°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Ką reiškia tikra draugystė su žmogumi?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-07-21 08:00:00

      „Aš ryšį apibūdinu kaip energiją tarp žmonių, kai jie jaučiasi pastebėti, išgirsti ir vertinami; kai jie gali duoti ir gauti, nebijodami būti pažemintais; ir kai jie semiasi stiprybės iš santykio.“ , - Brene Brown

      Šiais laikais lengva galvoti, kad turime daug draugų visame pasaulyje. Ypač todėl, kad yra „Facebook“ ir kiti socialiniai tinklai, kurie mus artina.

      Bet kiek tikrų draugų mes iš tikrųjų turime? Ne internetinių draugų, bet tų, kuriuos gana dažnai matote gyvai ar bent jau reguliariai kalbatės su jais telefonu, vaizdo pokalbiais  ir tt. Kas yra tie žmonės, kurių gimtadienius prisimenate, kurie rūpi jums, o jiems rūpite jūs? Pagalvokite, kam galėtumėte paskambinti pirmą nakties ir paprašyti pagalbos?

      Laikai keičiasi

      Senais laikais, kai nebuvo „Facebook“ ir mobiliųjų telefonų, norėdami  pasikalbėti su draugais telefonu, turėdavote būti namuose. Tuo metu kiekvienas žmogus vidutiniškai turėjo 3 draugus.

      Šiais laikais viskas pasikeitė gana dramatiškai. Dabar mes elgiamės visiškai kitaip – mes galime susitikti, su kuo tik norime ir kada norime. Ir tai kartais reiškia, kad mes sprendimus priimame paskutinę minutę, tikėdamiesi išsirinkti geriausią variantą. Mes manome, jog turime milijonus draugų – visi ryšiai „Facebook“, „LinkedIn“ ar telefone esantys telefono numeriai. Tačiau, ar tai reiškia, kad šiais laikais mes iš tikrųjų turime daugiau draugų?

      Į šį klausimą gali padėti atsakyti atliktas tyrimas. Profesorius Robin Dunbar ankstyvaisiais 1990-aisiais pateikė skaičių ir pavadino jį Dunbaro skaičiumi. Šis skaičius nusako žmonių, su kuriais mes galime išlaikyti stabilius socialinius santykius, limitą.

      150 socialinių ryšių

      Tai ryšiai, kuomet žmogus žino, kas kiekvienas žmogus yra r kaip kiekvienas žmogus susijęs su kitu. Atlikus daugybę eksperimentų profesorius nusprendė, kad žmogus gali išlaikyti 150 stabilių socialinių santykių.

      Negi tikrai skaičius nuo 3 pakilo iki 150? Tai gali pasirodyti kaip labai didelis skaičius. Tačiau profesorius šiuos žmones suskirsto į grupes. Prisiminkite, kad 150 yra skaičius žmonių, su kuriais jūs galite išlaikyti bendravimą – jie nebūtinai yra jūsų draugai.

      Tyrime jis taip pat teigė, kad mes galime turėt maždaug 5 artimus draugus – šie žmonės yra jūsų geriausi draugai, kuriems jūs galite bet kada paskambinti ir kreiptis pagalbos. Toliau eina 10 draugų – juos jūs kviečiate į įkurtuves ar į dideles šventes. Tuomet kitus 35 jūs galėtumėte pavadinti praplėstu draugų ratu. Jie paprastai būna iš sporto treniruočių ar darbo. Ir likę 100 yra paprasčiausi pažįstami.

      Ir štai susideda visi 150.

      Taigi, iš tikrųjų šiais laikais 3 artimiausių draugų skaičius padidėjo iki 5, o gerų draugų iki 15. Tai ne toks ir didelis skirtumas. Ir tai turėtų iškelti klausimą, kas yra visi tie žmonės, su kuriais esu draugas „Facebook“?

      Yra labai taiklus portugalų pasakymas“

      „Jūs turite penkis draugus, o visi kiti yra vaizdas.“ 

      Skaityti komentarus