°C
   2020 06 05 Penktadienis

   Šalyje daugėja lauko gertuvių

   Nuotrauka: ELTA nuotr.

   2019-05-15 19:00:00

   Nors šiltesni orai Lietuvoje užsibuvo tik porą savaičių, kai kurie didieji šalies miestai jau ruošiasi šiltajam laikotarpiui bei vasaros karščio bangoms. Miestuose tvarkomos vietos, kuriose gyventojai gali atsigaivinti geriamu vandeniu, o kai kur lauko gertuvių šiemet gerokai padaugės.

   Geriamojo vandens fontanėliai ypač pasiteisino Dzūkijos sostinėje. Iki šių metų Alytuje atsigaivinti vandeniu buvo galima iš keturių tokių gertuvių, esančių Žaliojoje ir A. Baranausko gatvėse, Senamiesčio skvere bei Rotušės aikštėje, o šiais metais penktoji gertuvė įrengta Jaunimo parke.

   „Praėjusiais metais šiltojo sezono metu iš viso buvo suvartota apie 15 kubinių metrų geriamojo vandens iš šių keturių fontanėlių. Matydami, kad tokia paslauga miestiečiams bei miesto svečiams reikalinga, nusprendėme įrengti dar vieną“, - sako, „Dzūkijos vandenų“ bendrojo skyriaus vadovė Rasa Lukšienė. 


   Jos teigimu, naujos vandens gertuvės vieta pasirinkta dėl parko traukos. „Jaunimo parkas daug žmonių pritraukia ne tik gražiai tvarkoma aplinka, bet ir šiuolaikiška infrastruktūra aktyviam laiko leidimui. Spėjame, kad naujai pastatytoje gertuvėje bus sunaudota dar apie 10 kubinių metrų geriamojo vandens“, - tikina R. Lukšienė.

   Vilniuje trys „Vilniaus vandenų“ vandens fontanėliai kone metus gaivina Vingio parko lankytojus. Anot įmonės Komunikacijos vadovo Mindaugo Linkaičio, fontanėliai itin populiarūs, todėl viešosiose miesto vietose planuojama įrengti dar kelis, o vėliau viskas priklausys nuo poreikio.   „Vilniaus vandenys“ siūlo įrengti geriamojo vandens fontanėlius ir uždarose patalpose - verslo centruose, ligoninėse, mokyklose, kavinėse ar kitur, kur yra galimybė tiekti vandenį. Šiuo metu Vilniuje tokie vidaus fontanėliai yra įrengti penkiose miesto mokyklose. 

   „Norime paskatinti ir vaikus, ir suaugusiuosius gerti vandenį iš čiaupo ir taip tausoti gamtą, nenaudoti vienkartinių plastikinių buteliukų. Toli gražu ne visos pasaulio šalys turi prabangą gerti švarų, sveiką vandenį tiesiai iš čiaupo savo namuose ar viešose vietose, todėl šia galimybe turime naudotis“, - teigia M. Linkaitis.

   Gertuvių sostinėje taip pat galima rasti prie Vilniaus rotušės, Lukiškių aikštėje, Bernardinų sode, Žirmūnų bei Valakupių paplūdimiuose.   Investicija į aplinką

   Įrengti vieną tokį fontanėlį įmonei kainuoja kelis tūkstančius eurų, o jų išlaikymas nėra labai brangus: modernūs fontanėliai yra sąlyginai atsparūs gadinimams, o toks modelis, kai vanduo bėga tik paspaudus mygtuką, neleidžia juo piktnaudžiauti.

   Be to, šiuolaikiniai fontanėliai turi po tris kranelius skirtinguose aukščiuose, todėl yra draugiški ir gamtai - iš jų gali atsigerti ne tik pėstieji ar dviratininkai, bet ir gyvūnai. „Dzūkijos vandenų“ atstovė R. Lukšienė sako, kad net jei finansinės naudos įmonei tokios gertuvės ir neatneša, tai vis vien yra puiki investicija į aplinką bei dovana miestiečiams, kuri atsiperka netiesiogiai. 

   „Vandens gertuvės leidžia tausoti aplinką: esant galimybei prisipilti vandens viešose vietose, žmonės mažiau perka vandens vienkartiniuose plastikiniuose plastiko buteliukuose, tad jų ir išmetama mažiau. Tai matoma plika akimi. O ir vanduo iš gertuvių kur kas šviežesnis už tą, kuris buteliuose jau kurį laiką pabuvo“, - tvirtina R. Lukšienė.   Šiuo metu panašios lauko gertuvės veikia Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Jonavoje, Plungėje ir kituose šalies miestuose, o Birštone bei Druskininkuose galima rasti mineralinio vandens biuvečių. Panašią biuvetę planuojama atstatyti ir Palangoje, Basanavičiaus gatvėje. 

   Skaityti komentarus