°C
   2023 04 02 Sekmadienis

   Kuo vakcinos nuo kovido ligos susijusios su neurodegeneracinėmis ligomis?

   Nuotrauka: Reuters

   2022-01-14 11:00:00

   Nuo 2020 metų gruodžio prieš kovido ligą naudojamos kelios vakcinos, kurios buvo sukurtos ypatingos skubos būdu. Daugelis vyriausybių priėme šiais vakcinas kaip vienintelį išsigelbėjimo nuo pandemijos kelią. Tačiau vis daugėja duomenų, kad vakcinos nuo kovido ligos gali sukelti neurodegeneracines ligas. 

   Neurodegeneracinės ligos - tai lėtinės ligos, pažeidžiančios smegenų nervines ląsteles ir sukeliančios ryškų smegenų cholinerginį sutrikimą ir pasireiškiančios atminties, kalbos, suvokimo, elgsenos, judėjimo sutrikimais. Alzheimerio liga, Parkinsono liga, Huntingtono liga, amiotrofinė šoninė (lateralinė) sklerozė turi panašius ląstelinius ir molekulinius išsivystymo mechanizmus, tokius kaip baltymų sukibimas ir intarpų susidarymas. Manoma, kad neurodegeneracinių ligų natyvios formos baltymai yra išsivynioję. Jie gali sudaryti ir netvarkingas, ir amorfines sankaupas, tačiau būdingiausios yra amiloidinės fibrilės. Sukibimas gali intensyvėti, padidėjus baltymų koncentracijai. Jį gali sukelti genetiniai veiksniai, lemiantys padidėjusią geno raišką. Pavyzdžiui, paveldimąją Parkinsono ligą gali nulemti a sinukleino vietos patrigubinimas (angl. triplication). Su liga susijusių genų aktyviklio (promotoriaus) srities polimorfizmas gali padidinti geno raišką, todėl padidėja rizika susirgti neurodegeneracine liga. Kai įvyksta baltymą koduojančio geno mutacija, pakinta pirminė baltymo struktūra, tai lemia baltymo polinkį greičiau sukibti. Neuronai gali žūti atrankiai ir jų skaičius mažėja. 

   Visa tai ir daugiau – pvz., vėžys – gali grėsti tiems, kam buvo suleistos vakcinos nuo kovido ligos. Pavyzdžiui, „AstraZeneca“ vakcina, kaip ir adenovirusas, bandytas su babuinais, sukėlęs jiems akies vėžį, yra išties pavojinga. 

   Naujosios vakcinos gerokai skiriasi nuo tų, kurias gavome vaikystėje: jos sukurtos ne per kelerius ar keliolika metų, o vos per metus. Todėl neturime tiesioginių žinių apie visus ilgalaikius šių vakcinų šalutinius poveikius, pirmiausia – apie neurodegeneracines ligas.

   Vakcinų sintetinami baltymai, sukurti genetų technologijų, yra eksperimentiniai, o jų pasekmės – neaiškios. Kovido ligos vakcinos jau susietos su autoimunine reakcija, dėl kurios kildavo kraujo išsiliejimas į smegenis. Kol kas net žinovai dar nežino, kas laukia toliau. 

   Moksliniame tyrime, skirtame Parkinsono ligai, prognozuojama, kad ateityje dėl kovido pandemijos daugės sergančiųjų šia liga. Tai – dažniausia neurodegeneracinė liga, kurios 90 procentų atvejų priežastys – neaiškios, tačiau spėjama, kad greičiausiai ją sukelia tam tikros virusinės infekcijos. Vienas Parkinsono ligos simptomų – skonio ir kvapo nejutimas, labai primena kovido ligą.

   Yra daug priežasčių vengti kovido ligos vakcinų, kurios užplūdo rinką savo agresyvia taktika. Šios vakcinos gali sukelti pagrindines neurogeneracines ligas, tarp kurių – Parkinsono ir Alzheimerio ligos. Manoma, kad šios ligos vis jaunės. Deja, nežinome, ar šių ligų daugės dėl vakcinų, nes tarp skiepijimo ir ligos diagnozės praeis gana daug laiko. Tai labai naudinga vakcinų gamintojams, kurie daug uždirba iš mūsų bėdų.

   Šaltinis 

   Skaityti komentarus

   kEMlzpAX 2022 21 01 09:05

   555

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai