°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Demencija bei Alzhaimerio liga: ar galime jų išvengti ir apsisaugoti?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-01-17 08:00:00

      Senstant populiacijai didėja baimė susirgti tokiomis ligomis, kurios daugeliui yra baisesnės nei vėžys ar širdies liga. Abiejų šių ligų, anksčiau laikomų mirties nuosprendžiu išgyvenamumo rodikliai gerėja dėl atliekamų tyrimų, pagerėjusių diagnozavimo ir gydymo metodų.

      Alzhaimerio liga yra senjorų ir vyresnių suaugusiųjų liga. Alzhaimerio liga ir kitokios formos demencijos kartais gali palaužti net stipriausius suaugusiuosius, jų gabumai tampa panašūs į dvejų metų amžiaus vaiko gebėjimus, trinka kalba, problemų sprendimo gebėjimas, atmintis, samprotavimas bei kitos kognityvinės funkcijos.

      Baimė prarasti orumą, nepriklausomybę ir gebėjimą pasirūpinti paprasčiausiais poreikiais kelia susirūpinimą tiems, kas sensta. Kai kurie samprotauja, jog tie, kurie serga sunkia demencijos forma, gali nesuprasti situacijos rimtumo ar net kad serga demencija.

      Ar demencija – neišvengiama?

      Pasak Alzhaimerio ligos statistikos, maždaug 5,7 mln. žmonių Jungtinėse Amerikos valstijose serga demencija, iš kurių 25 proc. kenčia nuo sunkio jos formos. Nors tai senų žmonių liga, tačiau demencija nėra normalaus senėjimo dalis, yra nemažai tokių, kurie sulaukę 90-ies ir daugiau, neturi jokių demencijos simptomų. Deja, iki šiol nėra žinoma, kas sukelia demenciją.

      Kiekvienas esame patyrę, ką reiškia pamiršti, kai negalime surasti tinkamo žodžio, pamirštame vardus, kur padėjome tam tikrą daiktą ir sumišimo jausmą, kai ateiname į kambarį, tačiau negalime prisiminti, kodėl. Tokie momentai gali išgąsdinti ir paskatinti mąstyti, jog artinasi demencija.

      Ar galime užkirsti kelią Alzhaimerio ligai?

      Alzhaimerio liga yra viena iš demencijos formų, apibūdinanti sumažėjusį gebėjimą protauti. Egzistuoja daugybė demencijos klasifikacijų, įskaitant Alzhaimerio ligą. Alzhaimerį apibūdina tipiniai baltymų sankaupų, vadinamų plokštelėmis bei susipynusių pluoštų radiniai smegenų nervų ląstelėse. Kitos demencijos formos veikia smegenis kitaip. Demencijos neįmanoma išgydyti; tačiau, daugėja įrodymų, kad galime imtis tam tikrų priemonių, kurios padėtų atitolinti arba išvengti demencijos pasireiškimo.

      Išsamus pranešimas apie demenciją „WebMD“ puslapyje aprašo keletą faktorių, kure padeda apsisaugoti ar atidėti demenciją. Tai griežta gliukozės koncentracijos kraujyje kontrolė bei užsiėmimas intelektą stimuliuojančiomis veiklomis ar proto pratimais. Mokslininkai iškėlė hipotezę, jog intelektualios veiklos padidina smegenų gebėjimą kompensuoti fizinius pasikeitimus, susijusius su demencija.

      Tokiu pačiu principu veikia puikus bendravimo įrankis – neurolingvistinis programavimas, kuris manoma, jog padeda atitolinti ligą ir pagerinti kognityvines funkcijas, kurias paveiktų demencija.

      Kiti faktoriai, kurie galimai padeda apsisaugoti nuo Alzhaimerio bei kitų formų demencijų – amino rūgšties homocisteino, cholesterolio mažinimas kraujyje, kraujospūdžio kontrolė, aktyvi fizinė veikla ir išsilavinimo siekimas.

      Demencijos diagnozavimas – demencijos testas

      Atmetus ligas ir fizinius sužalojimus, kurie gali sukelti į demenciją panašius simptomus, gydytojai nustato demencijos diagnozę, jei dvi ar daugiau smegenų funkcijų yra sutrikusios. Gali sutrikti atmintis, kalbėjimo, problemų  sprendimo gebėjimai, suvokimas, samprotavimas, kritiškas mąstymas ir pasikeisti asmenybė.

      Normalios atminties praradimas gali gąsdinti, žmogus ima galvoti, jog jam pasireiškė Alzhaimeris ar kitokia demencijos forma. Šiais laikais yra paprastas būdas, leidžiantis paneigti arba patvirtinti diagnozę demencijos diagnozę. Mokslininkai iš Ohajo universiteto, medicinos koledžo išrado savarankiškai atliekamą demencijos testą, vadinamą SAGE, kuris gali identifikuoti mažus kognityvinius sutrikimus ir ankstyvą demenciją. Testą galima rasti internete, jis užtrunka 15 min, prie jo taip pat pridedamos rezultatų įsivertinimo instrukcijos.

      Apsisaugojimas nuo demencijos

      Nors Alzhaimerio ligos ir kitų demencijos formų bijoma dėl jų poveikio protui bei gebėjimu apsitarnauti, tačiau mes galime išvengti arba atitolinti demencijos pasireiškimą treniruodami protą, sportuodami, naudodami neurolingvistinio programavimo technikas bei gyvendami sveikai. Testas demencijai nustatyti – SAGE – gali nuraminti tuos, kurie mano, kad jiems prasideda demencija. 

      Skaityti komentarus