°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Kas sužlugdė Mindaugo Basčio apkaltą?

      Nuotrauka: Wikipedia | A. Tapinas

      2018-03-13 21:50:00
      Seime šiandien vyko iki banalumo pažįstama istorija, kurią galima palyginti su anekdotu apie 3 bobutes bažnyčioje, kai viena pabezdėjo ir paklausė: „katra čia“, o kita ne tokia kvaila ir atsakė: „o kiek tu jų turi?“. Dabar tos bobutės vaidmens ėmėsi konservatorius Gabrielius Landsbergis, kaltindamas valstiečius sužlugdžius apkaltą. Tačiau panagrinėkime, kas iš tiesų atsitiko?

      Šiandien man gėda, kad dėl politinių žaidimų asmuo, išdavęs Lietuvą, liko Seime spręsti mūsų visų likimų. Gėda dėl Seimo sprendimo, o kaltinti nėra ką, nes balsavimas buvo slaptas, ir Seimas parodė savo veidą - 69 Seimo nariai vis dar nelaiko Lietuvos vertybe. Kas jie? Galime tik spėlioti, tačiau, kad apsisaugotume nuo apgavysčių, galime ir padaryti loginę analizę.

      Pradėkime nuo paprasto klausimo: kam naudinga, kad apkalta neįvyktų? Mindaugas Bastys yra daug metų renkamas Šakių rajono vienmandatėje apygardoje. Jei būtų pavykusi apkalta, privalėtų vykti pirmalaikiai rinkimai - kadangi Šakių rajone visada buvo stipri LVŽS, yra didelė tikimybė, kad rinkimuose valdančioji koalicija pasipildytų dar vienu Seimo nariu. Todėl LVŽS apkalta naudinga - būtų atsikratyta su rusais kolaboravusiu Seimo nariu, taip pat būtų bent šiek tiek reabilituotas Seimo vardas ir pakilęs prestižas, o tuo pačiu ir LVŽS reitingai, tuo tarpu neigiamų apkaltos aspektų LVŽS nepatirtų (todėl vadovaujantis logika 54 balsai už apkaltą, 2 nedalyvavo). 

      Bastys yra Mišrios grupės narys, tačiau realiai Palucko socdemų narys, nors ir suspendavęs savo statusą. Prarastas mandatas Palucko socdemams reiškia mažesnę įtaka. Pirmalaikiai rinkimai, kuriuose didelė tikimybė, kad Palucko socdemai nelaimėtų, reikštų prarastą mandatą galbūt valdančiųjų nenaudai. Taip pat, net jeigu Bastys iš tikrųjų yra ne jų narys, jiems naudinga, kad apkalta neįvyktų, nes tada būtų galima kritikuoti valdančiuosius. Taigi, tikimybė, kad jie palaikė kolegą gana didelė (todėl labai tikėtini 7 balsai prieš apkaltą). Tuo tarpu Socdarbiečiams tai nei naudinga, nei nenaudinga, tad visko gali būti, kad jie palaikė savo buvusį kolegą, bet dėl koalicijos jie turėtų balsuoti už (7 balsai už apkaltą, 5 iš nostalgijos prieš).

