°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Biržos guru Džimas Krameris: šiandien akcijų rinka primena didžiausius nuosmukius, kurie kada nors įvyko

      Nuotrauka: D. Krameris | Bankrate nuotr.

      2018-11-01 10:40:00

      Buvęs rizikos draudimo fondo vadovas Džimas Krameris mano, kad akcijų rinkoje neseniai įvykęs bangavimas gali būti palygintas su keturiais žiauriais nuosmukiais, vykusiais praeityje.

      Jis perspėja, jog JAV centrinis bankas gali sukelti mažesnę, 2008-aisiais metais vykusios krizės, versiją, jei nepakeis palūkanų normų.

      „Nors man skaudu pripažinti, tačiau dabartinė situacija turi panašumo... su praeityje vykusiais nuosmukiais“,- sakė D. Krameris, nors akcijų rinkos kreivės ėmė taisytis, tačiau ekspertais tai vadina „lėtai judančia traukinio avarija“.

      D. Krameris, kuris šiuo metu yra CNBC įmonės „Mad Money“ savininkas, per savo karjerą prisimena keturis žiauriausius akcijų rinkos nuosmukius, kai jis prarado visas savo akcijas.

      Pirmas nuosmukis įvyko 1987 metų spalį. Jis vyko vieną dieną ir pasaulyje yra žinomas kaip „Juodasis pirmadienis“.     

      „Anksčiau buvo galima pasinaudoti akcijų paketo draudimo metodu; dabar liko tik algoritmai ir biržoje prekiaujantys fondai“,- kalbėjo D. Krameris, pridurdamas: „Jie yra tarsi kulkosvaidžiai, nuskinantys bet kurį pirkėją, kaip kad dabar.“

      Antrasis įvyko 1998 metais, kai rinkos ekspertas atsikratė savo turimų akcijų dar prieš įvykstant, kaip jis spėjo, katastrofai, nes tuo metu rizikos draudimo fondai ėmė ieškoti „išėjimų“.  

      Visgi tuometinio JAV centrinio banko pirmininko Alano Grynspano pranešimas dėl palūkanų normų sumažinimo padėjo biržai laikytis. D. Krameris sako, kad akcijų atsisakymas buvo didžiausia profesinė klaida, kurią jis kada nors padarė, pridurdamas, jog tikisi, kad bankas pasielgs taip pat ir šiandien.

      2000-ųjų kovo nuosmukis buvo negailestingas investuotojams, bet nepaliko ryškios žymės ekonomikoje, sakė jis.

      „Interneto bendrovių burbulas 2000-aisiais sprogo dėl nerūpestingumo. Tuometinė ekonomika buvo tvirta, tačiau bankininkai pripildė rinką žemos kokybės pirminiais viešaisiais ir antrarūšiais siūlymais. Nesunku nuspėti, kas vyko toliau – viskas griuvo.“

      Galiausiai, įvyko 2008 metų finansinė krizė, kai D. Kramerio šaltiniai verslo pasaulyje pranešė, jog ekonomika stovi ant bedugnės krašto, tačiau JAV centrinis bankas neklausė, sakydami, kad „jie nieko neišmano“.

      Šiuo metu akcijų birža signalizuoja, kad ekonomikos laukia staigus nuosmukis, kaip 2008-aisiais... Mes turime banką, kuris nesuvokia padėties rimtumo... Bankas daro tą pačią klaidą kaip ir 2007-aisias. Jie nesuvokia, kokios silpnos yra kai kurios ekonomikos grandys.“   

      D. Krameris paaiškino, jog norėdamas išvengti didesnių praradimų, JAV centrinis bankas turėtų pakeisti palūkanų normas arba prezidentas D. Trumpas turi atsisakyti esamų apmokestinimų.

      „Jei centrinio banko vadovas Jeronimas Povelas pradės klausyti, ką šneka akcijų rinka ir supras, kokią žalą ekonomikai daro D. Trumpo tarifai, tuomet galbūt padėtis pasikeis, kaip tai sugebėjo padaryti Alanas Grynspanas 1998-aisiais“,- sakė jis. 

      Skaityti komentarus