°C
      2024 10 15 Antradienis

      Lietuvos sveikatingumo organizacijų konferencijos žinutė: nevartoti alkoholio yra normalu

      Nuotrauka: Organizatoriaus nuotr.

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-09-22 15:00:00

      Pati didžiausia žmogaus baimė yra: „Ką pagalvos kiti“. Iš tiesų, statistika rodo, kad tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės ima vartoti svaigalus – juk taip daro visi.

      Greičiausiai ne kartą teko girdėti pasisakymus apie alkoholio keliamą grėsmę sveikatai bei visuomenei. Teko matyti žmonių liudijimų, kurie vartojo daug, o paskui visiškai atsisakė alkoholio.

      Tačiau vienoje vietoje pamatyti visas Lietuvoje veikiančias organizacijas, kurios skatina blaivų gyvenimo būdą, išgirsti apie jų kuriamas veiklas, puoselėjamas vertybes ir keliamas idėjas, turbūt tenka ne taip dažnai.

      Rugsėjo 20 dieną nuostabioje miškų apsuptoje „Vila Batoras“ viloje įvyko Sveikatingumo organizacijų konferencija, kurios organizatorius, iniciatorius ir rėmėjas – Marius Gabrilavičius, jau dešimt metų užsiimantis veikla, kurios pagrindinis tikslas yra tik vienas – išblaivinti Lietuvą.

      Pasivadinęs M. G. Maksimaliečiu, iš pažiūros tylus, ramus, mažai kalbantis žmogus slepia savyje didelę misiją, o galbūt ir galią kurti Lietuvą, kurioje klestėtų blaivybė. Jau dešimt metų jis užsiima šia veikla ir nežada sustoti. „Jis negali be viso šito. Negalėtų gyventi, jei to nedarytų“, prasitarė jo žmona Oksana.

      Dėkui Dievui, jis ne vienas, jis turi bendraminčių. Šie bendraminčiai, draugiškai vienas kitą sveikindami, tarsi giminės, susirinko Sveikatingumo organizacijų konferencijoje. Konferencijos tikslas – parodyti žmonėms, kad nevartoti alkoholio yra normalu.


      Negerti yra jėga

      „Norėčiau, kad tie, kurie nevartoja alkoholio jaustųsi ypatingais, kad didžiuotųsi savimi ir tuo džiaugsmu užkrėstų kitus“, sakė Marius Gabrilavičius. Prieš 10 metų jis įkūrė Maksimalistų klubą, kuris užsiima blaivybės skatinimu, blaivių renginių lietuviams organizavimu ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėje Karalystėje bei Airijoje. Parašęs knygą „Totali blaivybė ir totali kontrolė“ Marius sukvietė visus bendraminčius, veikiančius Lietuvoje, į pirmąją tokio pobūdžio konferenciją. Šiais metais Marius įkūrė naują žinių portalą minfo.lt, kurio tikslas yra atstovauti ne  lobistiniam, bet visuomenės interesui.

      Judėjimas, mityba, sąmoningumas

      Ant šių trijų dramblių stovi Ignas Bakėjaus judėjimas „My Hero“ (https://www.myhero.lt), vienijantis jau daugiau nei 50 000 žmonių. Sukūrę šią organizaciją Ignas su komanda ilgai galvojo, kokiomis vertybėmis jie turėtų vadovautis. Kokia viena vertybė juos suvienijo? Ir sprendimas buvo paprastas ir aiškus: blaivybė.

      Ignas pasakojo, kad pradžioje buvo sunku net ištarti tą klausimą: „ar jūs vartojate alkoholį?“, kai atėjęs naujas treneris norėdavo pas juos įsidarbinti. Tačiau per tris gyvavimo metus „My Hero“ atsistojo ant kojų ir žmonėms tapo visiškai normalu ir suprantama, kad jie nedalyvauja renginyje, kurį remia alkoholio pramonė, arba nepriima į darbą žmogaus, vartojančio alkoholį.

      „Atsisakysi svaigalų ir būsi sėkmingas gyvenime, neišvengiamai“, tokią žinutę Ignas neša keliaudamas per mokyklas, jaunimo renginius ir užsiėmimus. Jis pats, savo pavydžiu, įrodo, kad atsisakius alkoholio prasidėjo #supergyvenimas. Ignas taip pat vedė TV laidas “0 laipsnių”, “Gyvenimo sparnai”, kurias vis dar galima susirasti internete.

       

      Tik blaivas žmogus gali tobulėti

      Gintaras Kazlauskas, blaivininkų bendruomenės “Optimalietis” atstovas, papasakojo, koks buvo jo  kelias nuo alkoholio.

