°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      WADA: Rusija išvengė naujų sankcijų dėl vėlavimo perduoti laboratorinius duomenis

      Nuotrauka: Rusijos antidopingo agentūra | BBC sport nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-01-23 12:00:00

      Rusijai nebus skirta naujų sankcijų dėl vėlavimo perduoti tyrėjams Maskvos antidopingo laboratorijoje laikytus duomenis, antradienį paskelbė Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA).

      „Keli (Vykdomojo komiteto) nariai išreiškė nepasitenkinimą, kad buvo praleistas terminas, tačiau sutiko, kad dėl to neturėtų būti taikoma jokių sankcijų“, – sakė WADA prezidentas Craigas Reedie (Kreigas Ridis).

      2015-ųjų lapkritį WADA suspendavo Rusijos antidopingo agentūrą (RUSADA), tyrėjams, tokiems kaip Kanados advokatas Richardas McLarenas (Ričardas Maklarenas), priėjus išvados, jog 2011–2015 metais Rusijoje buvo vykdoma didelio masto dopingo programa. Šios schemos centre buvo minėta laboratorija Maskvoje, kur buvo analizuojami sportininkų mėginiai.

      Pernai rugsėjį WADA, nepaisydama daugelio Vakarų šalių atletų ir įtakingų kovos su dopingų pareigūnų protestų, atšaukė RUSADA suspendavimą – su sąlyga, kad šalis iki gruodžio 31 dienos perduos laboratorinius duomenis. Tie duomenys gali padėti WADA pareikšti kaltinimus dėl dopingo vartojimo virtinei rusų sportininkų.  

      Tačiau kai WADA ekspertai gruodį atvyko į Maskvą, rusų pareigūnai pareiškė, kad jų įranga nėra sertifikuota pagal Rusijos įstatymų numatytus kriterijus. WADA specialistų grupei teko grįžti tuščiomis.

      Visgi praėjusią savaitę WADA atstovai pranešė „sėkmingai surinkę“ duomenis Maskvos antidopingo laboratorijoje, atsidūrusioje valstybiniu lygiu finansuoto dopingo skandalo, įtraukusio daugiau nei tūkstantį atletų ir 30 sporto šakų, epicentre. 

      C. Reedie antradienį sakė, kad buvo padaryta „didelės pažangos sprendžiant Rusijos dopingo klausimą“, tačiau perspėjo, kad jei kokie nors Rusijos perduoti duomenys buvo sufalsifikuoti, WADA imsis skubių veiksmų.

      Atitikties nagrinėjimo komiteto pirmininkas Jonathanas Tayloras (Džonatanas Teiloras) savo ruožtu įspėjo: „Jei išnagrinėjus bus patvirtintas falsifikavimas, Komitetas laikys tai itin rimtu (nuostatų) nesilaikymu ir tikriausiai rekomenduos WADA imtis kuo griežtesnių sankcijų.“

      Ir C. Reedie, ir J. Tayloras pabrėžė, kad agentūra vadovavosi taisyklėmis ir ankstesnių bylų precedentais. 

      „Duomenys buvo pateikti pavėlavus. Duomenys buvo pateikti praėjus nustatytam terminui“, – sakė J. Tayloras, o tuomet pridūrė: „Nusprendėme, kad šis atvejis turėtų būti traktuojamas kaip kiti.“

      WADA tyrimų padalinio vadovas Gunteris Youngeris (Giunteris Jangeris) informavo, kad jo ekspertų komanda „gavo visų pagrindiniame serveryje laikomų duomenų kopijas“. 

      Nerimas dėl klastojimo

      Rusijos pareigūnai kaltinami klastoję dopingo mėginius. G. Youngeriui buvo užduotas klausimas, ar perduoti duomenys negalėjo būti taip pat suklastoti. 

      „Sudėtinga suklastoti atskirus dokumentus, nes jie turi būti nuoseklūs. Visgi nesame per daug naivūs. Ieškosime bet kokių duomenų klastojimo pėdsakų“, – sakė jis spaudos konferencijoje. 

      Pasak G. Youngerio, WADA surinko duomenis iš laboratorijos serverio ir centrinės duomenų bazės, taip pat 19 tyrimo priemonių, ir galės palyginti juos su duomenimis, kuriuos 2017 metais pateikė informaciją apie valstybiniu lygiu vykdytą dopingo programą paviešinęs asmuo. 

      „Nustatėme labiausiai įtartinus atvejus – žinome, ko ieškome, – sakė G. Youngeris. – Kitas žingsnis bus iš Maskvos duomenų išgauti pirminius duomenis ir pažiūrėti, ar jie atitinka tuos, kuriuos turime mes.“

      „Mėginiuose turi būti tų medžiagų, kokias matome mūsų turimuose duomenyse“, – kalbėjo jis.

      „Nesustosime, kol nebus ištirti visi atvejai, kuriuos laikome labai įtartinais“, – pridūrė G. Youngeris.  

      Panaikinus suspendavimą Rusijos sportininkams atsivėrė galimybės grįžti į tarptautines varžybas.

      Praėjusį mėnesį Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) paskelbė pratęsianti draudimą Rusijos sportininkams dalyvauti tarptautinėse rungtynėse dėl plataus masto valstybės finansuojamos dopingo programos, taip pat iškėlė dvi sąlygas, kurias turi įvykdyti ši valstybė, kad jos atletams vėl būtų leista varžytis.

      Rusijos komandai buvo uždrausta dalyvauti 2016 metų Rio de Žaneiro olimpiadoje, o kitais metais rusai turėjo praleisti IAAF pasaulio čempionatą Londone.

      Skaityti komentarus