°C
   2020 09 24 Ketvirtadienis

   Korona virusas paveikė ir ilgaamžę sveikinimosi rankos paspaudimais ir bučiniais kultūrą

   Nuotrauka: Pixabay

   2020-03-21 21:00:00

   Visame pasaulyje įprasta susitikus bičiulį, artimąjį, ar tiesiog susipažįstant, su juo pasisveikinti rankos paspaudimu, bučiniu į skruostą, apsikabinimu. Per visą istoriją toks sveikinimas buvo naudojamas draugystei parodyti, verslo sandoriui užbaigti ar religiniam atsidavimui parodyti. Dabar, korona viruso akivaizdoje, toks elgesys laikomas pavojingu, nes taip galime perimti užkratą nuo jį nešiojančio asmens.

   Baimindamasi dėl COVID-19 arba korona viruso, Prancūzija perspėjo savo piliečius pristabdyti garsiuosius skruostų bučinius. Tačiau, atsižvelgiant į tūkstančius metų trunkančią istoriją, sveikinimas bučiuojantis arba apsikabinant greičiausiai yra per daug įsitvirtinęs, kad būtų taip lengvai pakeistas.

   Populiari teorija apie rankos paspaudimo kilmę yra ta, kad pradžioje tai buvo kaip taikos gestas. Rankų sugriebimas įrodė, kad neturite ginklo - ir jų purtymas buvo būdas užtikrinti, kad jūsų partneris nieko neslėpė už rankovės.

    

   Tikėtina, kad Amerikoje rankos paspaudimą išpopuliarino XVIII amžiaus kvakeriai. Siekdami išvengti hierarchijos ir socialinio rango, jie nustatė, kad rankos paspaudimas yra demokratiškesnės formos pasisveikinimas su tuo metu kitais įprastais būdais, pavyzdžiui kepurės nukėlimu. „Į savo vietą draugai įdėjo rankos paspaudimo praktiką, taikomą visiems, nepriklausomai nuo rango, kaip mes vis dar darome“, - rašo istorikas Michaelas Zuckermanas.

   Sveikinimo bučinys turi taip pat įdomią istoriją. Jis buvo įtrauktas į ankstyvąją krikščionybę ir naudojamas religinėse apeigose. „Laiške romėnams Šv. Paulius nurodė sekėjams„ sveikinti vienas kitą šventu bučiniu“. Viduramžiais bučinys buvo naudojamas kaip ištikimybės ženklas ir juo buvo sudaromi tokie susitarimai kaip turto perleidimas.

   Šiandien greitas bučinys ant skruosto, prancūziškai žinomas kaip „la bise“, yra įprastas sveikinimas daugelyje pasaulio šalių Paryžiuje įprasti du bučiniai, Luaros slėnyje norma netgi keturi. Skruostų bučinys taip pat dažnas tokiose šalyse kaip Egiptas, kur įprasti trys bučiniai, taip pat ir Lotynų Amerikoje ir Filipinuose.

   Manoma, kad per XIV a. Marą „la bise“ galėjo sustoti ir nebuvo atgaivintas tik po 400 metų, po Prancūzijos revoliucijos. 2009 m. „La bise“ buvo laikinai sustabdytas, nes susirūpinimą kėlė kiaulių gripas. Vasario pabaigoje Prancūzijos sveikatos ministras patarė vėl to nedaryti, nes padažnėjo korona viruso atvejai. „Patariama sumažinti fizinio pobūdžio socialinius kontaktus, tai apima ir „la bise“ praktiką“, - sakė jis.

   Korona virusas reikalauja pakeisti tokias tradicijas, kad užkratas neplistų dar didesniu greičiu. Tradicijų pakeitimas, kurį rekomendavo sveikatos priežiūros pareigūnai, galioja visoms skirtingoms kultūroms, kurios sveikinantis naudoja prisilietimus, pradedant viso pasaulio bažnyčiomis, kuriose buvo neatsiejami rankų paspaudimai, ir kai kuriems Naujosios Zelandijos maoriams, kurie sveikindamiesi tradiciškai trindavo nosis. Vietoj įprasto pasisveikinimo siūlomos ir kai kurios alternatyvos, pagrindinė – nemaste - tradicinis hinduistinis pasveikinimas, kurį naudojo ir Dalai Lama, kuomet yra sudedami abiejų mūsų rankų delnai, taip pat – linktelėjimas ir kiti būdai, kurie nereikalauja fizinio kontakto.

   Skaityti komentarus