°C
      2024 04 26 Penktadienis

      „Socialinis taksi“ vėl užtikrins Kaune mobilumą neįgaliems žmonėms

      Nuotrauka: VDU nuotr.

      Autorius: Birutė Mačienė (ELTA)
      2021-02-01 15:00:00

      Pavėžėjimo su asistentu paslauga – puiki priemonė, kuri padeda užtikrinti negalią turinčių žmonių prieinamumą prie viešųjų paslaugų ir pastatų. Ši paslauga unikali tuo, kad ne tik padeda užtikrinti negalią turinčių žmonių kelionių organizavimą į ekonominio ir socialinio užimtumo vietas, bet ir suteikia pagalbą keleiviams – jie palydimi į reikiamą vietą, įsodinami į automobilį ar nunešami jų daiktai.

      Nuo šio pirmadienio Kauno mieste atnaujinamos „Socialinio taksi“ paslaugos, orientuotos į neįgaliuosius.

      Kaip teigiama Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), inicijavusio susitikimą tarp miesto savivaldybės ir paslaugos teikėjų, pranešime, Nacionalinės socialinės integracijos instituto vykdoma programa „Socialinis taksi“ Lietuvoje veikia nuo 2012 metų. Kaune ji pradėta teikti 2015-aisiais. Pernai pavėžėjimo su asistentu paslauga buvo laikinai sustabdyta ir tai išryškino negalią turinčių asmenų mobilumo mieste problemas.



      Sustabdžius pavėžėjimo su asistentu paslaugas, į problemas, su kuriomis susiduria Kauno aukštųjų mokyklų bendruomenių nariai, miesto gyventojai ir svečiai, dėmesį atkreipė Vytauto Didžiojo universitetas. Netekus šios paslaugos, negalią turintiems studentams, darbuotojams ar svečiams tapo kur kas sudėtingiau realizuoti ne tik būtinuosius mobilumo poreikius (keliones į gydymo ar reabilitacijos įstaigas), bet ir nuvykti į ekonominio ar socialinio užimtumo vietas (mokymosi įstaigas, darbą, susitikimus), užtikrinant žmonių su negalia savarankiškumo galimybę.



      Tokią pat poziciją išreiškė ir pavėžėjimo su asistentu paslaugas teikiantys „Socialinis taksi“ programos atstovai. Programos vadovės Solveigos Ratkevičiūtės teigimu, nors mieste pamažu atsiranda transporto paslaugų, pritaikytų negalią turintiems asmenims, bet jų dar nepakanka.



      „Kauno transporto parkas per pastaruosius metus stipriai atsinaujino ir net apie 89 proc. naudojamų miesto autobusų jau pritaikyti negalią turintiems žmonėms, tačiau šios paslaugos ne visada atitinka individualius, negalią turinčių asmenų poreikius. Didžioji dalis judėjimo negalią turinčių asmenų neretai gyvena jiems nepritaikytuose būstuose, todėl be papildomos pagalbos negali nueiti iki artimiausios viešojo transporto stotelės. Šiai tikslinei grupei reikalinga individualizuota pavėžėjimo paslauga („nuo durų iki durų“), kurią teikiant būtų naudojama speciali technika (pvz.: laiptų kopikliai) ar visokeriopa pagalba (apsirengti, išeiti iš namų, nunešti daiktus ir t.t.)“, – sakė S. Ratkevičiūtė.



      2021-ųjų pradžioje programai „Socialinis taksi“ laimėjus socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektą Kauno mieste, nuo vasario 1 d. pavėžėjimo su asistentu paslaugos ir vėl bus teikiamos tiek buvusiems, tiek naujiems klientams.

      Skaityti komentarus