°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Ar skauda kelius? Galbūt jūs turite rudimentinį kaulą - fabelą

      Nuotrauka: HuffPost nuotr.

      2019-04-24 08:00:00

      Mokslininkai kurį laiką manė, jog maži kauliukai kelio srityje evoliucijos metu išnyko, tačiau ekspertai iš Londono imperatoriškojo koledžo teigia, kad jie sugrįžo.

      Kauliukas, vadinamas fabela, yra randamas kai kurių žmonių sausgyslėse už kelio. Gydytojai mano, kad jis neatlieka jokios funkcijos, tad žmogus kuo puikiausiai gali išsiversti be fabelos – daugelis tai ir daro. Tačiau, yra pastebėta, jog žmonės, kurie serga artritu, dažniausiai turi šį kaulą.

      Imperatoriškojo koledžo komanda apie savo atradimą paskelbė anatomijos žurnale.

      Kas tai yra?

      Medicininis terminas fabela reiškia maža pupelė – tai sezamoidinis kaulas, o tai reiškia, kad jis įauga į raumens sausgyslę, visai kaip kelio girnelė.

      Ar daug žmonių jį turi?

      Gydytojas Michael Berthaume ir jo kolegos iš Imperatoriškojo koledžo, bioinžinerijos departamento peržiūrėjo medicininę informaciją apie kelius, kurią galėjo rasti 150-ies metų laikotarpyje, 27-iose skirtingose šalyse, įskaitant ir Jungtinę Karalystę.

      Laikotarpyje nuo 1918 metų iki 2018 metų duomenų apie fabelos egzistavimą tik daugėjo, net imta manyti, jog dabar šis kaulas kur kas dažnesnis nei prieš 100 metų.

      Mokslininkų analizė parodė, kad 1918 metais fabela buvo aptinkama 11proc. pasaulio populiacijos, o 2018 metais šis skaičius išaugo iki 39proc.

      Mokslininkai padarė tokią išvadą naudodamiesi medicininėmis žmonių nuotraukomis bei žurnalų duomenimis.

      Kodėl kai kurie iš mūsų turi šį kaulą?

      Gydytojas M. Berthaume teigia, jog niekas negali tiksliai atsakyti į šį klausimą, nes tai niekada nebuvo tiriama.

      „Fabelos paskirtis greičiausiai tokia pati kaip ir kitų sezamoidinių kaulų – mažinti sausgyslių trintį, paskirstyti raumenų jėgas ar didinti raumens mechaninę jėgą, kaip tai daro kelio girnelė“, - sakė jis. „Fabela taip pat gali neturėti jokios aiškios paskirties.“

      Ar mums reikia šio kaulo?

      Anksčiau beždžionių kūnuose fabela galėjo atstoti kelio girnelę ir didinti raumens mechaninį pajėgumą. Tačiau didžiosioms žmogbeždžionėms bei žmonėms evoliucionuojant, šis kaulas ėmė nykti.

      Pasak ekspertų, fabelos sugrįžimas kelia problemas. Žmonių, sergančių kelio osteoartritu, tikimybė turėti šį kaulą išauga dvigubai, tačiau įrodymų, jog jis kelia sveikatos problemas ar kokie mechanizmai veikia – nėra.

      Fabela taip pat gali trukdyti kelio pakeitimo operacijai bei kelti skausmą ar diskomfortą.

      Kodėl fabela sugrįžo?

      Viena iš teorijų teigia, jog dėl to kalta mityba. Mokslininkai padarė išvadą, kad dėl geresnės mitybos žmonės yra aukštesni ir sunkesni, o tai reiški, kad mes turime ilgesnius blauzdikaulius bei didesnius raumenis. Šie pakitimai verčia girnelę dirbti sunkiau.

      Kadangi seamoidiniai kaulai, kaip, pavyzdžiui, fabela, auga reaguodami į jų atliekamus judesius bei juos veikiamą jėgą, tai galėtų paaiškinti, kodėl šie kauliukai šiandien yra sutinkami kur kas dažniau nei anksčiau.

      Kodėl tai svarbu?

      Informacija apie šių kaulų sugrįžimą gali padėti gydytojams gydyti pacientus su kelio sąnario problemomis. Tai taip pat padeda suvokti apie žmogaus evoliuciją, vykusią per pastarąjį amžių. Tačiau pirmiausia norima išsiaiškinti, kokios lyties, amžiaus ar vietovės žmonės dažniau turi fabelą ir ar ji aptinkama abiejuose keliuose.

      Skaityti komentarus