      “Alkoholizmo kelias dažniausiai prasideda nuo šeimos. Ir taip nejučia, prie butelio, įkrenti į vis siauresnį interesų ratą. Ima rūpėti labai mažai dalykų. Tik išblaivėjus tampa aišku, koks niekam nereikalingas ir neįdomus tai buvo gyvenimas.”

      Paklaustas, kaip jam pavyko ištrūkti, Gintaras atviravo: ”Padėjo draugo pavyzdys. Jis išblaivėjo ir ėmė kilti į viršų. Tik kitas žmogus, kuris gyvena blaviai, gali paaiškinti, ką daryti toliau.”

      Ponas Gintaras teigė, kad didžiausia probelma išblaivėjus yra, ką dabar veikti su savo gyvenimu. Ypač, jei aplinka toliau geria. Todėl kritiškai svarbu yra surasti bendraminčių, žmonių, kurie leidžia laiką blaiviai.

      “Optimalietis” (http://optimalietis.lt)  yra stipri ir vieninga bendruomenė, kurie kartu keliauja, pramogauja, švenčia šventes, turistauja ir turi tiek veiklos, kad sunku visur suspėti. Šios organizacijos narė Rufina papasakojo, kaip jie kiekvienais metais maudosi eketėje: “Pradžioje būna pasiruošimas, paskui kelios sekundės kančios, o paskui apima tokia euforija, toks adrenalinas, kad norisi dar ir dar tai patirti”.

      Gintaras žvalgėsi labai patenkintas ir laimingas, kad yra ir kitų aktyvių organizacijų Lietuvoje, kurios jungia blaiviai gyvenančius žmones.

          

      “Satori” vyrų klubas, vienijantis sąmoningus vyrus Lietuvoje: “Visi dėl visų”

      Spėkite, kiek tokių nuostabių vyrų yra? Apie 400 šimtai, teigė klubo atstovas. Šis klubas organizuoja renginius, paskaitas, veiklas, kuriose dalyvauja vyrai, atsisakę alkoholio, mėsos ir einantys sąmoningumo keliu. Klubo įkūrėjas Martynas Driukas teigė, kad Visatoje viskas yra įmanoma, reikia tik tuo patikėti. Klube yra platinama medžiaga apie naujausią kvantinę realybę, apie priežasties pasekmės dėsnį, humanizmą, galios žaidimus, sąmoningumą, neurolingvistinį programavimą, sportą (http://vyru-klubas.lt).


      Man rūpi, kad būtų švaru

      „Kad būtų švaru upėje, ore ir smegenyse“, taip teigė konferenciją vedęs lektorius ir renginių vedėjas Saulius Bagdonas. Saulius įkūrė projektą „1000 istorijų“, ieško ir kalbina žmones, kurie įkvepia kitus siekti savo gyvenime sėkmės. Labai dažnai jo kalbinamų žmonių gyvenimas yra susijęs su sveiku gyvenimo būdu, judėjimu ir blaivybe (https://www.facebook.com/1000istoriju).


      Svarbiausia yra save gerbti ir mylėti

      Taip teigė „Blaivybės akademijos vadovė“ Dalia Skunčikienė. Blaivybės akademijoje žmonės pabaigia pačią svarbiausią savo gyvenime – blaivybės mokyklą. Šioje mokykloje didelis dėmesys teikiamas ne tik geriančiam žmogui, bet ir jo artimiesiems. Jie mokomi kaip bendrauti, kaip motyvuoti žmogų keistis, pamatyti savo problemą (https://www.facebook.com/blaivybesakademija).

      Kaip svaigintis gyvenimu?

      Klausė Sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė, kurio švytintis veidas demonstravo, kad jis tikrai moka tai daryti. Šiemet sukanka 30 metų, kai seimo narys Dainius Kepenis įkūrė šią Sąjungą, apie kurią girdėjo ir kurią žino daugelis žmonių. Nieko nelaukdamas Dainius Kepenis visus dalyvius pakvietė jau kitą dieną susitikti 6.30 ryte prie Nėries ir kartu pabėgioti, o paskui jis pažadėjo visus pervesti per Nėrį – pasirodo, ten yra brasta, vieta, kur vandens yra tik iki juosmens. 

      „Bėgiojimas yra geriausias vaistas nuo alkoholizmo“, teigė Dainius Kepenis. Jis papasakojo istoriją apie savo pažįstamą Joną, kuris po didelių išgertuvių ieškodamas „pachmielo“, apibėgo visus kaimynus ir...nebenorėjo daugiau išgerti. Po truputį jis visai atsisakė alkoholio, prabėgo kelis triatlonus ir dabar jam yra 77-ri, jis yra visiškai blaivus ir sveikas. Dainius Kepenis šį fenomeną aiškina taip, kad bėgant milisekundę žmogus kabo ore, o tą akimirką gaminasi laimės hormonas. Todėl pabėgiojus ilgiau to laimės hormono prisigamina visai nemažai (http://www.sveikuoliai.lt).


