°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Mokslininkai išsiaiškino ilgalaikes elektroninių cigarečių pasekmes sveikatai

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-12-19 09:00:00

      Atsiradus elektroninėms cigaretėms visuomenei buvo skelbiama, jos šios yra mažiau kenksmingos, nesudaro tokios priklausomybės kaip įprastos cigaretės ir buvo grindžiamos kitomis naudomis. Elektroninių cigarečių banga ir populiarumas ėmė sparčiai kilti, jomis ėmė naudotis ir vis jaunesnio amžiaus žmonės, todėl buvo pradėta domėtis ir jų poveikiui sveikatai. Visai neseniai buvo atlikti svarbūs tyrimai siekiant išsiaiškinti ilgalaikį elektroninių cigarečių poveikį mūsų sveikatai. Rezultatai visiškai priešingi šių e-cigarečių naudotojų įsitikinimams, taigi, kokią žalą tai daro mūsų organizmui?

      Europos kardiologų draugija š. m. lapkričio pabaigoje paskelbė gana griežtą perspėjimą dėl e-cigarečių pavojaus, ypač jauniems žmonėms, kadangi rezultatai parodė tiksliau daromą žalą smegenims, širdžiai, kraujagyslėms ir plaučiams.

      Kaip skelbia oficialus ESC (Europos kardiologų draugijos) išplatintas pranešimas, tyrimui vadovavęs Mainco universiteto (Maincas, Vokietija) kardiologijos katedros profesorius Thomas Münzelis teigė, kad e-cigaretės yra tokios pavojingos ir kartu sukeliančios priklausomybę. Jo teigimu šalys turėtų apsvarstyti galimybę jas uždrausti, o tokios šalys kaip Indija, Brazilija, Singapūras, Meksika ir Tailandas jau ėmėsi.

      „Turime sutelkti dėmesį į jaunimą, nes tai yra pati didžiausia rinka“, - sakė jis. „JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, daugiau kaip 3,6 mln. Vaikų JAV naudoja e-cigaretes. Tai netgi tapo tendencija, sukeliančia priklausomybę nuo nikotino, netgi tarp tų, kurie anksčiau nebuvo aktyviai rukę. Prof Münzel sakė, kad vyriausybės turėtų užkirsti kelią jauniems žmonėms naudotis tabako gaminiais, smarkiai apmokestinti juos, apriboti tabako gaminių rinkodarą, šviesti paauglius ir jų šeimas apie tabako gaminių keliamą pavojų ir intensyvinti mokslinius tyrimus, susijusius su svaiginimosi neigiamais padariniais sveikatai. „Negalime leisti, kad visa karta taptų priklausoma nuo nikotino“, - sakė jis.

      Labai svarbus tyrimas, išaiškinantis kokia yra ilgalaikė e-cigarečių žala organizmui, paskelbtas vos šį pirmadienį „American Preventive Medicine“ žurnale. Tiriamieji – 32 000 JAV piliečiai, neturintys jokių plaučių ir kvėpavimo takų ligų. Tyrimas pradėtas netgi  2013, kuomet e-cigaretės ir ėmė vis labiau populiarėti. Nors tyrimas buvo fokusuotas į ilgalaikę perspektyvą, tačiau praėjus vos 3 metams nuo tyrimo pradžios – 2016 m., jau buvo užfiksuota, kad e-cigaretes rūkantys žmonės 30 proc. dažniau nei nerūkantys jau turėjo lėtines plaučių ligas, įskaitant astmą, bronchitą ir emfizemą.

      Tyrimas taip pat parodė, kad derinant įprastas cigaretes kartu su elektroninėmis, rizika susirgti lėtinėmis plaučių ligomis išaugo dar daugiau nei tris kartus. Nuolatos rūkiusiems įprastines degiąsias cigaretes lėtinių plaučių ligų išsivystymo rizika buvo didesnė nei tiems, kurie rūkė tik elektronines cigaretes. Tačiau tyrimas taip pat parodė, kad daugelis suaugusių rūkančiųjų, pabandžiusių elektronines cigaretes, galiausiai ėmė vartoti abi tabako formas. „Dauguma suaugusiųjų, vartojusių elektronines cigaretes, rūkė įprastines cigaretes ir toliau. O kai taip daroma, jiems kyla ir įprastinio rūkymo, ir elektroninių cigarečių grėsmė“, – „NBC News“ pasakojo S. Glantzas.

      Lietuvos situacija atitinka pasaulinę tendenciją ir rūkančių e-cigaretes, ypač jauniausiame, mokykliniame, amžiuje skaičius kyla. Spalio mėnesį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad rūkančių mokinių kiekis per paskutinius 4 metus gerokai padidėjo. „Jei dauguma rūkymo formų ar bandymai rūkyti buvo stabilūs arba didėjo labai nežymiai, didžiausias šuolis matomas vartojant elektronines cigaretes“, –  Seime surengtoje diskusijoje sakė LSMU profesorius Kastytis Šmigelskas. Pernai atlikto tyrimo duomenimis, per pastarąjį mėnesį rūkiusiųjų 5–9 klasėse yra 17,9 proc., o 2014 metais šis skaičius buvo 11,7 procento. Mokslininkas taip pat pažymėjo, kad elektronines cigaretes rūkantys mokiniai savęs net netraktuoja kaip rūkančiųjų. „Didžioji dalis moksleivių, paklausti, ar jie rūko, elektroninių cigarečių jie nevertino kaip rūkymo. Mūsų tyrime 8 proc. elektronines cigaretes rūkančių mokinių nurodė, kad „taip, mes rūkom“, 92 proc. to net nežymėjo kaip rūkymo. Tai rodo problemą ne tik vartojimo, bet ir suvokimo“, – kalbėjo K. Šmigelskas.

      Skaityti komentarus