°C
      2024 04 23 Antradienis

      Ryšys tarp cukraus vartojimo ir psichinės sveikatos

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-03-18 08:00:00

      Mes suprantame, kad cukrus kenkia sveikatai ir gali sukelti sveikatos sutrikimus: nutukimą, antro tipo cukrinį diabetą ar širdies ligas, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad didelis cukraus suvartojimas gali būti susijęs su depresija.

      Daugelis neįsivaizduoja gyvenimo be cukraus. Pagalvokite, kaip dažnai užsimanote ledų, šokolado, saldainių, kai jaučiatės nusiminę ar nervingi. Dažnai cukrus tampa energijos šaltiniu, apdovanojimu už atliktą darbą ar raminančia medžiaga mums nė nepajutus.

      Ar jūs esate tai pajutę?

      Perspėjimas: tekste kalbama apie pridėtinį cukrų, o ne cukrų, kuris įeina į vaisių ir daržovių sudėtį.  

      Kodėl taip yra?

      Tyrimas, išlestas „Scientific Reports“ žurnale, rado, jog rizika sirgti depresija buvo kur kas didesnė tarp vyrų, kurių mityboje gausu cukraus.

      Turbūt galvojate, kad tai akivaizdu, juk depresinė nuotaika skatina vartoti cukrų, tačiau panašu, jog cukrus, kaip ir kiti narkotikai, kelia priklausomybę, kuri veikia psichiką. Tai užburtas ratas, į kurį gali patekti bet kas, jei bus nepakankamai atsargus.

      Mokslininkai nustatė, kad dažniausiai gausus cukraus vartojimas atsiranda pirmiau nei depresija, o ne atvirkščiai. Šiuo metu pasirodo vis daugiau mokslinių tyrimų, kurie bando išsiaiškinti mitybos įtaką psichinei sveikatai. Tai svarbu, žinant, jog iki 90proc. serotonino gaminama žarnyne, todėl žarnynas yra vadinamas antrosiomis smegenimis. Tiesa, dar iki šiol yra sunku pasakyti, kas tiksliai juos sieja.

      Kaip mityba yra susijusi su psichine sveikata?

      2002 metais atliktas tyrimas, kurio metu buvo sekami žmonės iš šešių skirtingų šalių – Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Korėjos, Naujosios Zelandijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų - bei jų cukraus suvartojimas, nustatė sąsają tarp cukraus suvartojimo ir sunkios depresijos pasireiškimo.

      Kiti mokslininkai taip pat bandė tirti mitybos įtaką psichinei sveikatai. Dvi studijos nustatė, kad greito maisto, pavyzdžiui, picų, mėsainių, bulvyčių valgymas koreliuoja su didesniais depresijos pasireiškimo rodikliais tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe.

      Kitas tyrimas parodė, jog vyresnio amžiaus moterys iš JAV, kurių mityboje buvo daug cukraus, depresija sirgo dažniau nei tos, kurių cukraus buvo daug mažiau.

      Dar vienas tyrimas parodė, kad suaugusieji, kurie gėrė nesaldintą arbatą, lyginant su tais, kurie gėrė gazuotus gėrimus, depresija sirgo rečiau.

      Ar cukrus veikia neuronus?

      Neuronai yra be galo jautrios ląstelės ir nėra pritaikyti atlaikyti padidėjusios gliukozės koncentracijos kraujyje. Štai kodėl sergančiųjų cukriniu diabetu neuronai dažnai būna pažeisti, mokslininkai ima suprasti, kaip tai susiję su gliukozės kiekio kraujyje padidėjimu.

      Mokslininkai iš neurobiologijos departamento Huazhong mokslo ir technologijų universitete, Uhane, Kinijoje atliko tyrimą su diabetu sergančiomis žiurkėmis ir atrado, jog padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje gali sukelti neurvinio audinio uždegimą ir pažeidimą.

      Ta pati tyrėjų grupė nustatė, kad didelis kiekis gliukozės sukėlė uždegiminę reakciją net laboratorijoje užaugintuose neuronuose.

      Ar cukrus veikia pažintines funkcijas?

      Mokslų daktarė Margaret Morri, farmakologijos profesorė Naujojo Pietų Velso universitete, Sidnėjuje, Australijoje, kartu su savo komanda peržiūrėjo keletą atliktų tyrimų ir padarė išvadą, jog didelis cukraus suvartojimo kiekis tiesiogiai koreliuoja su silpnu pažintinių funkcijų sutrikimu vaikuose ir suaugusiuose.

      Šie mokslininkai taip pat parodė, kad žiurkės, maitintos dideliu kiekiu cukrumi, po penkių dienų sunkiai atpažino pažįstamas vietas. Buvo nustatyta, jog sutrikimas pasireiškė dėl nervinio audinio uždegimo bei oksidacinio streso smegenyse.

      Pajuskite tai patys

      Svarstote, ar cukrus mityboje veikia jūsų savijautą? Yra tik vienas būdas tai sužinoti: apribokite cukraus vartojimą ar net iš viso nevalgykite produktų, kurių sudėtyje yra pridėtinio cukraus. Jei iki šiol naudojote daug cukraus, tuomet galite pajusti detoksikacijos simptomus, todėl tik po kelių savaičių galėsite suprasti, ar jūsų savijauta, apribojus ar nutraukus cukraus vartojimą, pagerėjo.

      Cukraus suvartojimo ribojimas teikia naudą ne tik psichinei sveikatai, bet ir fizinei, tad kam žaloti save? 

      Skaityti komentarus