°C
   2021 06 14 Pirmadienis

   Rumšiškės kviečia švęsti linksmiausią metų šventę – Užgavėnes

   Nuotrauka: Rimgaudo Žaltausko nuotr.

   2021-02-12 11:00:00

   Šiemet Užgavėnės – ypatingos. Ne tik dėl to, kad paskutinioji jų diena – Vasario 16-oji – sutampa su Lietuvos valstybės atkūrimo diena, o į patį jų įkarštį sekmadienį įsiterpia įsimylėjėlių pamėgta šv. Valentino diena. Ypatingos ir dėl užsitęsusio pasaulinės pandemijos „karnavalo“, atkreipia dėmesį Lietuvos liaudies buities muziejus. Kaukės ir kaukėtieji tapo tokia įprasta kasdienybe, o neatpažinti bendradarbio ar kaimyno – jokia naujiena.

   Jau 40 metų kiekvienos žiemos pabaigoje Lietuvos liaudies buities muziejus drauge su gausiu būriu persirengėlių ir linksmai nusiteikusių lankytojų juoku baido negeroves, daug ir skaniai valgo bei, žinoma, degina Morę. Nors šie metai – išskirtiniai, tačiau negalime apsieiti be Užgavėnių, sakoma muziejaus pranešime ir dalinamasi pasiūlymais, kaip galėtume smagiai atšvęsti linksmiausią metų šventę – Užgavėnes.

   Pirmiausia nori nenori teks kažkaip išlydėti Morę į dausas. Morė – blogio, nelaimių, tamsos ir žiemos simbolis. Po tokios žiemos tikriausiai nesunkiai sugalvotume, ką norėtume pamiršti, sudeginti ar atsikratyti. Tai padaryti ir ragina muziejus, tiesioginę Morės deginimo transliaciją kviesdamas stebėti saugiai ir šiltai sėdint namuose penktadienį, 13 val., Lietuvos liaudies buities muziejaus „Facebook“ paskyroje.   Labai svarbi Užgavėnių šventės dalis – skanus ir riebus maistas, primenama muziejaus pranešime. Pasirodo, šeimininkės blynus kepdavo persirengėliams vaišinti, o šeimai ruošdavo gardų šiupinį. Per šias Užgavėnes muziejus siūlo išmėginti itin gardų ir sotų šiupinį pagal receptą iš Mažosios Lietuvos, kurį pristatys edukatorė Agnė Augustaitienė.

   „Jei atvyksite pasivaikščioti į Lietuvos liaudies buities muziejų ir čia įsikūrusį miestelį, tik neišsigąskite išvydę į jus žvelgiančias patrakusias Užgavėnių kaukes! Iš muziejaus miestelio pastatų langų praeivius akylai stebi tautodailininko-medžio meistro Sauliaus Tamulio pagamintos tradicinės kaukės, o iš spaudos kiosko moja pati Morė!“ – perspėja apie laukiančius netikėtumus muziejaus darbuotojai.   Senovėje buvo tikima, kad tik tas, kuris po Užgavėnių kauke liks neatpažintas, tais metais tikrai bus laimingas. Taigi – verta pasistengti ir įprastines apsaugines kaukes bent jau savaitgaliui kūrybingai pritaikyti šiai šventei taip, kad ir patiems būtų smagu, ir praeivius per saugų atstumą pralinksmintumėte, pataria muziejaus darbuotojai, primindami, kad protėviai tikėjo ypatinga juoko galia numarinti žiemą ir pažadinti pavasarį.   Po rimtų Užgavėnių linksmybių sniego tuoj gali ir nebelikti, todėl Lietuvos liaudies buities muziejus ragina naudotis išskirtine proga džiaugtis visais žiemos ir sniego teikiamais malonumais: pavažinėti rogutėmis, čiuožti pačiūžomis, voliotis sniege, suktis ant kalvarato...

   Muziejininkai kviečia išbandyti visus šiuos šventės pasiūlymus, paversti šias Užgavėnes tikrai išskirtinėmis, juoku ir gera nuotaika vyti lauk tamsą, blogas mintis ir pavasaris tikrai greičiau ateis.

   Skaityti komentarus