      Tu gali!!!

      „Gyvenimas prasmingas tada, kad atsikeli ryte ir jauti prasmę todėl, kad atsikėlei“, teigia kito vyrų klubo įkūrėjas Donatas Kantakevičius. Jis surenka, kaip pats teigia, „bandą“ vyrų ir veda juos į kalnus, į sniegynus, į ekstremalias sąlygas, „ten, kur vyrai patys nevažiuoja“.

      „Gamta gydo geriausiai, o išvykimas yra geriausias būdas, jei atsibodo gyventi“. Donatas moko suaugusius vyrus tapti tikrais vyrais, mėgautis procesu, atsisakyti įpročio „Startas-finišas“. Berniukus jis moko atstatyti santykį su tėvu, pasiruošti tapti tikrais vyrais: laisvais, stipriais, galingais, mokančiais savimi pasirūpinti.

      Donatas prisipažino, kad po tokių išvykų jam dažnai rašo mamos ir žmonos, dėkodamos už tai, kad į gerąją pusę pasikeitė jos sūnus ar vyras. Daugiau informacijos apie klubo renginius galite surasti www.vyrai.eu.


      Gyvenimas be alkoholio yra normalus gyvenimas

      Taip konferencijoje teigė ir Juozas Dapšauskas, „Už blaivią Lietuvą" iniciatyvinės grupės koordinatorius. Nors niekada neturėjęs problemų nei šeimoje, nei asmeniškai, šis šaunus vyras dirba tam, kad Lietuvos žmonės neatsisakytų, o tiesiog nepradėtų vartoti svaigalų. Jis rašo straipsnius, yra parašęs keletą knygų, iniciavo ir rinko parašus dėl Alkoholio kontrolės įstatymo priėmimo.

      Noriu namų be dūmų

      Šios iniciatyvos autorius seimo narės padėjėjas Arminas Mockevičius papasakojo, kad jie su septintą mėnesį besilaukiančia žmona kasdieną vis dar maudosi Nėryje. Kažkada pats metęs rūkyti, iniciavęs akciją nerūkyti namų balkone, bėgęs „Už blaivią Lietuvą“, aktyvus vyras teigė, kad ir kokios mažos iniciatyvos bebūtų, jos keičia realybę, nes žmonės tai girdi ir jiems kyla asociacija iš savo asmeninio gyvenimo. „Drąsių žmonių mažos iniciatyvos gali pakeisti reikalą iš esmės“, teigė seimo narės padėjėjas. Arminas pasidžiaugė, kad jau gyvename laikais, kai blaivybė tampa norma, o ne keistumu.

       

      Na ir pabaigoje keliautojas ir mąstytojas Kęstutis Kaupas per video pranešimą konferencijos auditoriją paliko su puikiu patarimu: „Pakeiskite savo gentį, savo būrį ir darykite!” (http://debesupieva.lt).\

       

      Pasak Dainiaus Kepenio, pati didžiausia žmogaus baimė yra: „Ką pagalvos kiti“. Iš tiesų, statistika rodo, kad tai  yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės ima vartoti svaigalus – juk taip daro visi.

      Tačiau tikrai ne visi. Kuo toliau, tuo labiau ne visi. Prie manęs priėjusi gydytoja Irena Pivoriūnienė pasidžiaugė, kad Pasaulinė sveikatos organizacija pagaliau pripažino, jog alkoholis yra nuodai ir nėra jokios, net pačios mažiausios nekenksmingos alkoholio dozės. Jau nekalbant apie Europos kovos su vėžiu instituto duomenis, kad alkoholis tiesiogiai organizme sukelia vėžinius susirgimus.

       

      Todėl norėtųsi palinkėti sau ir kitiems, kad tokių konferencijų būtų dažniau, plačiau, garsiau ir gausiau. Juk nevartoti alkoholio yra normalu.

      Į šią konferenciją buvo pakviesti visi pagrindiniai Lietuvos žiniasklaidos kanalai, tokie kaip lrytas, delfi, 15min, bet šią visuomenės sveikatingumą puoselėjančią konferenciją transliavo bei apie ją paskelbė tik minfo.lt portalas.

      Konferencijos video įrašas:

      Video įrašas Facebook platformoje

      Skaityti komentarus