°C
   2020 07 10 Penktadienis

   „Kino pavasaris“ šiemet vyks devyniolikoje miestų

   Nuotrauka: Kino Pavasaris 2018 | BNS nuotr.

   2019-02-28 19:00:00

   Kovo 21-balandžio 4 dienomis Lietuvoje vyks dvidešimt ketvirtasis festivalis „Kino pavasaris“. Jo programoje - daugiau kaip pusantro šimto filmų. Festivalio filmus galės pamatyti devyniolikos Lietuvos miestų žiūrovai.

   „Jau keletą metų mes kryptingai dirbame siekdami sumažinti kultūrinę ir socialinę atskirtį, stengiamės padaryti taip, kad kino šventė tas dvi savaites vyktų ne tik Vilniaus mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Taip kad mes šiemet labai džiaugiamės galėdami pristatyti savo filmus net devyniolikoje Lietuvos miestų dvi savaites vienu metu 25-iuose kino teatruose ir 39-iose kino salėse. Labai džiaugiuosi, kad šiemet prie gausios „Kino pavasario“ šeimos prisijungė nauji miestai“, - sakė „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius Algirdas Ramaška.  Šiemet „Kino pavasario“ programą sudaro 170 filmų - 113 ilgametražių ir 57 trumpametražiai, kuriuos preciziškai atrinko atsinaujinusi programos sudarytojų komanda. 

   „Pristatysime daug filmų, kurie daro mus geresnius, lavina vaizduotę, ugdo mūsų kultūrinį intelektą, skatina toleranciją“, - sakė A. Ramaška. 


   Šiemet pagrindinėje konkursinėje festivalio programoje - Europos debiutų konkurse - konkuruos 13 režisierių ilgametražių filmų. Tarp jų ir du lietuvių - Marijos Kavtaradzės geriausiu Baltijos šalių filmu Taline išrinkta drama „Išgyventi vasarą“ ir Aistės Žegulytės dokumentinė juosta „Animus Animalis (apie žmones, žvėris ir daiktus)“.

   Pagrindinio konkurso prizo taip pat sieks geriausias praėjusių metų Berlyno kino festivalio filmas „Neliesk manęs“ (rež. Adina Pintilie), garsaus britų fotografo Richardo Billinghamo gausiai festivaliuose apdovanota drama „Rėjus ir Liza“, Kanų „Kritikų savaitės“ didįjį prizą pelniusi forma ir turiniu pasižyminti portugalų juosta „Diamantino“ (rež. Gabrielius Abrantesas, Danielius Schmidtas), Europos kino akademijos apdovanojimuose geriausiu animaciniu filmu pripažinta karo žurnalisto Ryszardo Kapuscinskio istorija „Dar viena gyvenimo diena“ (rež. Raulis De La Fuentė, Damianas Nenowas) ir kiti Europos režisierių debiutai.   Kaip visuomet, filmus vertins tarptautinė žiuri, o nugalėtojui atiteks Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtas piniginis prizas.

   „Kino pavasaryje“, be minėtų dviejų dalyvaujančių konkurse, įvyks dar trys ilgametražių lietuvių filmų premjeros. Viena jų - Ernesto Jankausko nacionalinė dramos „Čia buvo Saša“ premjera. Įsivaikinimo tema jautriai kalbantis filmas Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“, kur įvyko jo pasaulinė premjera, sukėlė daugybę diskusijų. Šis filmas, kaip ir M. Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“, tapo prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI konkurso dalyviu. FIPRESCI ir šiemet vienam iš festivalyje rodomų Skandinavijos bei Baltijos šalių vaidybinių filmų įteiks savo apdovanojimą.

   Viena labiausiai intriguojančių festivalio premjerų - Artūro Jevdokimovo dokumentinio filmo „Second Hand“ premjera. Jis pasakoja apie tai, iš kur atkeliauja drabužiai į dėvėtų drabužių parduotuves, arba apie tamsų lietuvių verslą Didžiojoje Britanijoje.   Festivalį visoje šalyje uždarys taip pat lietuvės premjera - puikiai pasaulio kino kritikų įvertintas, vienos iš šių metų Lietuvos paviljono Venecijos bienalėje dalyvių Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis filmas „Rūgštus miškas“. Jis nukels į garsiąją kormoranų koloniją Juodkrantėje.

   Trumpojo metro filmų konkurse tarp 32 filmų yra ir penkios lietuvių pavardės: Tito Lauciaus („Šeima“), Kamilės Milašiūtės („Nacionalinės premijos laureatų vaikai“), Skirmantos Jakaitės („Žonglierius“), Akvilės Žilionytės („Langai“) ir Lauryno Bareišos („Kaukazas“). Pastarojo filmo pasaulinė premjera įvyko prestižiniame Lokarno kino festivalyje. 

   Tradiciškai asociacija LATGA piniginiu prizu apdovanos nacionalinio Studentų filmų konkurso, kuriame šiemet dalyvauja 7 filmai, laureatą.

   Šių metų „Kino pavasario“ retrospektyvos skirtos dviem išskirtiniams kino kūrėjams. Trisdešimt metų trunkančią vienos savičiausių autorinio kino figūrų Claire Denis kūrybą apžvelgs 9 filmai: nuo pirmojo, sukurto 1988-aisiais ir paremto autobiografiniais motyvais „Šokolado“, iki paties naujausio „Gyvenimas aukštybėse“, kuriame, kaip įprasta šios režisierės filmams, vaidina garsūs aktoriai Robertas Pattinsonas ir Juliette Binoche.


   Vienas novatoriškiausių ir drąsiausių režisierių senegalietis Djibrilas Diop Mambety'is sukūrė tik du ilgametražius filmus: „Touki Bouki“ ir „Hienos“. Pasak kino specialistų, restauruoti jie suskamba aktualiai ir šiandien bei parodo šio režisieriaus svarbą ne tik Afrikos žemynui, bet ir viso pasaulio kinui. Todėl šie filmai bus parodyti „Kino pavasaryje“ kaip atskira retrospektyva. 

   Retrospektyvos pateko į 9 salę, kurios repertuare, pasak programos sudarytojų, bus rodomi kūriniai iš 35 mm juostų, serialas, 3D filmas ir toks kinas, kuris retai patenka į įprastus kino teatrus. Į 9 salės atidarymą atvyks menininkas Jeremy'is Shaw, pristatysiantis tik ką garsiajame Londono muziejuje „Tate Modern“ rodytą „Kvantifikacijos trilogiją“. 

   „Kino pavasaris“, bendradarbiaudamas su „Meno aviliu“ ir jų vykdomu tarptautiniu kino edukacijos projektu „Moving Cinema“, subūrė 17-19 metų amžiaus kinu besidominčius jaunuolius, kad savo bendraamžiams atrinktų „Kino pavasario“ filmus. Aštuonetas, žiūrėdamas filmus ir apie juos diskutuodamas, sudarė savo „Jaunųjų programerių“ šešetuką, į kurį pateko ir M. Kavtaradzės juosta „Išgyventi vasarą“, ir Lokarne už geriausią režisūrą apdovanota drama „Per vėlu mirti jaunam“, ir kiti keturi jauniems žmonėms aktualiomis temomis ir jiems artima stilistika kalbantys filmai.    Pirmąjį festivalio savaitgalį taip pat lauks Trumpametražių filmų naktis ir specialus seansus „In Memoriam Jonui Mekui“, kurio metu bus parodytas poetiškas, nechronologiškas Jono Meko kino dienoraštis, apimantis beveik trisdešimt metų - nuo 1977-ųjų iki 1999-ųjų, „Kai aš judėjau pirmyn, kartkartėmis mačiau trumpus grožio blyksnius“.

   Kovo 21-balandžio 4 dienomis festivalis vyks 19 miestų ir namų kino platformose - „Telia“ išmaniosios televizijos videonuomoje ir „Žmonės Cinema“. Kovo 21 dieną festivalis prasidės Vilniuje ir Kaune, o kovo 22 dieną - Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Jonavoje, Utenoje, Telšiuose, Tauragėje, Visagine, Gargžduose, Druskininkuose, Anykščiuose, Varėnoje, Šakiuose ir Birštone.

   Balandžio 2-4 dienomis vyks tarptautinis industrijos renginys „Meeting Point - Vilnius“. Viena iš renginio naujovių - programa „Talentų lizdas“, padėsianti atrasti jaunus profesionalus iš Baltijos šalių, Baltarusijos, Ukrainos ir Kaukazo šalių ir skatinti juos tobulėti (kino kritikus, prodiuserius, režisierius). 

   Skaityti komentarus