°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Du universitetus prisijungęs VDU žada atgaivinti mokytojų rengimą

      Nuotrauka: J. Augutis | BNS nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-01-04 10:00:00

      Dvi aukštąsias mokyklas nuo sausio prisijungęs Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) žada aukštesnės kokybės mokytojų rengimą.

      „Mokytojų rengimas Lietuvoje buvo sustojęs dėl įvairių priežasčių ir jį reikia atkurti visiškai naujai, šiuolaikiškai", – žurnalistams Vyriausybėje ketvirtadienį sakė VDU rektorius Juozas Augutis.

      Nuo sausio 1 dienos prie VDU prijungti Lietuvos edukologijos universitetas ir Aleksandro Stulginskio universitetas.

      VDU rektorius žada artimiausiu metu pateikti Vyriausybei sutarties projektą, kur būtų numatytos 300 eurų stipendijos visiems pedagogikos programų studentams ir kitokios socialinės garantijos dėl darbo vietos ar net būsto konkrečioje savivaldybėje.

      J. Augutis tvirtino, kad bus atnaujintos ir mokytojų rengimo programos. Pasak jo, pedagogai be pagrindinio dalyko turi įgauti ir filosofijos, informacinių technologijų žinių, pramokti kalbų.

      „Mokytojai turi būti pasirengę daug geriau, nei bet kuris kitas specialistas", – kalbėjo rektorius.

      Po reorganizacijos VDU Edukologijos institutas žada skirti daugiau dėmesio moksliniams tyrimams.

      „Mes turime atrinkti geriausius mokslininkus, surengti konkursus, suformuluoti tematikas", – tvirtino J. Augutis.

      „Be to negalime rengti mokytojų, tai yra aksioma. Negalima be mokslinių tyrimų turėti studijų", – teigė jis.

      Į pedagogines studijas VDU pernai įstojo apie 200 žmonių, pusė jų – į vienų metų profesines studijas. Universitetas žada, kad pedagogikos studentų skaičius kitąmet augs.

      Žada grąžinti intelektualus į kaimą

      Po reorganizacijos taip pat planuojama diegti pokyčius žemės ūkio studijose vietoj Aleksandro Stulginskio universiteto įsteigtoje Lietuvos žemės ūkio akademijoje Kaune.

      Pasak rektoriaus, taip daroma, nes Lietuvos „kaime nebelieka intelektualinio centro", o juo galėtų tapti ūkininkai.

      „Į žemės ūkį ateinantys žmonės turi atsinešti ir filosofiją, ir kalbų mokėjimą, ir požiūrį į ekonomiką ir vadybą, ir visa tai jie gali gauti plačiajame VDU", – kalbėjo J. Augutis.



      Per pastaruosius dvejus metus, kai vyko reorganizacija, pareigas paliko apie 600 pagalbinio personalo visuose trijuose universitetuose, o dėstytojų skaičius reikšmingai nesikeitė. VDU iš darbo išėjusiems arba atleistiems žmonėms išmokėjo 360 tūkst. eurų išeitinių kompensacijų.

      Universitetas skaičiuoja, kad plėtros projektams jam reikėtų apie 30 mln. papildomų eurų, o 16 mln. eurų būtų panaudoti įrengiant dvi laboratorijas Vilniuje ir Kaune.

      Pasak J. Augučio, investavus šiuos pinigus reorganizacija turėtų daugiau prasmės.

      „Mes galime gyventi ir taip, turėdami vieną statutą, bet tai būtų mechaninis jungimas", – sakė rektorius.

      Dalis pedagogų rengiama ir VU

      Dalies pedagogų rengimu Lietuvoje taip pat užsiima Vilniaus universitetas (VU) ir žada šias studijas stiprinti bei pristatyti naujas programas. Prie VU jungiamas Šiaulių universitetas rengia specialiuosius pedagogus.

      Tačiau VDU teigia dabar esantis vienintelis universitetas Lietuvoje, kuris užsiima visų sričių pedagogų rengimu.

      Premjeras Saulius Skvernelis džiaugėsi, kad jungiant VDU, Lietuvos edukologijos universitetą ir Aleksandro Stulginskio universitetą „nebuvo panaudotas (...) buldozeris", o tai buvo pačių aukštųjų mokyklų bendruomenių iniciatyva.

      Ministras pirmininkas žadėjo, kad Vyriausybė pasimokys iš klaidų, kilusių reorganizuojant VDU, kad kitų universitetų jungimas „būtų sėkmės istorijos".

      Aukštųjų mokyklų tinklo pertvarką inicijavusi Vyriausybė siekia, kad iš 14 valstybinių universitetų liktų devyni.

      Universitetų tinklo optimizavimui skiriama 123 mln. eurų, iš jų 106 mln. eurų ES investicijų – įrangai atnaujinti, studentų bendrabučiams ir studijų miesteliams rekonstruoti, fakultetams sujungti ir perkelti.

      Vyriausybė žada, kad po pertvarkos pagerės studijų kokybė, sumažės besidubliuojančių studijų programų ir bus efektyviau naudojamas aukštųjų mokyklų valdomas turtas.

      Autorius: Saulius Jakučionis

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus