°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Rašymas ranka ir kiti žaidimai: mūsų galia transformuotis

      Nuotrauka: Organizatoriaus nuotr.

      Autorius: Artūras Bakanovas
      2019-03-14 18:00:00

      2019 m. kovo 6 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje įvyko išskirtinis, kone šimto žmonių dėmesį patraukęs seminaras „Saviugdos žaidimai ir Rašymas: kelias į Nepriklausomybę“. Renginį organizavo socialinio projekto #priklausomybiųSPASTAI įkūrėjas, priklausomybių tyrinėtojas, blaivios mąstysenos treneris ir asmeninis priklausomybių atsisakymo konsultantas, lektorius Artūras Bakanovas kartu su psichologinio saviugdos žaidimo „Mafia Club international – Mafija žaidimas Lietuvoje“ ir patyriminio projekto „Derybų lygą“ įkūrėju, NLP meistru praktiku Laimonu Diškevičiumi.

      Renginyje lektoriai apjungė dvi kiekvienai asmenybei svarbias sritis: žmogaus priklausomybių ir įpročių transformavimą bei blaivios mąstysenos diegimą ir saviugdos žaidimus.

      Pasirodo, taikant rašymo ranka terapiją ir prie to prijungiant ribojančių įpročių ir priklausomybių atsisakymo saviugdos žaidimus „Kelias į nepriklausomybę“ gali būti šviesus ir virsti smagia bei neužmirštama gyvenimo patirtimi. Tam tereikia panaudoti kiekvieno mūsų turimą galią: rašymą ir žaidimus.

      Seminaro metu lektorius Artūras Bakanovas pristatė naują, šviesų požiūrį į priklausomybių atsisakymo procesą. Iš tamsos į šviesą – taip jis apibūdino pagrindinę šio seminaro ir socialinio projekto #priklausomybiuSPASTAI pagrindinę mintį. Lektorius paaiškino kaip su (ne)priklausomais žmonėmis žaidžia jų protai: ribojančio įpročio ar priklausomybės veikiamo žmogaus smegenys neveikia taip, kaip gamtos sugalvota. Šiandienio gyvenimo destrukcijų poveikyje du dažno žmogaus smegenų pusrutuliai tarpusavyje praradę ryšį, dėl ko žmonės ir papuola į žalingų įpročių bei priklausomybių spąstus, iš kurių vėliau labai sunku išsikrapštyti.

      Žinios yra vienas iš išsilaisvinimo įrankių. Žmogus gali suvaldyti su juo vykstančius procesus tik tada, kai tiksliai žino, kas su juo vyksta ir geba identifikuoti save tame veiksme.

      Ar kada nors susimąstėte, kad ir destrukciniai įpročiai, ir priklausomybės mums duoda daug gero? Būtent dėl to „gero“ mes ir papuolame į jų žabangas. Tačiau jei taip ir atsitinka, Artūras Bakanovas nesiūlo mesti žalingų įpročių, priklausomybių ar ribojančių destrukcinių minčių iš galvos ir gyvenimo. Taip prisidarysime tik dar daugiau žalos. Tai tas pats, kas iš šlubuojančio žmogaus atimti ramentą. Problema priklausomybėse ir įpročiuose yra ne ramentas, o šlubavimas. Tiksliau, šlubavimo priežastis. Lektorius siūlo rasti tą traumuotą vietą, dėl kurios  šlubuojama, ir ją išgydyti. Kiekvienas žmogus, pasitelkdamas savo jau turimą galią  - rašymo ranka galią, gali rasti savyje tūnančią tos priklausomybės ar įpročio priežastį, susitvarkyti su ja, ir priklausomybė ar įprotis pats savaime atkris kaip nebereikalingas gyvenimo atributas.

      Gyvenimo paradoksas: nebūna priklausomų vaikų (neskaitant išskirtinių anomalijų) ir tai yra todėl, kad vaikai žaidžia. Kai tik nustojama žaisti ugdančius žaidimus, imama „pakibinėti“ ant įpročių, prisirišimų ir priklausomybių. Dažnu atveju tai ima vykti jau paauglystėje. Ir jei suaugęs žmogus kažkurio momentu grįžta prie saviugdos žaidimų, jam pasidaro daug lengviau ir paprasčiau dorotis su gyvenimo iššūkiais. Žaidimai padeda grįžti į vaikystę. Į tą būseną, kai žmogus dar buvo totaliai laisvas.

      Kitas dalykas, dėl ko saviugdos žaidimai yra super veiksminga priemonė tvarkantis su savo vidiniais demonais – tai yra patiriamų emocijų aštrumas. Žaisdamas žmogus dažnu atveju patiria tą patį euforijos, susijaudinimo ar nusiraminimo jausmą, kokį jam kažkada keldavo jo destrukciniai įpročiai, prisirišimai ar priklausomybės. Tik čia tarp tų pačių potyrių yra milžiniška praraja: jei destrukcijomis žmogus iki šiol griovė savo gyvenimą, žaidimais jis visu pajėgumu įjungia kūrybinius procesus.

      Laimonas Diškevičius savo pristatyme detaliai aptarė, ką konkrečiai gero duoda saviugdos žaidimai, kokias savybės yra ugdomos jo organizuojamuose žaidimuose. Psichologinio žaidimo mafija subtilybės lavina viešojo kalbėjimo įgūdžius, moko suvaldyti emocijas ir stresą, skaityti kitų ir suvaldyti savo kūno kalbą, ugdo loginį, strateginį mąstymą oratorinius sugebėjimus ir įtaigos galią. Žaidimai dėl minėtos „aštrių pojūčių“ patyrimo priežasties puikiai padeda tvarkytis su priklausomybėmis ir įpročiais.

      KItas žaidimas “Derybų lyga”. Jame be jau aukščiau išvardintų dalykų yra ugdomas gebėjimas derėtis ne tik gerai pažįstamoje terpėje, atsiranda galimybė tobulėti nepatiriant realių nuostolių (prevencija priklausomybei nuo kompiuterinių žaidimų ir azartinių lošimų), gerinamas klausymo bei girdėjimo įgūdžių lavinimas bei gebėjimas suprasti kito situaciją ir poziciją (kas priklausomam žmogui yra gana svetima), žaidimo metu gauti skirtingi vaidmenys/situacijos padeda realiame gyvenime lengviau prisitaikyti prie daugybės iššūkių.

      Pristatydamas savybes, kurias ugdomės žaisdami,  lektorius kiekvieną pakvietė susimąstyti, ar tai tikrai yra tik žaidimai?...  Ir padaryti tris dalykus: žaisti, žaisti žaisti.

      Renginio baigiamajame žodyje blaivios mąstysenos ir priklausomybių atsisakymo treneris Artūras Bakanovas papildydamas papildė Laimono Diškevičiaus išakytą trijų dalykų mintį, išdėstydamas ją taip:

      • stabdyti savidestrukcijas;
      • rašyti;
      • žaisti.

       

       

      Informaciją apie artimiausius transformacinius renginius rasite paspaudę nuorodą #priklausomybiuSPASTAI.

       Galite nemokamai peržiūrėti visą seminarą:

       


      Skaityti komentarus