Neseniai atliktas tyrimas, kurį finansavo Indijos medicininių tyrimų taryba, buvo išleistas Indijos pediatrijos žurnale. Mokslininkai bandė išsiaiškinti, ar būtina skiepyti naujagimius nuo hepatito B, norint įgauti imunitetą prieš hepatito B virusą.
Indijoje hepatito B vakcina atsirado 2006 metais. Maždaug 61 proc. Indijos moterų gimdo namuose, todėl sveikatos specialistams misija paskiepyti visus naujagimius – beveik neįmanoma. Indijos vyriausybė vadovaujasi politika nuo hepatito B paskiepyti 39 proc. sveikatos priežiūros centruose gimusių naujagimių, o gimusiems namuose suleisti pirmą dozė sulaukus 6 savaičių amžiaus.
Hepatitas B – kepenų uždegimas, sukeltas hepatito B viruso. Jis gali būti ūmus ir praeiti savaime arba lėtinis, kurio galutinė išeitis – kepenų cirozė. Šis virusas perduodamas kontaktuojant su infekuotu krauju, nesaugių lytinių santykių metu arba serganti mama gali perduoti vaisiui.
Buvo paimti kraujo mėginiai iš vaikų nuo 1-erių iki 5-erių metų amžiaus, gyvenančių penkiuose skirtinguose Indijos regionuose (Delyje, Radžastane, Utaro Pradeše, Utarakhande ir Gudžarate) ir nustatyti hepatito B viruso antigenų bei antikūnių prieš virusą koncentracija. Šiame tyrime 880 vaikų buvo pilnai paskiepyti nuo hepatito B, 686 taip pat buvo paskiepyti, tačiau pirmąją dozę gavo ne ką tik gimę ir 844 buvo neskiepyti.
Tyrimas parodė, kad vaikai, kurie buvo skiepyti, nepriklausomai nuo to, kada gavo pirmąją skiepo nuo hepatito B dozę, turėjo pakankamą apsaugą nuo infekcijos. Tyrimo pagrindinis autorius - pediatras Jacob Puliyel iš Šv. Stephens ligoninės Delyje pareiškė:
„Mes nustatėme, jog skiepo dozė ką tik gimusiam naujagimiui nėra reikalinga, nes infekcijos rodikliai buvo tokie patys nepriklausomai nuo skiepijimo būdo. Tačiau, jei mama yra hepatito B nešiotoja, ypač, jei jos e antigenas yra teigiamas, ką tik gimęs naujagimis turi būti paskiepytas.“
Gydytojas J. Puliyel pridūrė:
„Tyrimai turi būti pakartoti prieš priimant sprendimą. Šiuo metu yra atlikti du tyrimai: vienas pietų Indijoje, kitas šiaurės, kurie rodo, jog dauguma kūdikių turi įgytą pasyvų imunitetą, kuris saugo juos nuo lėtinio hepatito B tuo metu, kai jie yra labiausiai pažeidžiami. Ateityje planuojama atlikti daugiau tokio tipo tyrimų, kurie patvirtintų šiuos radinius.“
Šie rezultatai palaiko Indijos vyriausybės pasiūlymą vakcinuoti namie gimusius naujagimius, jiems sulaukus 6 savaičių amžiaus.
Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 1991-ų metų ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja visus naujagimius skiepyti nuo hepatito B pirmą jų gimimo dieną. Moterys, kurios gimdo JAV ligoninėse bei medicinos įstaigose yra rutiniškai tikrinamos, ar neserga hepatitu B.
Visgi, nėščiosios, sergančios hepatitu B gali perduoti šią infekciją naujagimiui, o rizika, jog kūdikiui pasireikš lėtinė šios ligos forma, varijuoja nuo 20 iki 90 proc. Tačiau šiais laikais kiekvienas naujagimis yra skiepijamas nepriklausomai nuo to, ar mama serga hepatitu B, ar ne. Pasak CDC, ši nacionalinė politika buvo įteisinta tam, kad sumažintų naujagimių riziką užsikrėsti hepatitu B nuo motinos, kuri gali nežinoti, kad yra infekuota.
Skaityti komentarus