°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Spalvų psichologija

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-09-15 15:00:00

      Spalvos gali padėti suvokti savo būseną, pastebėti pasikeitimus drauguose bei pažįstamuose, pakelti sau nuotaiką ar susikaupti darbui. Teisingas jų parinkimas bei derinimas daro nemenką poveikį. Kiekviena spalva turi savų ypatybių, veikiančių žmogaus psichologinę būseną ir aplinkos suvokimą.

      Šiandien jums patinka raudona spalva? Žalia ar pilka? Pažiūrėkite, ką apie tam tikrų spalvų mėgėjus sako psichologai.

      Mėlyna. Labai daug žmonių renkasi šią spalvą. Ji kaip magnetas ima traukti tada, kai užplūsta mintys apie gyvenimo prasmę ir būtį. Tai tikslo siekiančių, pasitikinčių, savo nuomonę turinčių ir ją ginančių žmonių spalva. Mėlyni drabužiai dvelkia griežtumu, dvasingumu ir deklaruoja rimtą gyvenimišką poziciją. Ji teigiamai veikia nervų sistemą, pasižymi raminančiomis savybėmis ir slopina per stipriai trykštančias aistras.

      Raudona. Tai nugalėtojų spalva, pasižyminti ypatingu aktyvumu, tikslo siekimu, kietumu ir netgi agresija. Lygiai tiek pat daug vietos ji užima aistrose, meilėje ir pasiaukojime. Tai dažniausiai reklamose ir perspėjimuose naudojama spalva. Šios spalvos gerbėjai yra stipraus charakterio, neįtikėtinai drąsūs ir tikslingai siekinatys tikslo. Specialistai nerekomenduoja ilgai žiūrėti į raudoną ir jos atspalvius: jų sukeliama aistra, impulsyvumas, valdingumas ar užsispyrimas gali atnešti tiek naudos, tiek nuostolių.

      Violetinė. Ši spalva gaunama sujungus raudoną ir mėlyną. Jos išaiškinimas turi tam tikrų sunkumų ir keletą niuansų. Senovėje violetinės spalvos gamą dailininkai rinkdavosi tapydami besilaukiančias merginas. Esą ši spalva ypatingai dera su jausmingumu. Tačiau šiuolaikiniai specialistai tvirtina, kad violetinė neigiamai veikia žmogų ir netgi kelia depresiją. Dauguma savikritikų, paniurėlių ir gyvenimu nepatenkintų asmenybių savo aplinką nuspalvina būtent šios spalvos tonais ir atspalviais. Netgi drabužius renkasi violetinius. Nors minimalus jos kiekis gali būti naudingas, nes šiek tiek didina savivertę. Taip pat violetinės neturėtų būti vyresnių žmonių ir mažų vaikų aplinkoje.

      Geltona. Viena ryškiausių ir pozityviausių spalvų. Tarsi saulės, vasaros ir šilumos atspindys, teigiamai veikiantis smegenų veiklą, keliantis nuotaiką ir skatinantis vaizduotę. Visgi per didelis geltonos kiekis tiek interjere, tiek drabužiuose gali sukelti jaudulį ir nerimą. Aplinkoje šią spalvą geriausia derinti su tamsesniais ir ramesniais tonais. Geltoną renkasi pozityvios ir talentingos asmenybės, turinčios daugybę sugebėjimų ir idėjų. Nors iš kitos pusės – būtent ši spalva laikoma silpnaprotystės ir beprotybės simboliu.

      Oranžinė. Savo savybėmis artima geltonai spalvai. Guvumas, pozityvumas, aistra, pasiruošimas spręsti sudėtingiausius uždavinius, džiaugsmas ir spontaniškumas – visa tai yra oranžinėje spalvoje. Ši spalva teigiamai veikia žmones, mažina depresiją po skaudžių netekčių ir nusivylimų. Įeina į geriausių psichoterapijos spalvų sąrašą. Oranžinės mylėtojai pasižymi atlaidžiu, nuosaikiu ir šviesiu charakteriu. Tačiau reiktų atsiminti, kad tai nėra pastovūs jų bruožai.

      Žalia. Ji simbolizuoja pavasarį, atgimimą ir dvasinę ramybę. Žalios  gydomasis ir atpalaiduojantis poveikis seniausiai įrodytas, nors josios perteklius kelia išsiblaškymą ir nuobodulį. Šios spalvinės gamos mėgėjai yra stabilūs, vidine harmonija pasižymintys žmonės, sugebantys logiškai įvertinti situaciją. Žalia spalva slopina neigiamų ir depresyvių spalvų įtaką. Todėl ji yra derinama su tamsiomis ir niūriomis spalvomis:  violetine, juoda ir t.t.

      Purpurinė. Šiltų jausmų ir prieraišumo spalva. Sukelia filosofines mintis apie gyvenimą, skrydžio pajūtį ir padeda stabilizuotis dvasinei pusiausvyrai. Šios spalvos šalininkai yra romantikai, sentimentalūs svajotojai ir visada pasiruošę padėti jautruoliai. Nežiūrint minkšto charakterio, tai gana greitai ir kietai mąstantys žmonės. Purpurinę spalvą besirenkantys daug dėmesio skiria savo ir aplinkinių išvaizdai.

      Turkio. Tai pati jauniausia spalvų paletės dalis. Turkio spalva yra labai patraukli ir nepalieka abejingų. Dvelkia jūra, išgijimu, atsigavimu, pasitikėjimu savo jėgomis ir kūryba. Daugelis nešioja papuošalus su turkio akmenimis, tikėdami jų gebėjimu apsaugoti ir nešti sėkmę.

      Žydra. Apsupdamas save melsvos atspalviais žmogus jaučia komfortą, saugumą ir patikimumą. Tai leidžia atsijungti nuo visų problemų, negalvoti apie rytdieną ir turimas bėdas. Šios spalvos mėgėjai yra susitelkę, pasitiki savimi ir tiesmuki. Tai puikūs ofisų ir biurų darbuotojai, mokantys tyliai, bet atkakliai siekti reikiamų rezultatų.

      Rožinė. Tai naivumo, vaikystės, nerūpestingumo ir įsimylėjimo spalva. Ją renkasi tie, kurie mėgsta pasvajoti, fantazuoti arba tie, kuriems reikia nusiraminti ir atsikratyti blogų minčių – būtent rožinė pasižymi šiomis savybėmis. Ši spalva mėgstama ištikimų darbštuolių, verksmingų svajotojų ir netgi vaikiškai naivių žmonių.

      Juoda.  Nežiūrint asociacijų su gedulu ir liūdesiu, juoda visada patraukia aplinkinių dėmesį. Tai jėgos ir pasitikėjimo įsikūnijimas, intrigų, turtų ir paslapties spalva. Užėjus depresijai jos reikėtų vengti – juoda sunkina padėtį, ištęsia liūdesio procesą ir atriboja nuo supančio pasaulio. Dažniausiai juodą spalvą renkasi uždaros ir labai rimtos asmenybės.

      Balta. Nekaltumas, švara ir tik šviesiausios asociacijos. Balta – laisvės, naujos pradžios, įkvėpimo, taikos ir tikėjimo simbolis. Būtent todėl medikams buvo parinkti šios spalvos chalatai. Ši spalva asocijuojasi su gerumu, sąžiningumu ir tobulumu. Yra gana sunku nusakyti šios spalvos mėgėjų charakterį – plačiau naudojama su kitomis spalvomis, balta yra klasikinis variantas.

      Pilka. Visiškų priešingybių – juodos ir baltos – mišinys yra neutrali spalva. Dažnai ignoruojama, nes asocijuojasi su darbo kasdienybe ir rutina. Nepaisant to, pilka siejama su draugiškumu, ramybe, stabilumu, realizmu ir sveiku protu. Tik nedidelė dalis pilkos spalvos mėgėjų yra draugiški, kantrūs ir mandagūs iš prigimties. Labiau pilkumoje mėgsta slėptis emociškai iškankinti ir nervingi žmonės.

      Ruda. Darbštumo, vilties, atkaklumo ir ištikimybės darbui simbolis. Neigiama šios spalvos pusė – asociacijos su abejonėmis ir nusivylimais. Rudų atspalvių mėgėjai yra gyvenimą mylinčios ir tikslo siekiančios asmenybės. Tai protingi, racionalūs ir optimištiški žmonės.

      Skaityti komentarus