekiojimu bus, jei daugiau asmenų ir institucijų pasipriešins ir palaikys krikščioniškas vertybes, grįstas vyro ir moters santuoka.

       

       

      Skaityti komentarus

      Asta 2020 02 01 10:37

      Už sveikus žmones , o su diagnozėmis reikia gydyti.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      rita 2020 04 01 11:50

      Ligonius gydyti reikia psichiatrijos ligoninėje, o ne nupjaudineti, organus. Jai znogus gimė, uzaugo, ir nezino kas jis yra arba jaučesi, jazkeno kaily išlindęs, rusijo tokius mikliai pagydo, ir jokių problemų, seip tuos rusus na visi peikia, bet tokes ligas, kad nesižino kas yra ir santuokų nori, vyras su vyru. Pagydo. Ir iš viso, kas yra gerai, kad rusijo tokių ligonių ir yra bet jie serga tyliai, gydosi savom priemonem namų salygom. Ir valdzia del tojiu ligonių neturi ne išlaidų, ne galvos skausmo, ne paradų nerengia, ne vaiku negąsdina. Na vienu žodžiu. Bet tuo klausimu rusijo ramu. Net nediskutuojama. Yra matyt Ru, svarbesniu dalykų. Tegul jie daro ka nori tik buna savo vietoje.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai