°C
   2020 06 06 Šeštadienis

   "Knygos meno" konkurso laurai šiemet atiteko komiksams

   Nuotrauka: Lina Itagaki

   Autorius: Vida Kuzmickaitė
   2018-02-23 00:00:00

   Anot dailininkės Linos Itagaki, komiksai Lietuvoje yra tarsi naujas būdas pasakoti istorijas

   Vasario pradžioje buvo paskelbti Kultūros ministerijos kasmet organizuojamo „Knygos meno“ konkurso rezultatai. Iš 116 knygų, kurias pateikė 54 leidėjai, pagal poligrafinius ir meninius kriterijus išrinktos meniškiausiai apipavidalintos ir geriausiai atspausdintos 2017 metais Lietuvoje išleistos knygos. Šių metų konkurse dėmesio susilaukė grafinės novelės. Anot pagrindinę, Metų Premiją, pelniusios dailininkės Linos Itagaki, komiksai Lietuvoje yra tarsi naujas būdas pasakoti istorijas, o tokiose šalyse kaip Prancūzija, Italija, Amerika, Japonija, jie skaitomi jau nuo seno.


   Rugsėjo mėnesį buvau Italijoje vykusiame Treviso komiksų festivalyje. Vyresnio amžiaus žmonės sudarė didžiąją dalį parodoje apsilankiusios gausios publikos. Jaučiu, kad Lietuvoje atkreiptas dėmesys į tai, kad komikso forma labai tinka istorinėms, biografinėms ir panašioms temoms, kurios jaunam skaitytojui nėra labai įdomios. Bet komiksų būna visokių. Jeigu „Sibiro haiku“ būtų nupieštas tokiu stiliumi kaip „Mausas“, jį skaitytų visai kitokia publika.“, – atviravo pašnekovė.  

   L. Itagaki premija paskirta už novatyvų aktualios temos pateikimą, taiklų šrifto panaudojimą, jo dermę su įtaigiomis iliustracijomis knygoje „Sibiro haiku“. Šio kūrinio autorės Jurga Vilė ir Lina Itagaki.  

   Dailininkė teigė, kad jai buvo ypač svarbu, kad tekstas ir iliustracijos susijungtų į visumą, todėl pasiūlė tekstą rašyti ranka, o iliustracijomis labiausiai norėjo perteikti nuotaiką. Kur kalbama apie medų, norėjosi geltonos šiltos spalvos. Kur vyko kažkas labai baisaus – juodos spalvosBėgių suodžiais, žemėmis, purvu mėginau išreikšti tremties baisumą. Norėjau pavaizduoti, kaip anuomet atrodė gyvuliniai vagonai ir našlaičių traukinys, kareiviai, barakai, japonai...  O situaciją sušvelninti bandžiau vaizduodama linksmus ar net juokingus veidus“, – apie darbą su kūriniu pasakojo L. Itagaki. 

   Tuo tarpu už neįprastą mokslinio turinio ir populiarios formos sugretinimą knygoje „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“ apdovanojimą gavusi iliustruotoja Miglė Anušauskaitė tikino visiškai nesitikėjusi tokio įvertinimo: „Maniau, komiksų knyga apie Greimą bus įdomi viso labo keletui žmonių, kurie žino apie šį mastytoją ir mėgsta komiksus. Man atrodėkad tokių yra labai nedaug. Todėl nustebino žiniasklaidos dėmesys ir skaitytojų susidomėjimas.  

   Anot iliustruotojos, kūrinio idėja gimė natūraliai: „Aš piešiu komiksus ir studijavau semiotiką, taigi nereikėjo kažkaip dirbtinai suderinti šių dviejų sričių – jos ir taip jau buvo mano gyvenime“. 

   Kitos „Knygos meno“ konkurso premijos atiteko: 

   • Aušrai Kiudulaitei už vaikiškos vaizduotės pajautimą ir profesionalią jos raišką knygoje „Draugystė ant straublio galo“.  
   • Laurai Klimaitei ir Indrei Klimaitei už pažangų ir šiuolaikišką dizaino sprendimą knygoje „Fortsetzung folgt: Im Zuge der Moderne. Ein Jahrhundert Litauen (1918-2018)“. 
   • Jurgiui Griškevičiui už sudėtingo turinio ir vaizdinės medžiagos struktūros estetiką knygoje „Post Ars partitūra“. 
   • Ingai Navickaitei už provokuojantį minimalizmą knygoje Rimaldas Vikšraitis „Homo Vikšraitis“. 
   • Agnei Dautartaitei-Krutulei už originalią formą knygoje „Kai Lietuva valdė pasaulį/When Lithuania Ruled the World“. 

   Kultūros ministerijos kasmet organizuojamas „Knygos meno“ konkursas šiemet vyko jau jubiliejinį 25-ajį kartą. Jam 54 leidėjai pateikė 116 knygų, iš kurių pagal poligrafinius ir meninius kriterijus išrinktos meniškiausiai apipavidalintos ir geriausiai atspausdintos 2017 metais Lietuvoje išleistos knygos.        

   Šaltinis: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija 

   Skaityti komentarus