°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Nutarta, jog bitės yra svarbiausi žemės gyventojai

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-03-15 08:00:00

      Londono karališkosios geografijos draugijos susirinkime Earthwatch institutas paskelbė, kad bitės yra unikaliausia ir nepakeičiama gyvūnų rūšis mūsų planetoje. Dar 2008 metais panašiai rašė ir dienraštis „The Guardian“. Kartu su šiomis naujienomis ant mūsų pečių krenta milžiniška atsakomybė - jei bitės išnyktų šiandien, žmonija taip pat netrukus pasektų jų pavyzdžiu. 

      Mokslininkai ir gamtosaugininkai skambina pavojaus varpais - artimiausiu metu bitės pasmerktos išnykti, jei žmonija tučtuojau nepasirūpins svarbiausiųjų vabzdžių išsaugojimu.

      Bičių svarba

      Bitės yra nepakeičiamos savo srities ekspertės, taigi jų netektis būtų pražūtinga žmonijai Unikalus bičių ir žydinčių augalų ryšys yra bene plačiausias, harmoningiausias bei vienas nuo kito neatskiriamas santykis žemėje. Beveik 100 milijonų metų trukusį tarpusavio bendradarbiavimą liudija gausi rūšių įvairovė, negana to, šis ypatingas augalų ir bičių bendradarbiavimas paskatino ir žmonijos klestėjimą žemėje. 

      Egzistuoja daugiau nei 20 tūkstančių bičių rūšių. Vis dėlto, didžioji jų dalis negyvena aviliuose. Jų dydis varijuoja tarp 2 milimetrų ir 4 centimetrų, taip pat, jos prastai prisitaiko prie naujų augalų rūšių.

      75 proc. maistinių augalų, iš kurių mes gauname vaisius ir sėklas, bent jau iš dalies priklauso nuo bičių apdulkinimo. 87 pagrindines maisto kultūras visame pasaulyje visiškai ar bent iš dalies palaiko apdulkinimo procesas. Tūkstančiams gyvūnų ir paukščių rūšių tai padeda maitintis. Apdulkinimas yra pagrindinė augalų įvairovės priežastis. Pasak Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos pranešimų, bičių populiacijos mažėjimas skaudžiai atsilieptų žmonijai dėl kavos, kakavos, migdolų, pomidorų, obuolių bei daugelio kitų pasėlių trūkumo. 

      Pats sveikiausias, seniausiai žinomas ir visų geidžiamiausias saldiklis yra medus. Dar 2009 metais bendras pirmaujančių medaus gamyboje šalių eksportas siekė 2,4 milijardo JAV dolerių.Tai įrodo, kad medus yra svarbus maisto šaltinis, kuris tiesiog dings kartu su bitėmis. 

      Kiekvienais metais tiesiogiai priklausomų nuo apdulkintojų pasėlių piniginė vertė svyruoja tarp 235 ir 577 milijardų dolerių. Tai neįkainojama gamtos dovana, nes pasikliauti dirbtiniu procesu yra beveik neįmanoma. Vienintelė išeitis yra palaikyti natūralų apdulkinimo procesą. 

      Miškų naikinimas ir pesticidai

      Mes jau leidome vykti procesams, kurie netolimoje ateityje gali lemti pagrindinių planetos apdulkintojų, o kartu ir daugybės kitų rūšių, įskaitant ir žmones, išnykimą. Poreikis išlaikyti vis didėjantį gyventojų skaičių paskatino naudoti drastiškus metodus, kurie bet kokia kaina padidintų gamybą. Patys reikšmingiausi -  miškų kirtimas dėl dirbamos žemės ir padidėjęs pesticidų naudojimas. Nyksta 40% bestuburių apdulkintojų rūšių, o ypač bitės. Tai lėmė staigų laukinių ir naminių bičių populiacijos mažėjimą. Kai kuriose pasaulio vietose buvo sunaikintos didžiulės bičių populiacijos.

      Kenkėjai ir ligos bei mobilieji telefonai

      Globalizacija lėmė spartų pesticidų ir patogenų sklidimą po įvairiausias vietoves, o tai smarkiai paveikė ir bites. Kaltinamos ir mobiliųjų telefonų skleidžiamos bangos. Šveicarijos federalinis technologijos institutas teigia, kad bites glumina skambučių metu sklindančios bangos. Dienraštyje „The Australian" apie tai įspėjo biologas Danielis Favre'as, kuris kartu su kitais tyrėjais surinko nenuginčijamų įrodymų, kaip bites veikia minėtosios bangos. 

      Gyvybiškai svarbu tučtuojau uždrausti naudoti toksinius pesticidus, ypač neurotoksinus, ir pradėti naudoti natūralias alternatyvas. Būtina atsižvelgti į apdulkintojus žemės ūkio praktikoje. Ūkininkai turi žinoti apie konkrečių augalų apdulkinimo poreikius ir atitinkamai elgtis. Laukinės gamtos buveinės turi būti išsaugotos. Ūkiai turėtų būti įvairesni tam, kad maisto ištekliai bitėms visuomet būtų prieinami. Reikia skatinti atkurti ekologinę praktiką, nes tik taip bus išsaugotos apdulkintojų buveinės.

      Skaityti komentarus