      Einame prie kitų TT su Remigijum Žemaitaičiu. Šita partija apskritai prieš apkaltas, tai dar (8 Seimo nariai palaiko Bastį).  Konservatoriai ir Liberalai. Šitie slidžiausi, nes yra tie, kurie garsiai pasisakė už apkaltą. Tačiau jie žaidžia savo žaidimus ir supranta, kad, jei apkalta įvyktų, tai jiems būtų ne į naudą. Naudingiausia jiems yra, kad apkalta žlugtų, tada jie, kaip politinė jėga, kuri nesitapatina su Seimu, vėl jį kritikuotų. Šiandien buvo labai nejauku girdėti piktdžiugišką G. Landsbergio balselį, kai pristatinėjo Komisiją dėl žemės ūkio. Jis besityčiodamas sakė, kad „reikia uždrausti kelti klausimus ,susijusius su Rusijos ir verslo sąsajomis“. Jei politiką įsivaizduotume, kaip šachmatų žaidimą su ėjimais, tai konservatoriai sužaidė tikrai neblogai. Įsivaizduokime, kad, jei tikrai norime tos komisijos, kuri būtų puikus politinis įrankis kritikuoti LVŽS ir gauti dėmesio, tai paaukoti principus ir balsuoti prieš Basčio apkaltą yra puikus ėjimas. Juk tai yra nepralošiama partija - gali kalbėti, kad nori palaikyti apkaltą, po to balsuoti prieš ją, ir po to kritikuoti Seimą, kad apkalta nepavyko. Gauni daug eterio ir žmonės tiki, kad Tu esi iš tikrųjų už Lietuvą be rusų. Tuo prisidengdamas gauni daugiau šansų sukurti savo komisiją, nes, jei komisijos Tau nesukuria, gali pradėti kritikuoti, kad šitas Seimas priklausomas nuo rusų kapitalo. Todėl, skaičiuojant visiškai be kokių nors ideologijų, TS-LKD turėjo balsuoti prieš apkaltą, su retomis išimtimis (pvz. idėjiniai žmonės- Rimantas DagysLaurynas KasčiūnasSaudargas Paulius ir dar kokie 5 nariai). (Turime 26 prieš apkaltą ir 6 už).  Liberalai šiaip racionalūs žmonės ir galvoja lygiai taip pat, o jie šiaip laisvesni ir kūrybingi žmonės: 11 iš jų sugadino biuletenius, kiti 2 nedalyvavo. Lenkų rinkimų akcija, manau, didžiąja dalimi nedalyvavo, nes Šakiuose šansų laimėti nėra labai daug, bet kai kurie iš jų narių yra proeuropietiški, ir jiems Basčio reikalas tikrai kvepia neskaniai (6 balsai už apkaltą, 2 nariai nedalyvavo). Mišri Seimo narių grupė (3 nariai taip pat nedalyvavo, o 1 balsavo už apkaltą, o pats Bastys žinoma prieš).

      Žinoma, mano vertinimai, tikrai yra apytiksliai, nes niekas nežino, kaip balsavo Seimo nariai, tik žinoma, jog kažkas nespėjo prabalsuoti, kažkas suklydo. Tačiau galima daryti prielaidą, kad naudingiausias Bastčio pasilikimas Seime yra G. Landsbergiui, G. Paluckui ir liberalams.

      Skaityti komentarus

      N. 2018 13 03 11:43

      Įdomu kiek parašyti skaičiai realūs. Nes jei yra įrodymų tai opozicija būtų labai atidengta.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      Marius 2018 14 03 09:39

      Matomai konservatoriai iš nevilties maidaną padaryti sugalvojo.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      Marius 2018 14 03 10:34

      Kas gali būti daugiau kaltas, jei ne beretiniai.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

      Jurgis Razma 2018 14 03 10:53

      Neįsivaizdavau, kad šiaip neretai protingus komentarus pateikiantis A.Tapinas galėtų leistis į tokius keistus išvedžiojimus dėl konservatorių pozicijos slaptame balsavime. Jei tenka balsuoti dėl sąsajų su Kremliumi, KGB vertinimų, neįsivaizduoju, kas galėtų priversti TS-LKD frakcijos narius nebalsuoti už tokių sąsajų pačius griežčiausius vertinimus. Galima būtų samprotauti apie kokius nors konservatorių gudravimus slaptame balsavime kokiomis nors kitomis temomis, bet tik ne šiomis. Jeigu koks nors frakcijos narys būtų užsiminęs kitam nariui, kad gal reikia pagudrauti slaptame balsavime, neabejoju, kad toks siūlytojas nedelsiant būtų išmestas iš frakcijos.

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai