°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Galimas kreipimasis į KT Seime jau įveikė pirmąjį laiptelį

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      2020-11-05 15:00:00

      Kadenciją baigiančiame Seime turi šansų būti realizuota parlamentarų grupės iniciatyva dėl galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT).

      Ketvirtadienį už tai numatantį nutarimo projektą po pateikimo balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 27, susilaikė 26 parlamentarai.

      Po svarstymo pagrindiniame paskirtame Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete galimą kreipimąsi  į KT Seimas toliau ketina svarstyti lapkričio 10 d.

      Nutarimo projektą pateikusi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė sakė, kad šią situaciją turėtų vertinti KT, o ne Seimo nariai.
      „Palikime tai vertinti tiems, kieno tai kompetencija“, – sakė ji.

      Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė mano, kad Woldemorto vardas neturėjo didesnės įtakos Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos rinkimų rezultatui. Jos nuomone, kreipimosi į KT tikslas yra gauti KT išvadą, „išeiti į platesnius europinius vandenis ir diskredituoti Lietuvą“.

      Seimas ketina prašyti Konstitucinio Teismo išvados, ar per Seimo rinkimus šių metų spalio 11 d. daugiamandatėje rinkimų apygardoje Andriui Tapinui ir viešajai įstaigai „Laisvės TV“ vykdant plataus masto informacinę politinę kampaniją „Viso gero, Woldemortai“ nebuvo pažeistos teisės normos, reglamentuojančios reikalavimus politinės reklamos ir agitacijos žymėjimui, nurodant lėšų šaltinį ir aiškiai atskiriant nuo kitos skleidžiamos informacijos politinės kampanijos laikotarpiu.

      Seimas norėtų išsiaiškinti, ar per Seimo rinkimus daugiamandatėje rinkimų apygardoje nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo nuostatos, įtvirtinančios draudimą atitinkamais teisės normose įtvirtintais terminais skelbti kompromituojamą medžiagą nesuteikiant galimybės partijai ir jos kandidatams pareikšti atsakomąją nuomonę.

      KT siūloma pasidomėti Seimo rinkimais vienmandatėje Panerių-Grigiškių (Nr. 11) rinkimų apygardoje, kur buvo nustatyti daugybiniai balsų skaičiavimo ir rinkimų agitacijos taisyklių pažeidimai.

      „Ar nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo nuostatos, įtvirtinančios demokratines rinkimų procedūras, kurių laikymasis yra būtinas rinkimų rezultatų pripažinimui legitimiais ir teisėtais; ar šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai šioje vienmandatėje rinkimų apygardoje leido Vyriausiajai rinkimų komisijai tiksliai nustatyti kandidatus, patekusius į antrąjį Seimo rinkimų turą?“ – tokie klausimai formuluojami KT.

      Parlamentarai norėtų KT paklausti, ar per Seimo rinkimus daugiamandatėje rinkimų apygardoje Andriaus Tapino ir viešosios įstaigos „Laisvės TV“ vykdoma plataus masto informacinė kampanija „Viso gero, Woldemortai“, nukreipta prieš LLRA-KŠS, bei pažeidimai vienmandatėje Panerių-Grigiškių rinkimų apygardoje Nr. 11 turėjo esminės įtakos Seimo rinkimams.

      Kreipimosi autoriai pabrėžia, kad šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai gali turėti esminės įtakos rinkėjų valios iškreipimui, politinės valdžios formavimui bei valstybės ir Tautos ateičiai.

      Jie taip pat konstatuoja, kad Konstitucijoje nustatyta Seimo teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

      Kreipimosi tekstą pasirašė Seimo „valstiečiai“, socialdarbiečiai, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovai, tarp kurių Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Rita Tamašunienė, Saulius Skvernelis ir kiti.

      Skaityti komentarus